8 Përbërës Shtëpiakë që e Pushojnë një Dhimbje Dhëmbi në Pak Çaste

0
918

Dhimbja e dhëmbit është diçka që të gjithë e kemi përjetuar të paktën një herë në jetën tonë. Sipas një sondazhi, më shumë se 90% e të rriturve kanë pasur ndonjë formë të prishjes së dhëmbëve.

Dhe kjo është arsyeja pse ne do ju paraqesim disa mjete juridike shtëpiake që nuk do t’ju kushtojnë asgjë në krahasim me tarifën e dentistit.

Por ne fuqimisht ju rekomandojmë që nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose keni ndonjë gjendje mjekësore që mund të ndikohet nga përbërësit bimor, të konsultoheni me dentistin para se t’i përdorni këto mjete.

Shpërlarje me ujë të kripur

© Shutterstock

Uji i kripur është një dezinfektues natyral dhe gjithashtu një ilaç i lehtë dhe efektiv për të kuruar një dhimbje dhëmbi. E gjithë ajo që duhet të bëni është të përzini 1/2 lugë kripë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe ta përdorin atë si një gargarë.

Gjithashtu parandalon ënjtjen dhe pastron zonën rreth dhimbjes së dhëmbëve.

Peroksid hidrogjeni

© eastnews

Peroksidi i hidrogjenit është një lehtësues dhimbjesh dhe do t’ju ndihmojë t’i menaxhoni ato. Ai jo vetëm që mund të zvogëlojë pllakëzën bakteriale por gjithashtu mund të shërojë mishrat nga gjakderdhja.

Ju mund ta përdorni atë si një gargarë ashtu si ujin e kripur. Për ta përdorur atë, përzierni 3% peroksid hidrogjeni me pjesë të barabarta me ujë. Mos e gëlltisni atë.

Karafil ose vaj karafili

Karafili ka qenë një trajtues për dhëmbët për shumë kohë pasi ka eugenol, i cili është një antiseptik natyror. Me një pikatore, vendosni një sasi të vogël të karafilit pluhur në dhëmb ose kafshoni oak të gjithë karafilin për të nxjerrë vaj prej tij.

Gjithashtu, mund të përdorni një sasi të vogël vaji karafil (rreth 2 pika) dhe ta vendosni atë në zonën e prekur derisa dhimbja të largohet.

Kompresë e ftohtë

© Shutterstock

Një kompresë e ftohtë është efektive për çdo lloj dhimbjeje që po përjetoni. Përdorni një pako akulli ose vendosni akullin në një qese plastike dhe mbështilleni atë me një leckë të hollë, vendoseni këtë tek dhëmbi për 15 minuta për të mpirë nervat. Gjithashtu ul inflamimin dhe ënjtjen.

Hudhra

© Pixabay

Hudhra njihet dhe përdoret për vetitë medicinale. Ajo vret bakteret e dëmshme dhe punon si lehtësues dhimbjesh. Mënyra më e mirë për përdorimin e saj është që të bëni një paste me të dhe ta vendosni atë në zonën e prekur ose mund ta përtypni ngadalë.

Ju mund ta përsërisni këtë trajtim natyral për disa ditë derisa dhimbja të zhduket.

Gjethet e gujavës

© eastnews

Këto gjethe janë anti-inflamatore dhe antimikrobike. Ato jo vetëm që lehtësojnë dhimbjen e dhëmbëve, por edhe lehtësojnë ulçerën e gojës dhe mishrat e fryrë.

Thjesht përtypni një fletë ose dy derisa lëngu të fillojë të punojë me dhëmbin e prekur. Ose, vendosni disa gjethe gujave në ujë të valë, lejoni që lëngu të freskohet në një temperaturë të ngrohtë dhe pastaj shtoni pak kripë deti. Përdoreni këtë përbërje si një gargarë.

Bari jeshil

© depositphotos

Bari jeshil ka veti antibakteriale që ofrojnë përfitime afatshkurtra dhe afatgjata duke parandaluar prishjen e dhëmbëve dhe dhimbjen.

Për rezultatet më të mira përtypeni atë direkt ose përdorni lëng e tij si një gargarë. Ai heq toksinta nga mishrat dhe gjithashtu zvogëlon rritjen e baktereve.

Qepa

Qepë përmban fitokimikate që shënjojnë mikrobet përgjegjës për infeksionin dhe ju pushojnë dhimbjen.

Mënyra më e mirë për ta përdorur atë, është të presni një copë qepë dhe ta përtypni në anën e gojës ku keni dhimbje. Kjo lejon që lëngu nga qepa të depërtojë në dhëmbin tuaj. Nëse dhimbja është shumë intensive kur e shtypni, mund të përdorni një gisht për të mbajtur pjesën e qepëve direkt mbi dhëmbit të prekur.

Edhe sikur dhëmbët tuaj të duken të fortë dhe të pastër, ka ende mundësi që të mund të përjetoni këtë lloj dhimbje. Pra, ju lutemi mbani mend këto mjete dhe ndani pikëpamjet tuaja me ne këtu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here