9 Faktet Interesante Rreth Shtatzënisë! Trupi i një Gruaje nuk Ndalon Kurrë së Surprizuari…

0
173

Mbi 350.000 foshnja lindin çdo ditë. Me kaq shumë gra shtatzëna, do të supozohej se dihet çdo gjë rreth shtatzënisë. Por nuk është kështu. Gjatë shtatzënisë, trupi i një gruaje i nënshtrohet shumë ndryshimeve dhe disa prej tyre janë me të vërtetë të habitshme.

Në këtë artikull do të mahniteni me 9 fakte të shtatzënisë që nuk janë shumë të njohura, por tregojnë se sa i mrekullueshëm është trupi i një gruaje.

Shtatzënia më e gjatë e njohur zgjati për një vit dhe 10 ditë

© Depositphotos.com

Një grua 25-vjeçare nga Los Anxhelos lindi një fëmijë pasi ishte shtatzënë për 375 ditë në vend të normales prej 280 ditëve.

Gratë shtatzëna dhe nënat e reja mund të prodhojnë automatikisht qumësht kur dëgjojnë një fëmijë duke qarë (edhe nëse nuk është e tyre).

© Depositphotos.com

Lirimi i qumështit të gjirit shkakton çlirimin e hormonit oksitocinë, e cila stimulon prodhimin e qumështit. Ndërsa thithja nga fëmija është shkaktari i zakonshëm, oksitocina gjithashtu mund të çlirohet për shkak të stimujve të tjerë si duke parë një fotografi të fëmijës suaj, duke menduar për fëmijën tuaj, ose duke dëgjuar të qarën e një fëmije (edhe kur foshnja nuk është e juaja) .

Mitra shtrihet nga madhësia e një pjeshke në madhësinë e një shalqiri gjatë  një shtatëzanie.

© Depositphotos.com

Madhësia e mitrës rritet në mënyrë eksponenciale gjatë shtatzënisë. Duke filluar nga madhësia e një pjeshke, ajo rritet në përafërsisht madhësinë e një papaje gjatë tremujorit të dytë. Gjatë tremujorit të tretë, ajo do të rritet në përafërsisht madhësinë e një shalqiri para se të ndalojë të rrituri më tej.

Gjatë shtatzënisë, këmbët e një gruaje mund të rriten në madhësi për shkak të mbajtjes së lëngjeve.

© Depositphotos.com

Ënjtja është normale gjatë shtatzënisë për shkak të pranisë së gjakut shtesë dhe lëngjeve në trup. Gjatë shtatzënisë, trupi prodhon 50% më shumë lëngje për të përmbushur kërkesat e fëmijës në zhvillim. Ënjtja mund të shfaqet në duar, fytyrë dhe këmbë.

Shumicës së grave u rriten flokët gjatë shtatzënisë.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ndryshimet hormonale gjatë shtatzënisë mund të bëjnë që flokët të rriten më shpejt dhe të bien më pak. Flokët në rritje mund të jenë më të forta se ato që mund të keni. Gjithashtu, qime mund të shfaqen papritmas në vende të padëshiruara si fytyra, barku ose rreth thithkave.

Është e mundur që fëmija të lindë edhe pasi nëna të pësojë vdekje në tru.

© Depositphotos.com

Megjithëse e rrallë, trupi i pacientes së mbetur shtatzënë mund të mbahet gjallë për të lindur një fetus.

Është e mundur për të lindur një fëmijë gati 6.3 kg pa epidural.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Herald Sun (@heraldsunphoto) in data:

Lindja e një fëmije mund të jetë tronditëse, prandaj shumë gra zgjedhin tani epidural për të lehtësuar dhimbjen. Megjithatë, një nënë australiane dëshironte të përjetonte përvojën sa më shumë që të ishte e mundur. Çuditërisht ajo lindi një fëmijë 6.3 kile.

Gjatë shtatzënisë, gjaku mpikset më shpejt.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Për të zvogëluar humbjen e gjakut gjatë lindjes gjaku mpikset më shpejt se zakonisht.

Ju dhe fëmija juaj mund ta doni të njëjtat ushqime.

© Shutterstock.com © Depositphotos.com

Shijet nga ushqimi që një grua shtatzënë ha transmetohen në lëngun amniotik që konsumohet më pas nga foshnja brenda mitrës. Kjo mund të ndikojë në preferencat e foshnjës kur fillojnë të hanë ushqime të forta.

Çdo nënë do të ketë një përvojë unike të shtatzënisë për të ndarë. Pra, cilat gjëra të mrekullueshme keni zbuluar apo përjetuar gjatë shtatzënisë? Na bëni me dije në koment.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here