9 Shenja që Jep Trupi Kur e Teproni me Gjërat e Ëmbla

0
1719
©depositphotos

Sheqeri ka shije të mirë dhe gjithçka që ai përmban ka shije edhe më të mirë!

Karbohidrati i ëmbël kristalor është kudo. Shumica prej nesh duan të banojnë në shijen e paharrueshme të ëmbëlsirës tonë të preferuar, kur jemi të uritur.

Megjithatë, ajo që mund të duket si një kënaqësi e pafajshme është në të vërtetë arsyeja e shumë problemeve të komplikuara shëndetësore kur e konsumojmë në sasi të mëdha. Sot, sheqeri është i vështirë të shmanget, por shumë prej nesh as nuk e kuptojnë se sa të varur prej tij jemi në të vërtetë.

Ne kemi mbledhur disa shenja paralajmëruese që jep trupi, që tregojnë se është koha për të hequr dorë nga gjërat e ëmbla.

Dhimbje muskujsh dhe kyçesh

© depositphotos

A ndiheni sikur i keni anashkaluar shëtitjet e rregullta, apo kopshtarinë sepse keni dhimbje? Mund të jetë një nga shumë sinjale që trupi juaj përdor për t’ju lajmëruar për proceset inflamatore që ndodhin brenda.

Sasitë e mëdha të sheqerit në dietën tuaj i bëjnë qelizat imune të sekretojnë lajmëtarët inflamatorë në gjakun tuaj të cilët përpiqen të shkatërrojnë produktet fundore të avancuara të glikacionit ose proteinat e lidhura me një molekulë glukoze.

Sa më shumë sheqer që hani, aq më shumë inflamatorë dërgohen për të thyer ciklin. Një kaskadë e tillë e reaksioneve biokimike përfundimisht mund të rezultojë në artrit, katarakte, sëmundje të zemrës, kujtesë të dobët ose rrudhosje të lëkurës.

Ëmbëlsira dhe ushqime të tjera të sheqerosura

© frankie cordoba / unsplash

Sheqeri përpunohet me të vërtetë shpejt, duke ju lënë me ndjenjën e urisë pavarësisht nga fakti që ju vetëm një orë më parë kishit ngrënë një kek. Në fakt, sheqeri është i njohur për çlirimin e dopaminës, ngjashëm me atë që do të ndjehet kur pëdoret droga.

Dopamina neurotransmetuese lëshohet nga neuronet në këtë sistem në përgjigje të një ngjarjeje të dobishme. Ky përpërës i veçantë na mban në një humor të mirë.

Truri e sheh sheqerin si një shpërblim ose një trajtim dhe sa më shumë sheqer që hani, aq më shumë trupi juaj e dëshiron. Është një cikël vicioz dhe problematik. Plus, ushqimi me sheqer të lartë nuk do t’ju bëjë të ndiheni të plotë sepse nuk përmban asnjë ushqyes të dobishëm.

Energjia ulet dhe rritet

© Wavebreakmedia / depositphotos © Wavebreakmedia / depositphotos

Glukoza është përgjegjëse për furnizimin me energji në trupin tuaj, gjë që është shumë e rëndësishme për të mbajtur nivelin e duhur të sheqerit në gjak.

Kur hani ëmbëlsira, pankreasi liron insulinën për të ndihmuar në sjelljen e qelizave të glukozës duke nxituar energjinë. Sapo përfundon cikli, ju ndjeni nivelin e rënies së energjisë sepse trupi juaj dëshiron më shumë sheqer.

Për të ruajtur nivelin tuaj të energjisë, mos i hani ëmbëlsirat dhe ushqimet e pashëndetshme. Në vend të kësaj, konsumoni proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Merrni energji “reale” për trupin tuaj nga ushqime të shëndetshme. Ky nivel më i lartë i sheqerit në gjakun tuaj nuk do të shkaktojë përçarje energjie dhe shterim të saj.

Çrregullime të vazhdueshme të lëkurës

 

Ushqimet që përmbajnë sheqer të shtuar shkaktojnë që nivelet e insulinës të fillojnë procesin e glikacionit, ose lidhjen e sheqerit me molekulat e proteinave. Sapo glukoza të hyjë në gjak, ajo fillon një seri procesesh të komplikuara fiziologjike që mund të shkaktojnë inflamacion dhe probleme të lëkurës.

Kjo rritje e insulinës mund të rrisë aktivitetin e gjëndrave të yndyrës në lëkurën tuaj dhe të aktivizojë procese inflamatore.

Kjo do të thotë se një dietë e lartë e sheqerit është e lidhur me një rrezik më të lartë të shfaqjes së akneve. Nëse lëkura juaj e padisiplinuar ju shqetëson dhe asnjë nga trajtimet mjekësore nuk duket se ndihmon, provoni të ndryshoni zakonet tuaja të të ngrënit.

Ne nuk insistojmë ndërprerjen e sheqerit nga jeta juaj tërësisht, por ju mund të dëshironi të konsumoni më pak ushqime që përmbajnë sheqer të shtuar.

Shtimi në peshë

© aboikis / depositphotos

Nuk është kurrë një surprizë e këndshme të zbuloni se xhinset tuaja ju bien shumë ngusht rreth belit. Ju kurrë nuk e prisnit që një tortë me çokollatë që keni ngrënë një javë më parë mund t’ju shpërblente në këtë mënyrë! Megjithatë, një nga shenjat më të dukshme të mbingarkesës me sheqer është shtimi në peshë.

Ushqimet ndërmjet vakteve dhe ëmbëlsirat zakonisht ju shtojnë peshë në zonën rreth barkut. Një nivel i lartë i sheqerit rrit prodhimin e insulinës që ruan dhjamin e tepërt në barkun tuaj më shumë sesa në ndonjë vend tjetër.

Prishja e dhëmbëve

© marishu / depositphotos

Ushqimet e ëmbla në mënyrë të paevitueshme promovojnë dëmtimin e dhëmbëve. Sidoqoftë, nuk është sheqeri që i bën dhëmbët të kalbëzohen, por më tepër, mbeturinat nga ushqimet që mbeten në dhëmbë pasi t’i hani.

Nëse nuk treten siç duhet, mbetjet e ushqimit shkaktojnë dëmtimin e pllakës në dhëmbët tuaj. Shkatërron sipërfaqen e një dhëmbi duke rezultuar në vrima të vogla.

Ushqime të ndryshme me sheqer si karamelet, drithërat e thata dhe karamelet me mente mund të mbërthehen midis pjesëve të dhëmbëve ku është vështirë të arrihet, duke përshpejtuar procesin e kalbjes.

Ruajtja e higjienës së duhur të gojës mund t’ju kursejë paratë për tek dentisti.

Një tolerancë e lartë e sheqerit

© Dionisvera / depositphotos © juliannafunk / depositphotos © belchonock / depositphotos

Kur hani shumë ëmbëlsira çdo ditë, receptorët tuaj të shijes mësohen me të njëjtin nivel sheqeri dhe nuk mund t’i përgjigjet  si më parë. Sheqeri i tepërt e zbeh shijen tuaj dhe frutat e ëmbla dhe manaferrat nuk shijojnë aq ëmbël sa duhet.

Na besoni, nuk ka asgjë më të mirë se të hani një mollë me lëng dhe të ndjeni shijen e saj. Nëse asgjë nuk është e ëmbël për ju, zvogëloni konsumin e aditivëve shtesë të sheqerit, si sheqeri i rafinuar dhe shurupet e ëmbla dhe kaloni në një dietë të ekuilibruar.

Ftohje dhe grip i shpeshtë

© AllaSerebrina / depositphotos

Ngrënia ose pirja e tepërt e sheqerit i bllokon qelizat e sistemit imunitar nga bakteret sulmuese kur sëmureni. Vitamina C për të cilën trupi juaj ka nevojë për të luftuar gripin është shumë e ngjashme në strukturën e tij kimike ndaj glukozës.

Në vend që të kërkoni dhe ta furnizoni me vitaminën C, sistemi imunitar merr glukozë që ka zero fuqi kundër baktereve të gripit. Prandaj, në vend që të luftojë një sëmundje, sistemi juaj imunitar vuan nga ajo.

Për të parandaluar një skenar të tillë, zvogëloni konsumimin e ëmbëlsirave kur jeni në rrezik të merrni një të ftohur ose grip dhe hani më shumë fruta dhe perime që janë të pasura me ushqyes dhe vitamina C dhe E, si dhe beta-karoten dhe zink.

Ndjesia e fryrjes

© RomarioIen / depositphotos

Fryrja, gazrat e dhimbshëm, si dhe shqetësimet e tjera të tretjes, mund të shkaktohen nga ushqime të ndryshme. Dhe ngrënia e tepërt e sheqerit është një prej tyre!

Për shkak se fryrja është e lidhur direkt me atë që hani dhe përpiqeni të tretetni, sheqeri luan një rol të madh në të. Nëse sheqernat absorbohen keq në zorrën e vogël, ata do të hyjnë në zorrë të trashë, ku sheqeri zakonisht vepron si një bakterie që prodhon gaz.

Sheqeri i tepërt  mund të bëj kërdinë në bark, kështu që përpiquni t’i shmangni ëmbëlsuesit, pijet me gaz dhe mezet. Duhet të vihet në dukje se ushqimet pa sheqer janë të mbushura me alkoole të sheqerit që përmbajnë përbërës të shijshëm të padëshirueshëm.

Sa sheqer është tepër?

© Vinicius Amano / unsplash

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, doza e rekomanduar e sheqerit duhet të jetë në më pak se 10% e konsumit tuaj të përditshëm të energjisë. Kjo 10% e përditshme barazohet me 7 lugë sheqer.

Sheqeri është pa dyshim i shijshëm dhe ne të gjithë e duam, por duke ngrënë shumë mund të ketë shumë pasoja të dëmshme. Në fakt, vetëm 4 g karbohidrate = 1 lugë sheqer në trupin tuaj.

Kini kujdes për shenjat e diskutuara më sipër dhe përpiquni të ulni sasinë tuaj të përditshme të sheqerit. Gjeni sheqerin në produkte natyrore si frutat, perimet, arrat, ose drithërat.

A mendoni se ia vlen dëshira për ëmbëlsira? Ndani mendimin tuaj me ne në koment!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here