Ja Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Nëse Pini Ujë me Rrush të Thatë (Esëll)…

0
1542

Njerëzit u njohën me rrushin e thatë rastësisht kur gjetën të thatë në hardhi rreth vitit 2000 p.e.s dhe ishte një nga zbulimet më të rëndësishme ushqimore të bëra ndonjëherë.

Vitaminat, fibrat dhe mineralet që janë të bollshme në këtë frut të thatë e bëjnë atë një superushqim që bën mrekulli e të cilin mjekët dhe dietologët ua rekomandojnë pacientëve të tyre.

Rezulton se ne mund ta bëjmë rrushin e thatë edhe më të dobishëm nëse e lëmë në ujë gjatë natës.

Uji i shkrin të gjitha mineralet dhe lëndët ushqyese të rrushit dhe lëkurës së tij, duke rritur vetitë shëndetësore të këtij fruti të fuqishëm.

Ne kemi mësuar se çfarë përfitimi shëndetësor ka uji i rrushit të thatë dhe çfarë ndodh me organet dhe sistemet tuaja nëse e pini atë esëll, menjëherë pas zgjimit.

Mëlçia juaj dhe zorrët do t’i largojnë toksinat lehtësisht

© Shutterstock.com © Depositphotos.com

Ndjekësit e Ayurveda kanë përdorur ujin e rrushit për pastrimin e mëlçisë dhe zorrëve për një kohë të gjatë. Në fakt, aftësitë detoksifikuese të rrushit shpjegohen nga sasia e madhe e antioksidantëve dhe fibrave dietike që gjenden në këtë frut të thatë.

Antioksidantët ndihmojnë në funksionimin e mëlçisë dhe kryejnë plotësisht funksionin e saj detoksifikues, ndërsa fibrat shtojnë pjesën tjetër dhe rrisin lëvizjen e zorrëve, duke ndihmuar në pastrimin e zorrës së trashë dhe të zorrëve.

I dërguar në stomak bosh, uji i rrushit do të “punojë” edhe më shpejt, thjesht mos harroni ta hani rrushin e thatë pasi keni përcjellur ujin.

Ju do të absorboni më shpejt energji që do të zgjasin më gjatë

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Ryan David (@sour_bred) in data:

Shkencëtarët dhe ekspertët e sportit besojnë se rrushi i thatë mund të shërbejë si një zëvendësues i mirë i energjisë. Rrushi i thatë përmban një sasi të madhe të fibrave dhe mikroushqyesve dhe nuk kanë shtesa sheqeri ose shije artificiale.

Uji i rrushit të thatë në mëngjes do t’ju furnizojë me energji për ditën, ose mund të provoni ta merrni atë para një stërvitje.

Niveli i kolesterolit të keq do të ulet dhe presioni i gjakut do të stabilizohet

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Kalyani Krishnan (@gkfooddiary) in data:

Studimet dhe hulumtimet klinike kanë treguar se rrushi i thatë është shumë i pasur me fibra, kalium dhe antioksidantë në krahasim me ushqime të tjera të zakonshme.

Njerëzit që rregullisht hanë rrush të thatë kanë presion të ulët sistolik dhe diastolik në krahasim me ata që konsumojnë sasi minimale të këtij fruti të thatë. Për më tepër, ngrënia e rrushit, ul nivelin e kolesterolit të oksiduar të densitetit të ulët, që redukton ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të sëmundjes kardiovaskulare.

Studimet dhe përvojat e njerëzve provojnë se rrushi është një superushqim i vërtetë me shumë përfitime shëndetësore. Mos harroni, se edhe pse uji i rrushit mund të shërbejë si një ushqim i mirë shtues në dietën tuaj të shëndetshme, ai nuk është zëvendësues i ilaçeve.

Nëse keni ndonjë problem me mëlçinë, zemrën, presionin e gjakut ose ndonjë organ apo sistem tjetër të trupit tuaj, planifikoni një vizitë tek mjeku i cili do t’ju shqyrtojë dhe përshkruajë trajtimet mjekësore dhe dietën e nevojshme.

A keni provuar ndonjëherë të pini ujë rrushi të thatë në mëngjes? A jeni kënaqur me rezultatet? Na tregoni për përvojën tuaj në komentet e mëposhtme!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here