Këto 6 Shenja Tregojnë se Mëlçia Juaj po Lutet për Ndihmë!

0
633

Mëlçia juaj është një nga miqtë tuaj më të sinqertë dhe më punëtorja. Mendojeni atë si një mbartëse toksinash të integruar, ultra-efektive dhe një mjeshtre e 500 funksioneve të tjera të listuara në libra mjekësorë.

Tani që e dini se çfarë bën mëlçia juaj për ju, ju nuk dëshironi të jeni mosmirënjohës ndaj saj, apo jo?

Ne kemi përgatitur një listë me këshilla për t’ju ndihmuar të kuptoni kur mëlçia juaj po thërret për ndihmë.

Dhimbja e zonës mëlçisë

© Henry Fuseli/Wikimedia Commons

Ndjenja e dhimbjes në anën e djathtë të zonës së sipërme të barkut tuaj është një shenjë që mëlçia juaj mund të jetë në telashe. Herë pas here kjo dhimbje bëhet mjaft intensive.

Mos harroni se funksioni i mëlçisë është të ç’helmojë dhe të ndihmojë trupin të filtrojë mbeturinat, si dhe të ndihmojë trupin të tresë ushqimin në produkte ushqyese. Kur mëlçia juaj preket nga një sëmundje, nuk mund të veprojë në mënyrë efikase, ajo fryhet duke shkaktuar dhimbje dhe trupi i dërgon shenjat e toksicitetit.

Ënjtje e këmbëve dhe kyçeve

© eyecmore/flickr

Kur e injoroni problemin, mëlçia juaj e dobët përpiqet të riparojë veten duke krijuar disa inde të vrara. Sa më shumë inde të tilla të ketë, aq më e vështirë është që të funksionojë mëlçia, e cila në fund të çon në hipertensionin portativ.

Kjo e fundit shkakton  që në këmbë të grumbullohet lëng (edemë). Lajm i mirë është se ënjtja është pa dhimbje. Mund të prekë të dyja këmbët, kyçet ose kofshët. Megjithatë, efekti i gravitetit e bën ënjtjen më të dukshme në pjesën e poshtme të trupit.

Fitimi i peshës

© Alan Cleaver/flickr

Çdo vit, gjithnjë e më shumë njerëz fillojnë një dietë të shëndetshme dhe ushtrohen, por ende luftojnë me problemin e peshës.

Nëse keni përvoja të shtimit në peshë që nuk duket se rrjedh nga mbingrënia ose mosfunksionimi i hormoneve, duhet të diskutoni me doktorin tuaj për funksionimin jo të duhur të mëlçisë.

Ajo çfarë ndodh është që mëlçia nuk mund të merret me të gjitha toksinat që vijnë (alkooli, ëmbëlsuesit artificiale, një dietë e lartënë  yndyrë, medikamente të caktuara, etj).

E vetmja gjë që mund të bëje mëlçia është ruajtja e toksinave të filtruara në qelizat yndyrore. Kjo rrëmujë nuk do t’ju lejojë të humbni peshë nëse nuk ndihmoni trupin tuaj të pastrojë mëlçinë nga mbingarkesa.

Alergjitë

© Sony Pictures

Shumë shpesh, alergjitë janë rezultat i një mëlçie të mbingarkuar dhe të ngadaltë. Kur ka shumë substanca që hyjnë në qarkullimin e gjakut, truri i njeh ato si alergen, lëshon antitrupa dhe kimikate (histaminet, etj), të cilat shkaktojnë skuqje dhe kruajtje.

Mëlçia e shëndetshme, nga ana e saj, pastron plotësisht gjakun e të gjitha molekulave të dëmshme dhe eliminon efektin që ka një alergjen i mundshmëm në trup.

Lëkurë dhe sy të verdhë

© DeF DoK/Wikimedia Commons

Kur sytë ose lëkura e një personi të bëhen të verdhë, shkenca e quan atë verdhëz. Verdhëza në vetvete nuk është një sëmundje, por më tepër një simptomë e keqfunksionimeve të mundshme.

Normalisht, verdhëza shfaqet kur një mëlçi të sëmurë e bën sistemin të akumulojë shumë bilirubin – një pigment i verdhë që formohet nga ndarja e qelizave të kuqe të vdekura të gjakut në mëlçi.

Mendoni se çfarë ndodh kur mëlçia nuk arrin të largojë bilirubinin së bashku me qelizat e kuqe të gjakut të vjetër? Po e vërtetë. Personi merr këtë ngjyrë të verdhë.

Lodhje kronike

© Simon Law/flickr

Sindroma kronike e lodhjes i ngjan një sëmundje të gripit të gjatë. Sipas përkufizimit, ju duhet të përjetoni simptomat për të paktën 6 muaj para se të mund të diagnostikoheni me lodhje kronike.

Arsyeja për këtë është intoksikimi i mëlçisë. Mëlçia, në një masë të madhe, kontribuon në furnizimin me energji në trup. Shndërron glukozën në glikogjen dhe e ruan atë për përdorim të mëvonshëm.

Një mëlçi e shëndetshme derdh glukozën ndërmjet vakteve ose sa herë që ka nevojë për ushqim dhe energji. Mëlçia e sëmurë, megjithatë, vështirë se mund të prodhojë glukozë dhe ka shumë pak hapësirë ​​për ta ruajtur atë.

Ne nuk duam që ju të humbni shpresën nëse keni vënë re simptomat më të vogla të një mëlçie të rënduar. Së pari, mëlçia mund të shërohet vetë. Thjesht jepni një pushim nga një mënyrë jetese destruktive.

Shkencëtarët thonë se ka një numër të produkteve natyrore që rrisin performancën e mëlçisë. Pra, tani e tutje, duhet të përpiqeni më shumë që të bëheni miq të çajit jeshil, të shafranit ose limonit, me frutat dhe perimet organike.

Çfarë bëni për të ruajtur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe për të mbajtur mëlçinë tuaj të shëndetshme? Ndani mendimet tuaja me ne në komente!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here