Kjo është Lista e Vitaminave që Duhet të Merrni Sipas Moshës

0
2215

Ne shohim gjithë ato reklama që ofrojnë suplemente për shëndetin dhe mirëqenien, por për cillat keni me të vërtetë nevojë? Përgjigjet janë të ndryshme për çdo moshë.

Vitet e adoleshencës

White bear studio/Shutterstock

Këto janë vitet që duhet të përqëndrohen në marrjen e mjaftueshëm të vitaminës D dhe kalciumit, thotë Stephanie Schiff, RDN, një dietologe në Spitalin Huntington të Northwell Health në NY.

Ne kemi nevojë për kalcium për rritjen e kockave dhe të muskujve, por nuk absorbohen dhe pa vitaminë D“, thotë ajo. “Këto janë vitet e ndërtimit të kockave për djemtë dhe vajzat dhe nëse kockat nuk ndërtohen siç duhet, ata do të jenë të prirur për kocka më të brishta më vonë“.

Adoleshentët duhet të marrin 600 njësi ndërkombëtare (IU) të vitaminës D për ditë dhe 1.300 mg kalcium në ditë, sipas Institutit Kombëtar të Zyrës së Shëndetit të Suplementeve Dietare. Sigurisht, është gjithmonë mirë që t’i marrim ushqyesit tanë nga ushqimet që hamë.

Disa adoleshentë mund të kenë nevoja të veçanta për shkak të dietës ose rrethanave të tyre. Bëjeni zakon të diskutoni dietën dhe ushqimin me mjekun e fëmijës gjatë vizitave të tyre.

Të 20-at

Africa Studio/Shutterstock

Ju ende duhet të furnizoheni me kalcium dhe vitaminë D në 20-at tuaj, thotë Schiff. Ju mund të keni nevojë për vitamina të tjera ose minerale në këtë moshë, në varësi të dietës suaj.

Për shembull, vegjetarianët shpesh kanë nevojë për shtesë B12, pasi ajo gjendet kryesisht në produktet e kafshëve, thotë ajo.

Ushqimi është gjithnjë më i mirë se suplementet, sepse, me një suplement, po nxjerrim thjesht një lëndë ushqyese të vetme“, thotë ajo. “Të gjitha ushqimet përmbajnë vitamina, minerale dhe fibra, të cilat punojnë sinergjikisht.”

Të 20-at dhe të 30-at

Photographee.eu/Shutterstock

Për shumë gra, “këto kanë tendencë të jenë vitet që sjellin fëmijë“, thotë Suzanne R. Steinbaum, DO, drejtoreshë e Parandalimit Kardiovaskular të Grave, Shëndetit dhe Wellness në Spitalin Mount Sinai në New York City.

Nëse planifikoni të mbeteni shtatzënë, filloni të merrni një vitaminë prenatale me acid folik dhe B-complex. Koha për të filluar është para se të mbetesh shtatzënë. Acidi folik zvogëlon rrezikun e defekteve të lindjes së tubit nervor dhe vitaminat e tjera B ndihmojnë për një shtatzëni të shëndetshme.

Marrja e këtyre vitaminave mund të zvogëlojë rrezikun e autizmit të foshnjave tuaja. Gratë me menstruacione të rënda mund të kenë nevojë për hekur shtesë, thotë Dr Steinbaum. Dhe mos harroni kalcium dhe vitaminë D.

Mbi të 30-ve

Vadiar/Shutterstock

Si një kardiologe, Dr. Steinbaum është një tifoze e madh e acideve yndyrore anti-inflamatore omega-3, të cilat ndihmojnë në uljen e rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) rekomandon që të hani peshk yndyror si skumbri ose salmoni të paktën dy herë në javë për shëndetin optimal të zemrës.

Të 40-at

Elvira Koneva/Shutterstock

Vitamina D bëhet edhe më e rëndësishme në të dyzetat, thotë Dr. Steinbaum. Nivelet e ulëta të vitaminës D janë të lidhura me një sërë sëmundjesh – nga kanceri dhe gjendja autoimune tek diabeti dhe obeziteti – dhe rreziqet tona për shumë prej tyre priren të rriten me përparimin e moshës.

Jepini gjakut tuaj nivele të vitaminës D të testuar për të parë se ku qëndroni dhe të përmbusheni në përputhje me rrethanat,” sugjeron ajo. Kjo vlen për burrat dhe gratë në dekadën e katërt .

Është pothuajse e pamundur të merrni të gjitha vitaminat D që ju nevojiten nga ushqimi dhe pothuajse asnjë prej nesh nuk merr diell të mjaftueshëm në epokën e kremrave të diellit, kështu që shtesat e vitaminës D mund të jenë të nevojshme.

Kalciumit ka rëndësi gjithashtu, thotë ajo. Dhe mos harroni omega-3-shin tuaj ose, ndërsa rreziku i sëmundjse së zemrës rritet me moshën për burrat dhe gratë.

Të 50-at

Alohaflaminggo/Shutterstock

Kërkesa juaj për kalcium është 1200 mg gjatë dekadës së pestë dhe vitamina D është ende thelbësore për të ndihmuar trupin tuaj të përthithë këtë mineral të rëndësishëm.

Tani në vend të ndërtimit të kockave ju jeni duke ruajtur kockën që tashmë keni“, thotë Schiff. Është e rëndësishme të diskutoni me mjekun tuaj për kalciumin dhe nevojat tuaja për vitaminën D, shton ajo. (Gratë janë në rrezik më të madh për osteoporozën sesa meshkujt dhe mund të kenë nevojë të marrin masa shtesë.)

Bisedoni me mjekun tuaj për t’u siguruar që nuk ka probleme të tjera ose kundërindikacione me medikamente të tjera që mund të ndikojnë në mënyrën se si absorboni kalciumin, ” ajo tha.

Më shumë se 50-at

siam.pukkato/Shutterstock

Gratë mund të hyjnë në menopauzë gjatë këtij dhjetëvjeçari, dhe mjete të caktuara natyrore mund të ndihmojnë në reduktimin e shenjave dhe simptomave të menopauzës.

Të 60-at

Rawpixel.com/Shutterstock

Kalciumi dhe vitamina D kanë më shumë rëndësi me moshën, thotë Schiff. Sigurohuni që jeni duke marrë gjithçka që ju nevojitet nga ushqimi ose shtesat.

Bisedoni me mjekun tuaj për dietën tuaj për të parë nëse nevojiten vitamina të tjera; si dhe çfarë hamë mund të ndryshojnë me moshën “, thotë ajo.

Shëndeti i zemrës është gjithashtu i rëndësishëm, prandaj sigurohuni që të merrni mjaftueshëm omega-3, thotë Dr. Steinbaum.

Të 70-at

granata68/Shutterstock

Përveç kalciumit dhe vitaminës D, mund të keni nevojë për më shumë vitaminë B12 gjatë të shtatëdhjetave tuaja, thotë Schiff. “Kur të rriteni, është më e vështirë për trupin tuaj të prodhojë dhe të përdorë B12, dhe shtesat mund të jenë të nevojshme “, thotë ajo.

Të 80-at

Berna Namoglu/Shutterstock

Plotësuesi B12 mund të jetë i rëndësishëm edhe gjatë të tetëdhjetave tuaja, thotë Schiff. Përsëri, vazhdoni të merrni kalcium, vitaminë D dhe omega-3 dhe sigurohuni që mjeku të jetë në dijeni për ndonjë ndryshim në dietën tuaj ose në regjimin e ilaçeve.

Të 90-at e më lart

Creative Family/Shutterstock

Çfarëdo që mund të jeni duke bërë, do të thotë se është duke funksionuar nëse jeni duke shijuar dekadën e nëntë.

Kujdes!

MariaNikiforova/Shutterstock

Pavarësisht moshës ose fazës së jetës, mos harroni se MË SHUMË nuk do të thotë MË MIRË kur bëhet fjalë për vitamina dhe minerale, paralajmëron Todd Sontag, DO, një specialist i mjekësisë familjare me Orlando Health Associates në Florida.

Marrja e shumë vitaminave mund të jetë toksike, dhe në raste të tjera, thjesht do t’i nxirrni ato me urinën tuaj“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here