Lista me 12 Ushqimet që i ‘Hapin Rrugën’ një Barku të Sheshtë

0
2781

Një stomak i përsosur i sheshtë nuk bëhet vetëm me palestër dhe ushtrime pasi ushqimi që hani është i rëndësishëm gjithashtu.

Shpesh ushqimet e rekomanduara për humbje peshe janë të buta dhe jointeresantë për qiellzën. Dhe pas disa ditësh, më në fund i riktheheni ushqimit tuaj të rregullt, gjë që sigurisht është e dëmshme për aspiratat tuaja të një stomaku të sheshtë.

Ne krijuam një listë të 12 ushqimeve dhe sendeve ushqimore që janë të shijshme dhe të shëndetshme në të njëjtën kohë. Së bashku me moderimin dhe ushtrimet e rregullta, konsumimi i tyre do ta bëjë rrugën drejt stomakut tuaj të ëndrrave shumë më të lehtë dhe më të shpejtë.

Vezë me fasule për një mëngjes të shëndetshëm

© Helen Cook / Wikimedia Commons © Fiona Henderson / flickr

Konsumimi i një mëngjesi të shëndetshëm është çelësi i humbjes së peshës. Për të nisur ditën tuaj në mënyrë të shëndetshme, hani vezë të kombinuara me fasule. Vezët shtojnë proteina në dietë dhe ju largojnë ndjenjën e urisë gjatë ditës, ndërsa fasulet dhe piper i shtojnë fibrat e nevojshme.

Një studim i botuar në Journal of the American College of Nutrition zbuloi se njerëzit që konsumonin vezë për mëngjes hanin më pak për pjesën tjetër të ditës.

Sallatë jeshile me avokado për një vakt të pasur me kalcium

© applebees © pexels

Perimet e gjelbërta si lakra jeshile, spinaqi, marulja romane dhe zarzavatet kanë pak kalori dhe të pasura me lëndë ushqyese. Gjithashtu, duke qenë të pasur me kalcium, ata favorizojnë djegien e yndyrës në vend të ruajtjes së saj.

Por duke ngrënë vetëm zarzavate më vonë mund të doni të hani prap më shum. Për të kompensuar këtë dëshirë, shtoni avokado në sallatën tuaj jeshile. Jo vetëm që ata shijojnë së bashku, por yndyrnat e mira të pranishme në avokado gjithashtu largojnë urinë.

Supë me perime për drekë ose darkë

© Evan Bench / flickr

Hulumtimet kanë treguar se nëse shtoni një supë me perime në vaktin tuaj të drekës ose darkës zvogëlon marrjen e kalorive të vaktit me rreth 20%.

Kjo është për shkak të faktit se lëngu në supë mbush stomakun dhe parandalon konsumin e mëtejshëm të ushqimit me kalori të lartë.

Lulelakër e pjekur në vaj ulliri për një vakt të shijshëm dhe me pak kalori

© Hykw-a4 / Wikimedia Commons © Jessica Spengler / flickr

Lulelakra ndihmon në humbjen e peshës. Përmban vetëm 25 kalori në 100 gram dhe është e ulët në indeksin glicemic (GI), kjo perime duhet të jetë në vaktin e secilit.

Përdorni pak vaj ulliri për ta pjekur atë dhe shijoni këtë delikatesë pa u shqetësuar për marrjen e yndyrës.

Mollë dhe fistikë për një rostiçeri mesdhetar të pasur me fibra

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Pamela West (@luvsgarfield99) in data:

Ne shpesh mbajmë patate të skuqura jo të shëndetshme në sirtarët tanë për t’i përtypur kur ndihemi të uritur në mesditë. Këto patate të skuqura janë gjëja më e keqe që mund të hani nëse planifikoni të humbni peshë.

Në vend të kësaj, për urinën tuaj të mesditës, përpiquni të blini fistikë dhe mollë. Ndërsa mollët ofrojnë fibrat e nevojshme, fistikët kanë shumë pak kalori dhe guaska e fortë e fistikëve garanton që ju nuk do të vazhdoni të përtypeni pa e pasur mendjen.

Patate të ëmbla të pjekura dhe salmon për dozën tuaj të omega-3

© Annie Mole / flickr

Salmoni ka kombinimin e përsosur të yndyrave të shëndetshme omega-3 dhe proteinave. Ndërsa yndyrnat omega-3 ju ndihmojnë të humbni yndyrën e trupit, proteinat ju mbajnë të ngopur.

Megjithatë, nëse salmoni nuk mjafton, përpiquni ta kombinoni atë me patate të ëmbla të pjekura. Ato jo vetëm që do ta plotësojnë vaktin, por gjithashtu do t’ju japin disa përmbajtje të fibrave.

Pulë me salcë me piper për ata që duan diçka pak më të pikante

© Luca Nebuloni / Wikimedia Commons © pixabay

Salcicet janë mish i përpunuar plot me kripë dhe yndyrë të ngopur, të cilat janë të dëmshme nëse keni për qëllim humbjen e peshës.

Ushqimi i gjoksit të pulës është një opsion i shëndetshëm. Ai përmban më pak se 150 kalori dhe gjithashtu një sasi të mirë proteinash për t’ju mbajturtë ngopur për një kohë të gjatë.

Nëse shtoni mbi të pak salcë pikante do të ndihmojë edhe ne djegien e kalorive gjithashtu.

Qulli i tërshërës: Vakti më i thjeshtë për t’u përgatitur

© Jayanthkumar101 / Wikimedia Commons © pixabay

Ne të gjithë e dimë se duke shtuar fibra në dietë mund të çojë në humbje peshe dhe, me rreth 4 gram fibra për filxhan, qulli i tërshërës është një zgjedhje e shkëlqyer për një vakt. Provoni t’i shtoni boronica ose arra.

Kos grek për të mbrojtur tiroidet

© Mike Mozart / flickr

Kur humbja e peshës është qëllimi juaj, ky trajtim i butë mund t’ju vijë në ndihmë. Për përfitime maksimale përdorni kos të papërpunuar grek. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që konsumojnë më shumë Vitamina D dhe kalciumi heqin më shumë yndyrë se të tjerët.

Gjithashtu, kosi grek është një burim i shkëlqyer i jodit. Trupi ka nevojë për jod për funksionimin e duhur të tiroides dhe gjëndra tiroide është thelbësore për një metabolizëm të shëndetshëm. Shtimi i jodit në dietën tuaj rrit aktivitetin e tiroides.

Çaj Oolong për kur të ndiheni të etur

© m01229 / flickr © pixabay

Keni etje? Besojini çajit oolong për të shuar etjen tuaj, si dhe për t’ju ndihmuar në luftën kundër shtimit në peshë. Ky çaj tradicional kinez ndihmon duke përshpejtuar metabolizmin tuaj dhe duke përmirësuar mobilizimin e yndyrës, duke ndihmuar në humbjen e peshës.

Hulumtimi i kryer nga shkencëtarët kinezë dëshmoi efikasitetin e tij në kontrollimin e shtimit në peshë të nxitur nga dieta dhe luftimin e obezitetit.

Brokoli me fasule për kërkesën tuaj për vitaminë C

Brokoli përmban kombinimin perfekt të metabolizmit që rrit kalciumin dhe vitaminën C, e cila është thelbësore nëse ne jemi në një regjim të humbjes së peshës.

Është gjithashtu i njohur të rrisë tretjen, ai ruan vlerat ushqimore, duke mos i lejuar trupit të fitojë peshë shtesë. Fasulet janë një aleat i shkëlqyer i brokolit pasi ato janë të pasura me fibra dhe genistein – një përbërës që ndihmon humbjen e peshës.

Shalqiri, për një bark të sheshtë

© Sam Howzit / flickr © Scott McLeod / flickr

Konsumimi i frutave është gjithmonë i shëndetshëm. Dhe nëse një bark i sheshtë është qëllimi juaj, mos kërkon me tepër se shalqi. Shalqinjtë përmbajnë 91% ujë dhe nuk përmbajnë yndyrë. Konsumimi i shalqirit do të largojë urinë pa shtuar ndonjë yndyrë shtesë në trupin tuaj.

Megjithatë, mos harroni se konsumimi i frutave nuk është i njëjtë me konsumimin e  tyre si pije të shitura në supermarket. Këto lëngje kanë sheqer të shtuar dhe duhet të shmangen me çdo kusht.

Bonus: Ushtrime për një stomak të sheshtë

Disa ushtrime janë më efektive se të tjerat për t’ju ndihmuar të shpëtoni nga yndyra kokëfortë. Pjesën më të mirë të shumë prej këtyre ushtrimeve mund t’i realizoni pa pasur nevojë të shkoni në palestër. Ata lehtë mund të bëhen në komoditetin e shtëpisë tuaj ose në një park aty pranë.

  • Ulje-ngritjet
  • përkuljet
  • vrapi
  • kërcimi me litar

A mendoni se regjimi i dietës që dietologu juaj ju ka rekomanduar ishte tepër i vështirë për t’u ndjekur? Na tregoni në komentet e mëposhtme. Gjithashtu, mos harroni të ndani artikullin me miqtë tuaj të cilët përpiqen shumë për të pasur një stomak të përsosur dhe të sheshtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here