Shkencëtarët vërtetuan se nuk ekziston një ushqim që të jetë i shëndetshëm për gjithkënd!

0
115

Kur përpiqeni të humbni peshë, është më mirë t’i bazoni vendimet tuaja në fakte shkencore dhe jo në dietat e modës.

Ne duam t’ju tregojmë për një studim të madh të kryer nga shkencëtarët izraelitë, të cilët zbuluan se nuk ka parime universale për dieta të shëndetshme dhe se për disa njerëz, domatet mund të jenë më të dëmshme sesa akulloret.

Eran Elinav dhe Eran Segal nga Instituti i Shkencës Weizmann përpunuan informacionin e rreth 800 vullnetarëve nga mosha 18 deri në 70 vjeç.

Pjesëmarrësit e studimit përdorën një aplikacion të veçantë për të informuar hulumtuesit rreth mënyrës së tyre të jetesës dhe secili prej tyre kishte një matës të glukozës i cili vazhdimisht gjurmonte nivelin e sheqerit në gjakun e tyre. Dhe rezultatet habitën të gjithë botën.

Ne do të ndajmë me ju disa fakte që do t’ju ndihmojnë të kuptoni se cilat ushqime duhet të hani në mënyrë që të mos fitoni peshë dhe të qëndroni të shëndetshëm.

Reagimi i trupit ndaj ushqimit varet nga trupi, jo nga ushqimi

© Pixabay © Pixabay

Rezulton se trupat e disa njerëzve reagojnë ndaj ushqimeve të pazakonta me një rritje në nivelet e sheqerit. Për shembull, sushi, që duket krejtësisht i padëmshëm, jep një nxitje të sheqerit që është njësoj sikur të jeni duke ngrënë akullore.

Dhe një shalqi shkakton një rritje më të madhe të sheqerit në gjak sesa çokollata.

Një nga pjesëmarrëset e eksperimentit tha se ajo kishte qenë duke u përpjekur për të humbur peshë për shumë vite. Ajo u përpoq me dieta të ndryshme deri sa ajo e kuptoi se arsyeja për nivelet e larta të sheqerit ishin domatet e saj të preferuara.

Me fjalë të tjera, njerëz të ndryshëm mund të kenë një reagim krejtësisht të ndryshëm ndaj të njëjtit ushqim dhe kjo mund të varet nga disa faktorë:

 • Mikrobiomi i individit. Ky është një grup prej 100 trilion mikrobesh që jetojnë brenda trupit. Njerëz të ndryshëm kanë mikrobiomë të ndryshme dhe ato ndikojnë në reagimin tonë ndaj ushqimit.
 • Aktiviteti fizik. Kjo kërkon energji që zakonisht vjen në muskuj si sheqer nga mëlçia. Njerëzit që janë më aktivë fizikisht kanë qeliza që janë më të ndjeshme ndaj glukozës, kështu që niveli i tyre i sheqerit zakonisht është më i ulët se në njerëzit që kanë një mënyrë jetese sedentare.
 • Niveli i stresit. Stresi e bën trupin tonë të prodhojë adrenalinë dhe kortizol, të cilat stimulojnë rritjen e niveleve të sheqerit në gjak.

Niveli i lartë i glukozës stimulon trupin për të ruajtur yndyrën dhe shkakton uri

© Pixabay

Kur hamë ushqime që nuk janë të mira për ne, niveli i sheqerit në gjak rritet, gjë që e bën pankreasin të prodhojë më shumë insulinë. Qelizat reagojnë ndaj kësaj, ruajnë glukozën në formën e glikogjenit dhe yndyrës që çon në një rënie të shpejtë të niveleve të sheqerit në gjak dhe uri.

Dhe çfarë bëjmë ne? Ne hamë, gjë e cila fillon ciklin vicioz të “ruajtjes së yndyrës dhe urisë”, që përfundimisht rezulton në shtim në peshë.

Këtu janë shenjat më të njohura të niveleve të larta të sheqerit:

 • ndjenja e shpeshtë e urisë;
 • ndjenja e etjes;
 • gojë e thatë;
 • lodhje e shpejtë;
 • urinim i shpeshtë, edhe gjatë natës;
 • probleme me stomakun;
 • vonesë për t’u sheruar.

Konsumimi i ushqimeve që shkaktojnë një rritje të shpejtë të niveleve të glukozës çon në zhvillimin e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare

© Pixabay © Pixabay

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ekziston një epidemi diabeti në botën moderne – një sëmundje e shkaktuar nga problemet me prodhimin e insulinës.

Numri i sëmundjeve kardiovaskulare po rritet, veçanërisht ato që lidhen me hiperglikeminë (nivelet e larta të sheqerit). Këto sëmundje janë një nga arsyet kryesore për vdekjen në botë.

Ky hulumtim gjithashtu tregoi se rekomandimet e përgjithshme për dietat e shëndetshme mund të jenë joefektive për një individ. Kjo është arsyeja pse të dini se cilat ushqime janë të mira për ju dhe cilat nuk janë, mund të jetë një mënyrë e besueshme për të kontrolluar nivelet e sheqerit për të parandaluar këto sëmundje.

Si ta kuptoni çfarë ushqimi ju nevojitet?

Ja çfarë shkencëtarët rekomandojnë:

 • Zgjidhni ushqime që nuk shkaktojnë një goditje të papritur në nivelet e sheqerit.
 • Blini një matës të glukozës dhe kontrolloni nivelet e sheqerit para dhe pas ngrënies. Kjo do t’ju lejojë të kuptoni se si reagon trupi juaj ndaj ushqimeve të ndryshme.
 • Kufizoni porcionet tuaja. Rritja e niveleve të sheqerit mund të shkaktohet jo nga vetë ushqimi, por nga sasia.
 • Pini më shumë ujë gjatë ngrënies: zvogëlon nivelin e sheqerit.
 • Eksperimentoni me karbohidratet: për shembull, në vend të sheqerit ose mjaltit, provoni të shtoni rrush të thatë në tërshërën tuaj dhe zëvendësoni makaronat dhe orizin me fasule.
 • Mos përdorni ëmbëlsues artificial.
 • Mos blini produkte qumështi pa yndyrë dhe mos u frikësoni nga ushqimet e yndyrshme: djathi, gjalpi dhe vezët ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak.
 • Konsultohuni me një dietolog i cili do t’ju tregojë për veçoritë individuale të trupit tuaj dhe do t’ju ndihmojë të krijoni një plan diete.

Shkencëtarët izraelitë vazhdojnë kërkimet e tyre dhe po mbledhin vullnetarë të rinj për të marrë pjesë në të.

Tek cilat parime ushqimore besoni? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here