Stilistët Zbuluan 9 Rregullat për t’i Mbajtur Flokët të Pastër dhe Voluminoz më Gjatë

0
4554

Sa më shpesh t’i lani flokët, aq më shpejt ata yndyrosen. Ju mund të ndiqni këshillën e Kim Kardashian dhe të lani flokët tuaj çdo 5 ditë…

“Fillojmë me një bouffant në ditën e parë. Ditën e dytë, stilisti im krijon një lloj stili flokësh të shkujdesur. Ditën e tretë, ai m’i drejton flokët. Ditën e katërt, flokët e mi janë të kapur bisht dhe në ditën e pestë, i laj ato.”

Por stilistët kanë truke dhe sekrete të tjera.

Ne kemi zgjedhur 9 këshilla që mund të ndihmojnë për t’i bërë flokët tuaj të qëndrojnë të shëndetshëm dhe voluminozë më gjatë.

Ka një bonus në fund që shpjegon se si të zbulohet shkalla e dëmtimit të flokëve.

Aplikoni shampon si një profesionist.

1. Temperatura e ujit duhet të jetë e rehatshme për ju. Qëndroni në dush për një minutë dhe sigurohuni që flokët tuaj të lagen mjaftueshëm.

2. Shtypni shampon mbi duart tuaja dhe bashkoni duart. Aplikoni shampon mbi kokën tuaj në një lëvizje rrethore, duke lëvizur nga maja e kokës në fund.

3. Shpëlarja kërkon më shumë kohë sesa aplikimi. Stilistët rekomandojnë që ta shpërlani shampon për 5 minuta. Shampoja e tharë e mbetur dhe grimcat e saj e dëmtojnë ngjyrën e flokëve dhe madje edhe shfaqin zbokthin.

4. Është gjithashtu e rekomanduar që t’i shpëlani flokët me ujë të ftohtë në fund. Kjo do të çojë në forcimin e kutikulave të flokëve dhe flokët tuaj do të jenë në gjendje për të qëndruar më të thatë dhe me shumë shkëlqim.

Planifikimi i stilit të flokëve

© depositphotos © depositphotos

Planifikimi i përditshëm i modelit të flokëve me ndërlikim në rritje na lejon të lajmë flokët më rrallë dhe të dukemi të mahnitshme çdo ditë.

Tretësirë sherbele

© depositphotos © pixabay

Tretësira që përbëhen nga barërat lufton kundër flokëve të yndyrshëm. Sherbela kontrollon punën e gjëndrave të dhjamit, zbut lëkurën dhe trajton inflamacionet.

Ju do të keni nevojë për sherbelë të thatë për 1 litër ujë. Sherbela mund të përgatitet si çaj i zakonshëm. Tretësira të ftohet, më pas shpërlani flokët tuaj me të.

Grafiku i larjes

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Nëse lani flokët çdo ditë, do ta ndryshoni këtë zakon ngadalë: sapo të kalojë koha, intensiteti i gjëndrave të yndyrës zvogëlohet: nuk do të ketë nevojë për të rivendosur ekuilibrin e lëkurës pas larjes së përditshme.

Përdorni shampo të thatë para një stërvitjeje

Është tepër e padobishme të përdoret shampo e thatë pas një stërvitje: flokët bëhen kaq të yndyrshëm sa nuk mund të bëjmë asgjë me to. Do të ishte më mirë të aplikonit shampo të thatë para ushtrimeve në mënyrë që të absorbojë të gjithë djersën gjatë një stërvitje.

Kalendari i kllëfit të jastëkut

© pixabay

Është shumë e këndshme për ne dhe e dobishme për flokët të flemë në jastëkë të pastër. Me kalimin e kohës, këllëfi i jastëkut thithin qelizat epidermale dhe krijon një mjedis të përshtatshëm për bakteret.

Për t’u kujdesur për lëkurën tonë dhe shëndetin e flokëve, ne duhet të ndryshojmë këllëfët të paktën një herë në javë. Dhe nëse flokët tuaj janë të yndyrshëm, do të ishte më mirë ta bënit dy herë në javë.

Limonatë për flokët

© pixabay © pixabay

Një “limonatë” për flokët ndihmon në luftën kundër yndyrshmërisë së tepruar, mban flokët tuaj të freskët dhe voluminoz dhe krijoni shkëlqim natyral.

Është shumë e lehtë për ta përgatitur atë – përzini lëngun e shtrydhur nga një limon me një 1L ujë dhe aplikojeni këtë përzierje në flokë . Është e rekomanduar që të derdhni atë ngadalë dhe të masazhoni rrënjët e flokëve me njërën dorë.

Përkujdesje e veçantë për lëkurën e kokës tuaj

Të gjitha “produktet e rënda” të kujdesit të lëkurës (maska, balsami) janë më së shumti të përdorura për fundet e flokëve. Por ka një përjashtim: maska e lëkurës së kokës.

Lëkura e hidratuar nuk do të prodhojë ndonjë sebum të tepruar. Është më mirë të mos e përdorni maskën në krye të kokës, por ta aplikoni atë ku flokët ndahen dhe masazhoni lëkurën.

Bonus: test për shëndetin e flokëve

© depositphotos © depositphotos

Stilisti Thomas Taw i cili punon me Sarah Jessica Parker, Blake Lively, Ellen Page dhe Jude Law sugjerojnë të realizoni një prove të thjeshtë për të gjetur shkallën e dëmtimit të flokëve.

Ju duhet të tërhiqni një fije floku të vetme dhe ta vendosni në një gotë me ujë të pastër. Nëse lundron në sipërfaqe, flokët tuaj janë të shëndetshëm, nëse zhytet, keni nevojë për trajtim.

Sa shpesh i lani flokët? A keni sekretet tuaja se si t’i bëni flokët tuaj të mrekullueshëm? Ndani ato me ne!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here