10 Shenjat Paralajmëruese që Trupi Juaj ka Nevojë Për më Shumë Kalcium

0
503

Kalciumi është një mineral esencial i njohur për rolin e tij të rëndësishëm për shëndetin e kockave. Trupat tanë gjithashtu kanë nevojë për stabilizimin e presionit të gjakut, rregullojnë sekrecionet e hormoneve dhe dërgojnë sinjalet e duhura nervore.

Kur nuk merrni mjaftuesdhëm kalcium, ju mund të vuani nga mungesa e kalciumit që mund të identifikohet me simptoma të caktuara.

Ne kemi bërë një listë të shenjave më të zakonshme që trupi juaj tregojnë se trupi juaj ka nevojë për kalcium

Lëkurë e thatë

© depositphotos.com

Hipokalcemia ose mungesa e kalciumit në trupin tuaj mund të jenë të dukshme në lëkurë. Kjo gjendje zakonisht e bën lëkurën tuaj të duket me luspa dhe e thatë. Gjithashtu është zbuluar se mungesa e kalciumit ka një lidhje të ngushtë me zhvillimin e problemeve të lëkurës si ekzema dhe psoriaza.

Lodhja

Si rregull, një papërshtatshmëri e kalciumit në trupin tuaj ndikon në shëndetin e përgjithshëm fizik. Pra, nëse përjetoni lodhje ekstreme, letargji, mungesë energjie ose një ndjenjë të vazhdueshme ngadalësimi, përpiquni të përqendroheni në balancimin e dietës suaj ushqimore.

Depresioni

© depositphotos.com

Rezulton se kalciumi është gjithashtu thelbësor për rregullimin e humorit tuaj. Ky element është një sedativ natyral që prodhon efekte qetësuese dhe relaksuese. Pra, rregulli i përgjithshëm këtu është ky: Sa më pak kalcium që konsumoni, aq më shumë në depresion dhe nervoz mund të ndiheni.

Pagjumësia

Pra, nëse trupi juaj nuk ka kalcium, ndoshta nuk do të keni gjumë të thellë. Ky problem lidhet drejtpërdrejtë me rolin e kalciumit në krijimin e melatoninës, një hormon që na ndihmon të biem në gjumë.

Parethensia

Paresthesia përfshin një sërë simptomash neurologjike që lidhen me mungesën e rëndë të kalciumit. Midis tyre, mund të përjetoni mpirje rreth gojës dhe të gishtërinjëve, dridhje të muskujve, madje edhe kujtesë të dobët apo halucinacione.

Sëmureni shpesh

© depositphotos.com

Kalciumi luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar pasi ndihmon trupin tuaj të luftojë kundër viruseve dhe baktereve. Një mangësi e kalciumit zvogëlon rezistencën e trupit tuaj ndaj sulmeve patogjene dhe si rezultat, ju do të sëmureni shpesh.

Thonjtë e brishtë

Ashtu si kockat tuaja, edhe thonjtë kanë nevojë për një sasi të caktuar të kalciumit për të ruajtur integritetin e tyre. Pra, kur vuani nga mungesa e kalciumit, thonjtë tuaj bëhen tepër të thatë, dhe të dobët.

Vështirësi për t’u përtypur

© depositphotos.com

Megjithëse mund të duket e habitshme, mungesa e kalciumit mund të çojë në vështirësi në gëlltitje. Kjo ndjenjë shkaktohet nga kontraktimet e dobëta të muskujve në fyt. Në raste të rënda, mund të çojë në spazma në laring dhe ndryshime zanore të pazakonshme.

Dhimbje dhëmbësh

© depositphotos.com

Për shkak të mungesës së këtij elementi jetik, dhëmbët mund të fillojnë të kthehen në të verdhë, prishen dhe lëndohen. Përveç kësaj, rreziku juaj për të vuajtur nga një sëmundje parodontale mund të rritet.

Dhimbje muskujsh

Dhimbjet e muskujve në kofshë e krahë që ndodhin më së shumti gjatë natës, mund të jenë një nga simptomat e hershme të një mungese kalciumi. Dhimbjet e muskujve mund të shkaktohen edhe gjatë lëvizjes dhe ecjes. Mund të përparojnë edhe në spazma të muskujve në të gjithë trupin tuaj me kalimin e kohës.

Bonus: Si të trajtoni mungesën e kalciumit

© ignastyo / instagram © frkenlinde / instagram

Çdo person i rritur duhet të konsumojë rreth 1000 mg kalcium në ditë. Eshtë e nevojshme të hani më shumë peshq të yndyrshëm (salmon, sardele, skumbri dhe ton), djathë, qumësht, soje, bajame dhe farat e susamit.

Për të ndihmuar trupin tuaj të përthithë më mirë kalcium, duhet gjithashtu të rrisni marrjen e vitaminës D. Kjo vitaminë gjendet tek e verdha e vezës, karkalecat, kërpudhat, drithërat, bullguri dhe lëngu i portokallit.

A keni përjetuar ndonjë nga këto shenja të mungesës së kalciumit? Na tregoni në koment!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here