10 Veprimet që Papritur na Dolën të Mira për Shëndetin

Të qëndrosh shtrirë në divan edhe një orë tjetër, duke luajtur video lojëra, duke përtypur çamçakëz, ose duke bërë rrëmujë, sipas prindërve të rreptë, është diçka e gabuar dhe e papërgjegjshme.

Epo, kjo është ajo që ata thonë. Me sa duket, këto aktivitete “shkatërruese” kanë efekte pozitive në humorin, trurin dhe shëndetin tonë mendor. Gjëja më e rëndësishme për të kujtuar është se çdo gjë është e mirë duhet me moderim.

Provojini këto, nuk do të duhet të prisni shumë gjatë për disa rezultate interesante.

Çamçakëzi: zvogëlon nivelin e stresit dhe rrit kujtesën

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Meve15 (@m_eveg15) in data:

Me sa duket, çamçakëzat gjatë leximit kanë një mori efektesh pozitive në trupin tonë. Midis tyre përmirëson kujtesën, vëmendjen, vigjilencën dhe vendimmarrjen.

Studimet tregojnë se njerëzit që përtypin çamçakëzin gjatë testimeve kryejnë 24% më mirë në testet e memories afatshkurtër dhe 36% më të mirë në testet e kujtesës afatgjatë.

Një tjetër studim tregoi se çamçakëzi gjithashtu zvogëlon ndjenjën e stresit, sepse zvogëlon nivelet e hormoneve të  kortizolit, që luan një rol në zhvillimin e reaksioneve të stresit.

Video lojërat: rritin aftësinë tuaj për të mësuar dhe për të marrë vendime

© pexels.com © pexels.com

Video-lojërat me ritme të shpejta me imazhe periferike dhe ngjarje që shfaqen për të ndihmuar njerëzit që të marrin të dhëna sensoriale dhe t’i kthejnë ato në vendimmarrje korrekte dhe reagime të përmirësuara, siç dëshmohet nga studimi.

Për më tepër, video-lojërat e shpejta në kohë reale rrisin aftësinë e trurit tonë dhe aftësinë tonë për të mësuar.

Të betuarit: zvogëlon stresin dhe rrit tolerancën e dhimbjes

© Hell’s Kitchen / FOX

Shumica e njerëzve ndoshta do të bien dakord se betimi është vetëm një zakon i keq që ju duhet ta hiqni qafe. Megjithatë, studime të ndryshme kanë treguar se betimi mund të zvogëlojë stresin dhe të ndihmojë për të larguar acarimin.

Për më tepër, ai mund të rrisë tolerancën e dhimbjes sipas një studimi të bërë nga Shkolla e Psikologjisë e Keele University. Është një çlirim emocional, por nëse e shpërdoroni atë, betimi do ta humbasë lidhjen e tij emocionale dhe do të kthehet në një zakon të keq dhe të panevojshëm.

Të jesh i çrregullt: ndihmon për të rritur kreativitetin

© depositphotos.com © depositphotos.com

Mos harroni se si nënat gjithmonë ju kanë thënë se të qenit i/e çrregullt është një shenjë e sjelljeve të këqija dhe mungesës së disiplinës dhe organizimit. E pra, në të vërtetë, zakonet tona të rrëmujës tregojnë kreativitetin që ne kemi të fshehur brenda.

U realizua një eksperiment nga Kathleen Vohs dhe kolegët e saj në Universitetin e Minnesota Carlson School of Management.

2 grupe njerëzish u vendosën në dhoma të pastra dhe të çrregullta dhe iu kërkua të gjenin sa më shumë mënyra për përdorimin e topave të ping-pongu-t dhe t’i shënonin ato. Rezultatet treguan se pjesëmarrësit në dhomën e çrregullt prodhuan ide më kreative.

Fjetja: zvogëlon sulmet në zemër dhe goditjet në tru

© pexels.com © pexels.com

Njerëzve që zgjohen herët u pëlqen t’i akuzojnë ata që duan të flenë pak më gjatë si dembelë dhe të pamotivuar. Por, kjo nuk është e vërtetë.

Zgjimi herët mund të jetë i keq për shëndetin tuaj. Sipas këtij studimi, njerëzit që zgjohen shumë herët mund të krijojnë një rrezik për presionin e lartë të gjakut dhe ka të ngjarë të përjetojnë një forcim të arterieve, sulm në zemër, goditje në tru dhe hipertension.

Pra, ndjehuni të lirë të ndiqni drejtimin e trupit tuaj dhe të bëni më shumë gjumë!

Thashethemet: ndihmojnë miqësitë dhe lehtësojnë stresin

© pexels.com © depositphotos.com

Megjithëse thashethemet konsiderohen të jenë keqdashëse ose jo të besueshme, ato gjithashtu kanë një ndikim pozitiv mbi ne. Hulumtimi psikologjik tregon se thashethemet përmirësojnë lidhjet tona me njerëzit e tjerë dhe ndihmojnë miqësinë tonë me ta.

Gjithashtu, thashethemet reduktojnë nivelet e stresit dhe ankthit. Grupet që bëjnë thashetheme bashkëpunojnë, pengojnë egoizmin dhe e shkëmbejnë më mirë informacionin shoqëror.

Gogësitja: ndihmon për të lehtësuar dhimbjen e stomakut

© depositphotos.com

Një gogësimë mund të tingëllojë e neveritshme, por është një pjesë normale e procesit tonë të tretjes. Ndihmon për të hequr gazin e padëshiruar që është grumbulluar brenda stomakut. Duhet të gromësini në mënyrë që gazi të mos qëndrojë brenda stomakut dhe që t’ju lirojë nga urthi. Ndërsa disa njerëz thonë: “Më mirë jashtë sesa brenda.”

Spostimi i dushit: zbut lëkurën dhe mban bakteret e mira

© depositphotos.com © depositphotos.com

Nuk po përpiqemi t’ju themi se mungesa e vazhdueshme e dushit do t’ju bëjnë ndonjë të mirë, por një herë në disa kohë mund të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin tuaj. Duke u larë çdo ditë, sidomos me ujë të nxehtë, lëkura mund të thahet dhe të shfaqen rrudha.

Nëse ju bëni dush çdo ditë tjetër, ju do të lejoni që lëkura juaj të rivendosë vajrat e saj natyrale, duke u bërë e butë dhe më rrezatuese. Gjithashtu, dushi i përditshëm me sapun vret bakteret e mira të prodhuara nga trupi juaj si një antibiotik natyral. Dushe më pak i shpeshta do t’i ndihmojnë këto baktere që të qëndrojnë më gjatë në lëkurë, duke na mbajtur të shëndetshëm.

Përdorimi i mediave sociale: na siguron mbështetje emocionale dhe na bën të ndihemi të lidhur me shoqërinë

© pexels.com © pexels.com

Mediat sociale shfaqen si një konsumuese të mëdha të kohës dhe reduktuese të produktivitetit. Dhe kjo është padyshim e vërtetë nëse ju i përdorni mediat sociale shumë shpesh.

Në të njëjtën kohë, ato kanë ndikime pozitive në jetën tuaj dhe në shëndetin psikologjik. Mediat sociale na ndihmojnë të ndihemi më pak të izoluar dhe më të lidhur me shoqërinë, na e bën të lehtë të gjejmë mbështetje emocionale nga bashkëmoshatarët tanë dhe na frymëzon për të arritur qëllime të ndryshme duke i ndarë gjërat tona me botën.

Dushi i ftohtë: përmirëson qarkullimin e gjakut dhe humbjen e peshës

© depositphotos.com © shutterstock.com

A jeni ju një nga ata njerëz që mendojnë se dushi me ujë të ftohtë do t’ju bëjë të sëmurë menjëherë. Rezulton se ju mund të jeni gabim. Uji i ftohtë në të vërtetë përmirëson qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar uljen e niveleve të acidit urik dhe rritjen e niveleve të glutationit, një antioksidant që nxit të gjithë antioksidantët e tjerë që të realizojnë nivelet e tyre optimale. Gjithashtu ul presionin e gjakut, pastron arteriet e bllokuara dhe përmirëson sistemin imunitar.

Përveç kësaj, dushet e ftohta mund të nxisin humbjen e peshës dhe të aktivizojnë aktivitetet e djegies së dhjamit.

A keni ndonjë nga këto zakone? Cilat fakte ju befasuan më shumë? Ne duam të dimë gjithçka në seksionin e komenteve!

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018