11 Ushqime që Japin Efekte të Çuditshme Psikologjike

0
12805

Është duke u bërë gjithnjë e më shumë e modës për të ngrënë ushqime të shëndetshme. Kur shikojmë në raftet e dyqaneve ushqimore dhe studiojmë përbërësit e çdo sendi që hamë, është e lehtë të shohim cilat ushqime janë më të dobishme për trupin tonë dhe cilat janë më të dëmshme.

Por studimet shkencore kanë provuar se është e vështirë të thuhet se çfarë është vërtet e dobishme për shëndetin tonë dhe çfarë nuk është dhe që shumë ushqime në të vërtetë përmbajnë shumë kimikate të ndryshme, të cilat as nuk dinim se ekzistonin.

Është hulumtuar rreth kësaj teme dhe janë gjetur disa ushqime që mund të kenë efekte negative dhe pozitive në psikologjinë tonë.

© depositphotos © depositphotos
  • Orizi përmban karbohidrate të shpejta që i bëjnë molekulat e glukozës të hyjnë shpejt në gjak. Niveli juaj i sheqerit mund të ndryshojë në mënyrë dramatike duke pasur një efekt negativ në shëndetin e trurit dhe në sistemin nervor.
  • Kokoshkat përmbajnë proteina, ar, fosfor, hekur, silikon dhe magnez që lejojnë që sistemi nervor të funksionojë siç duhet. Dhe vitamina B që përmban kokoshka gjithashtu ndihmon në luftën kundër depresionit dhe stresit.
© depositphotos

Tuna përmban shumë merkur. Dhe mërkuri i tepërt në trupa mund të çojë në probleme të memories. Ai gjithashtu përmban bifenil të poliklorinuar që është një kimikat sintetik që ndikon tek hormonet dhe prish funksionin e sistemit nervor.

Sallo përmban një acid të rrallë. Është gjetur në indet e trupit dhe është i pazëvendësueshëm kur vjen puna për të ndihmuar funksionimin normal të trurit. Gjithashtu ndihmon për të luftuar sëmundjen e Alzheimerit.

© depositphotos © depositphotos

Gruri përmban gluten që është i nevojshëm që të rritet. Antitrupat (komponimet e proteinave që parandalojnë riprodhimin e mikroorganizmave dhe shkatërrojnë produktet helmuese që bëjnë) në gluten mund të sulmojnë edhe kimikatet që janë shumë të rëndësishme për ne. Pra, nëse kemi mungesë të këtyre kimikateve, mund të vuajmë nga sulme paniku dhe depresioni.

Çokollata e zezë përmban flavonoide të cilat janë përgjegjëse për aktivizimin e qelizave të trurit. Ky ushqim i bën më të mira gatimet, stimulon funksionin e trurit dhe e furnizon atë me oksigjen.

© depositphotos © depositphotos

Djathi i ngurtë përmban tiraminë e cila prodhohet kur proteina prishet. Tiramina mund të rrisë ndjeshëm presionin e gjakut dhe të provokojë migrenë.

Patatet e pjekura janë të pasura me kalium që dërgon oksigjen në tru. Ato gjithashtu përmbajnë glukozë, vitaminë B dhe aminoacide të cilat të gjitha rrisin furnizimin me gjak në tru për të siguruar që të merret e gjithë energjia e nevojshme për të funksionuar siç duhet.

© depositphotos © depositphotos

Fasulet përmbajnë acid tannik. Nëse trupi juaj ka shumë prej tij, do të ketë probleme me shpërbërjen e mineraleve, siç është hekuri. Kjo mund të çojë në probleme me furnizimin me gjak në tru dhe zhvillim të anemisë.

Shafrani përmban shumë minerale, vitaminë B dhe vitaminë C. Këto e bëjnë trurin të funksionojë më mirë dhe madje trajtojnë disa çrregullime.

Kanella e bën trurin më aktiv sepse përmban këto përbërës jashtëzakonisht të rëndësishëm: alkooli cinnamyl dhe kanellaldehyde. Era e kanellës na ndihmon për të zgjidhur detyrat që kërkojnë shumë vëmendje, me kujtesën vizuale dhe reagime të shpejta.

A keni gjetur ndonjë nga ushqimet tuaja të preferuara në këtë listë? A janë ato të dëmshme apo të dobishme? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here