11 Ushqime që Kardiologët i Shmangin me Çdo Kusht

0
218

Nga dita në ditë kardiologët vërejnë efektet e asaj që një dietë e varfër mund t’i shkaktojë zemrës tuaj.

Dhe ndërkohë që një kënaqësi e rastit nuk përbën problem – një gotë verë e kuqe këtu, një çokollatë atje – ka disa ushqime të caktuara të cilat kurrë nuk duhet të konsumohen.

Mishi i përpunuar

iStock/DustyPixel

Proshuta dhe salçiçet e nxehta janë pjesë e dietave të përditshme, por Jennifer Haythe, MD, një kardiologe dhe asistent profesoreshë e mjekësisë në Columbia Presbyterian në New York City nuk do t’u afrohej atyre.

Këto produkte janë fjalë për fjalë të zhytura në yndyrna të ngopura. Dhe ne e dimë se sallami dhe mishi  përpunuar janë të lidhura me dështimin e zemrës dhe kancerin “, thotë Dr. Haythe.

Çfarë është saktësisht në mish të përpunuar? Mishi i përpunuar i referohet mishit që është i kripur, i përgatitur, i fermentuar ose i tymosur për të përmirësuar jetëgjatësinë e tij.

Ndërsa këto ushqime janë të shpejta dhe të përshtatshme, kimikatet dhe natriumi që përdoren në ushqime të përpunuara janë të dëmshme për zemrat tona, veçanërisht kur konsumohen në sasi më të mëdha.

Mishi i kuq

iStock/NightAndDayImages

Një biftek i butë dhe me lëng në krye me kërpudha të thara në gjalpë është një vakt që mund të dëshironi të rezervoni për një rast të veçantë.

Ky biftek i shijshëm para jush është plot me yndyrna të ngopura, kolesterol dhe kripë”, thotë Dr. Haythe.

Dr. Haythe i këshillon të gjithë pacientët e saj që të kufizojnë mishin e kuq një herë në muaj. Kur ju hani mish të kuq, kërkoni për sasi të pakta si një copë mish të pjekur, pjesën e sipërme të një kundërfilete, etj.

Përdorni erëza dhe bimë për aromë dhe shmangni salcat, gjalpin dhe kremin. Dhe nëse jeni duke ngrënë jashtë, mos porositni biftek dhe ushqime të tilla të tjera që nuk duhet t’i hani kurrë në një restorant.

Patate të skuqura

iStock/john shepherd

Është kënaqësi të marrim nga një qese me patetina ose një kuti gjigante me kokoshka, por Dr. Haythe thotë se këto ushqime mund të jenë copëza të vogla të yndyrës së tepërt, të natriumit dhe karbohidrateve.

Një studim i publikuar në New England Journal of Medicine zbuloi se 99.2 përqind e njerëzve në mbarë botën konsumojnë më shumë se 2.000 miligramë natriumi çdo ditë. (Shumë organizata shëndetësore nuk rekomandojnë më shumë se 1.500 miligramë në ditë.)

Personat që konsumojnë më shumë se 2.000 miligramë natriumi në ditë llogariten për një në 10 vdekje kardiovaskulare. A do të thotë kjo që ju duhet të hiqni dorë nga kokoshkat për filmin tuaj të ardhshëm në Netflix?

Nëse nuk mund të hiqni dorë tërësisht nga kokoshkat ose patatet e skuqura, përpiquni të kaloni në patate të pjekura ose kokoshka të kripura dhe me gjalpë. Për të qenë të sigurt, lëreni qesen e patetinave ose kokoshkave në kuzhinë dhe shërbejni vetes një meze të lehtë.

Pica

iStock/simonkr

Një natë për pica në javë është diçka që shumica prej nesh mezi presin. Për fat të keq, e vetmja gjë që ne po marrim nga piceri është një “karbohidrat gjigant me në krye me kripë dhe djathë të përpunuar”, thotë Dr. Haythe.

Ju nuk duhet të hiqni dorë nga darkë juaj e preferuar e javës, por vetëm porositni një version më të shëndetshëm me kërpudha, speca, salcë shtesë dhe lëreni pepperonin.

Një tjetër mundësi është që të përgatitet një version më i shëndetshëm në shtëpi.

Pijet dietike

iStock/punsayaporn

Sindhu Koshy, MD, një kardiolog në spitalin e Ascension St. John Macomb Oakland në Miçigan thotë se pijet e zakonshme me gaz janë më të mira se ato dietiket.

Substanca e sheqerosur në pijet dietike është më e keqe për ju sesa sheqeri apo fruktoza e lartë dhe mund t’ju bëjë të dëshironi gjëra të ëmbla.” Sipas Dr. Koshy, pijet e gazuara dietike mund të nxisin shtimin në peshë dhe mbipeshën, gjë që nuk është e mirë për zemrën tuaj.

Duke qenë mbi peshë ju rrezikoheni nga probleme shëndetësore të tilla si sëmundje të zemrës, goditje në tru, presion të lartë të gjakut, diabet dhe më shumë të tjera.

Kripa e tryezës

iStock/Matejay

Me sa duket receptorët tanë të shijes nuk janë të kënaqur nëse ne nuk shkundim kripë mjaftueshëm në ushqimin tonë, por kripa mund të shkaktojë probleme me presionin e gjakut. Nëse presioni i gjakut është shumë i lartë, arteriet mund të ngurtësohen dhe të ngushtohen, duke rezultuar në një shans më të madh të sëmundjeve të zemrës.

Dr. Koshy nuk shton kripë në asnjë ushqim ose kur ajo gaton. Ajo as nuk mban kripë në tryezë. “Nuk ka rëndësi se çfarë lloj kripe është – kripa deti Himalajane ose kripë rozë – nëse ka kripë, nuk është gjë e mirë,” thotë ajo.

Nëse jeni duke luftuar me presion e lartë të gjakut, kufizoni përdorimin tuaj të kripës dhe kënaqni receptorët tuaj të shijes me erëza si hudhra, rozmarinë, kanelll etj. Rezultatet mund të jenë të rëndësishme në uljen e presionit të lartë të gjakut.

Zakonisht, nëse njerëzit me presion të lartë të gjakut eleminojnë kripën nga dieta e tyre, presioni i gjakut do të bjerë sa duhet që ata të mos kenë më nevojë për ilaçe”, thotë Koshy.

Drithërat në kuti

iStock/chris sadowski

Sheqeri është i keq për dhëmbët dhe belin tuaj, por zemra juaj nuk heq dot dotë prej tij. Një studim i vitit 2014 i publikuar në JAMA, zbuloi se njerëzit që konsumonin 17 deri në 21 për qind të kalorive nga sheqeri i shtuar kishin një rrezik prej 38 për qind më të lartë të vdisnin nga sëmundjet kardiovaskulare sesa ata që konsumonin 8 për qind të kalorive nga sheqeri i shtuar.

Dr. Koshy krahason sheqernat suplementar në shumë drithëra (dhe çdo ushqim me sheqer të shtuar) me ngrënien e karameleve: “Ato rrisin sheqerin në gjakun tonë, duke rritur trigliceridet dhe kolesterolin”.

Zgjidhni drithëra me më pak sheqer të shtuar, ose më mirë, tërshërën. “Unë rekomandoj tërshërë çdo ditë: shumëllojshmëri të thjeshtë dhe me fruta të freskëta të shtuara në vend të frutave të thata ose sheqerit.

Buka e bardhë

iStock/marucyan

Buka e bardhë, makaronat dhe orizi i bardhë janë të gjitha produktet që Dr. Koshy shmang.

“Ju doni të minimizoni sasinë e niseshtes së bardhë që jeni duke ngrënë, sepse ajo vetëm sa kthehet në sheqer [në trupin tuaj],” paralajmëron Dr. Koshy.

Konsumoni bukë me fara dhe makarona, të cilat përmbajnë më shumë fibra sesa varietetet e bardha dhe treten më ngadalë për të ndihmuar në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Përveç kësaj, të gjithë drithërat ofrojnë më shumë fibra, gjë që ju ndihmon të keni më shumë energji dhe konsumoni meze më të shijshme ndërmjet vakteve.

Pijet energjike

iStock/FikMik

Shumica e pijeve energjike pohojnë se ato janë një mënyrë e shëndetshme për të rritur energjinë. Problemi është, disa përbërës si guarana dhe taurina janë nxitës natyralë të energjisë dhe jo të përpunuar.

Përzini këto përbërës me kafeinë dhe ju mund të shikoni se si shtohen rrahjet e zemrës. “Ka shumë kafeinë në një shumë prej këtyre pijeve energjetike që mund të shkaktojnë aritmi”, thotë Nicole Weinberg, MD, një kardiolog në Qendrën Shëndetësore të Shën Joanit në Santa Monica.

Kjo, së bashku me mungesën e gjumit, e cila në përgjithësi është arsyeja pse njerëzit konsumojnë pije energjike, është një kombinim i keq“, thotë Dr. Weinberg.

Pulë e thekur

iStock/GMVozd

Këto ushqime mund të jenë të shijshme, por sipas Dr. Weinberg, ata nuk kanë vlerë ushqyese. “Është e keqe për zemrën tuaj, e keqe për belin tuaj dhe sjell oksidues në sistemin tuaj”, thotë Dr. Weinberg.

Oksidantët janë armiqtë e antioksidantëve. Thekja përfshin vaj të nxehtë që ndryshon strukturën e vitaminave dhe antioksidantëve. Ju nuk jeni vetëm duke shtuar yndyrë dhe kalori, por oksidantë të dëmshëm për qelizat.

Makarona të gatshme

iStock/CoffmanCMU

Këto paketime të gatuara janë ushqimi kryesor i shumë studentëve të universitetit. Sa dëme për zemrën mund të shkaktojë një vakt i tillë? A e dini që makaronat janë skuqur shumë së pari? Ky është një faktor që nuk është i mirë për zemrën tonë.

Tjetra është kripa. Kripa e tepërt mund të shkaktojë që trupi ynë të varet nga lëngu i tepërt, gjë që rrit presionin e gjakut dhe takson zemrën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here