5 Mënyra të Thjeshta për të Pastruar Mukusin Natyralisht

0
945

Ja diçka interesante për të na nisur: a e dini se gëlbaza dhe mukusi nuk janë të njëjta?

Ështe e vërtete.

Kur vuajmë nga një ftohje e keqe, është mukusi ai që na jep atë mbingarkesë të tmerrshme të sinusit. Gëlbaza vendoset në sistemin e frymëmarrjes dhe e bën me dijeni prezencën e saj të njohur kur kemi kollë apo dihatje.

Duke qenë të dyja paksa të shpifura, ato shërbejnë për qëllime thelbësore (relativisht të ngjashme), sidomos kur bëhet fjalë për mbrojtjen e shëndetit tonë. Mukusi është përgjegjës për pastrimin dhe hidratimin e pasazheve të hundës, për t’i dhënë lagështirë ajrit që marrim frymë dhe për të filtruar grimca të tilla si pluhuri dhe papastërtia.

Të dyja janë të rëndësishme për mbrojtjen e organeve tona të frymëmarrjes, siç janë mushkëritë tona. Ato gjithashtu përmbajnë antitrupa dhe na shërbejnë si antibaktere natyrore – të dyja esenciale për luftimin e infeksioneve.

Megjithëse koha e vetme që me të vërtetë mendojmë për mukusin është kur ne jemi të sëmurë, trupi ynë prodhon rreth një litër çdo ditë. Disa sëmundje nxisin prodhimin e mukusit dhe ndryshojnë qëndrueshmërinë e tij, gjë që e bën të pamundur të injorohet.

Sëmundjet nuk janë e vetmja gjë që shkakton prodhimin e mukusit dhe gëlbazës. Një shumëllojshmëri faktorësh që mund të rrisin prodhimin e mukusit dhe gëlbazës së trupit tuaj që përfshijnë:

  • një i ftohur apo grip
  • ushqime dhe pije të caktuara; produktet e qumështit, kafeina, soja dhe ushqimet me erëza janë më të zakonshmet.
  • barra
  • alergjitë sezonale
  • çrregullime të fytit

Megjithëse një shqetësim, të paturit mukus dhe gëlbazë të tepërt, rrallë është një problem serioz mjekësor. Ndërsa nuk ka ilaçe që i ndërpresin gjithashtu mund t’i zvogëloni në mënyrë të natyrshme mukozën dhe gëlbazën që trupi juaj po prodhon.

Ja 5 mënyra të ndyshme për të larguar mukusin dhe gëlbazën në mënyrë të natyrshme.

Uthulla e mollës

Për ata që nuk e njohin, uthulla e mollës, është një nga agjentët më të fuqishëm antibakteriale natyrore. Një lugë gjatë gjithë ditës mund të ndihmojë në parandalimin e prodhimit të tepërt të gëlbazës dhe të promovojë një ekuilibër të pH të shëndetshëm.

Ndërsa priret të jetë e fuqishme, përzierja e produktit me ujë mund të ndihmojë që ajo të jetë më e shijshme.

Lagështuesit e ajrit

Ajri i thatë mund të prodhojë mjaft sinusit të keq dhe simptoma të fytit. Ndërsa temperaturat e jashtme bien, ne priremi të përdorim sistemet tona të ngrohjes pak më shumë – dhe kjo vjen me një kosto (fjalë për fjalë dhe figurative).

Ngrohësit thajnë ajrin, të cilët mund të prodhojnë simptoma të tilla si sy të thatë, lëkurë të thatë, dhimbje të fytit, madje edhe astmë!

Pajisjet që e bëjnë ajrin e lagësht luftojnë efektet e ajrit të thatë, duke na dhënë paksa rehati. Ne jemi gjithashtu më pak të prirur t’u sëmurë.

Oh, nëse nuk ndodh që të mos posedoni një lagështues ajri – mos u bëni merak – bëni një dush ose një vaskë të nxehtë.

Çaj xhenxhefili

Xhenxhefili është një përbërës tepër i zhdërvjellët. Është një antioksidant natyral, anti-bakterial, dhe – për qëllimet e këtij artikulli – dekongestant shkëlqyer. Xhenxhefili ndihmon për të zbuturfytin duke tharë mukozën dhe gëlbazën e ngarkuar me ujë.

Këtu është një recetë e shpejtë e çajit me katër hapa:

  • Filloni me me dy filxhanë matës dhe vendosni pak xhenxhefil të integruar.
  • Mbushni 1 ½-filxhanit me ujë të valë.
  • Lëreni për 10 minuta.
  • Pas dhjetë minutash, hidheni ujin në një filxhan të madh. (Ju mund të dëshironi të shtoni pak mjaltë, sheqer ose substancë të ngjashme për ta ëmbëlsuar.)

Mjaltë dhe limon

Mjalti dhe limoni shërbejnë për luftimin e mukusit dhe mbingarkesës së gëlbazës. Limoni është i pasur me vitaminë C, e cila gjithashtu rrit sistemin imunitar. Së dyti, vitamina C mund të shërbejë si një masë e shkëlqyeshme parandaluese për mbingarkesë.

Mjalti është një i preferuar për ata që janë të ftohurhtë, sepse shton shijen në çdo pije dhe ju nuk duhet të shqetësohen për ndonjë efekt negativ të sheqerit të rafinuar. Mjalti gjithashtu ka aftësi të fuqishme antibakteriale dhe anti-inflamatore, të cilat janë të shkëlqyera kur ndeshen me mbingarkesën nga mukoza dhe gëlbaza.

Shafrani i Indisë

Shafran i Indisë është një aromë e mahnitshme. Përbërësi bioaktive i kurkures – curcumin – siguron mbi 150 vetitë terapeutike, duke përfshirë elementët anti-inflamator, antimikrobik dhe anti-kancerogjenë.

Ndoshta efekti më i fuqishëm i tij është si një antibakterial. Në mënyrë të ngjashme, mukusi dhe gëlbaza janë shumë të koncentruar me baktere (dhe viruse), gjë që e bën përdorimin e shafranit të domosdoshëm.

Ndërsa është kënaqësi të dimë se gëlbaza dhe mukusi në trupin tonë po punojnë për dobinë tonë, të gjithë mund ta vlerësojmë duke e ditur se kemi mundësinë për të zvogëluar herët që duhet të nxjerrim nga shami apo pecetë për të shryrë hundët.

Qëndroni të lumtur dhe të shëndetshëm!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here