8 Pije që Nxisin Metabolizmin Tuaj dhe Tonifikojnë Trupin

0
1960

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të natyrshme për të humbur ato kilogramët shtesë ose thjesht për të detoksifikuar trupin tuaj, ne kemi një zgjidhje. Këto pije të mrekullueshme nuk janë vetëm të rekomanduara nga mjeku, por edhe shumë të shijshme.

Ata nxisin metabolizmin tuaj dhe, si rezultat, trupi juaj djeg më shumë yndyrë dhe tonifikohet më lehtë.

Çaj menteje

Çaji jeshil, përbërësi kryesor, optimizon oksidimin e yndyrës, ndërsa menteja dhe limoni parandalojnë inflamimin dhe kontribuojnë shumë në procesin e metabolizmit.

© freepik

Si ta përgatisim atë:

 • Shtojini 7 filxhanë çaj jeshil në një kavanoz.
 • Shto një pjesë të vogël gjethe të freskëta menteje.
 • Shtoni disa feta limoni.
 • Vendoseni kavanozin në frigorifer në natën e së dielës. Duke filluar nga e hëna, pini një gotë çaj çdo ditë.

Smoothie luleshtrydheje

Çelësi për forcimin e muskujve tuaj është të konsumoni më shumë proteina. Ky milkshake rrit konsumimin tuaj të proteinave dhe luleshtrydhja aktivizojnë metabolizmin tuaj.

© freepik

Si ta përgatisim atë:

Shtoni në blender:

 • 1/2 litër qumësht i skremuar
 • 1 filxhan luleshtrydhe
 • 1/2 filxhan tërshërë
 • 1 filxhan kos të lehtë natyral
 • 1/4 filxhan fara liri
 • Përzini çdo gjë së bashku dhe shijoni aromën dhe përfitimet e pijes.

Smoothie frutash

Kjo pije është shumë e shijshme sepse përmban një kombinim të frutave. Përbërësi kryesor është grejpfrut, një përbërës i përdorur gjerësisht për humbjen e yndyrës.

Si ta përgatisim atë:

Shtoni në blender:

 • 2 grapefruits, shtrydhur
 • 2 feta ananas
 • 1 filxhan mjedra
 • 1/2 gotë uji
 • Përzini çdo gjë së bashku dhe pija është gati.

Smoothie molle

Mollët janë perfekte për detoksifikimin dhe energjizimin e trupit tuaj. Ata janë të pasura në pektinë, që zvogëlon sasinë e yndyrës që qelizat tuaja mund të thithin. Kjo pije e butë do të forcojë muskujt tuaj dhe do të ndihmojë në djegien e yndyrës.

© pixabay

Si ta përgatisim atë:

Shtoni në blender:

 • 1 filxhan kos të lehtë natyral
 • 1 mollë të prerë në copa
 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 1/2 filxhan bajame
 • kanellë
 • 1/2 litër qumësht të skremuar
 • Përzini çdo gjë së bashku dhe pija juaj e shëndetshme është gati

Ekstrakt djegës

Ky ekstrakt çaji jeshil ka shumë përfitime të mrekullueshme shëndetësore. Çaji jeshil, piperi dhe kanella përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe mjalti detoksifikon trupin tuaj.

© pixabay

Si ta përgatisim atë:

 • Përgatitni një filxhan çaji jeshil.
 • Shtoni pak mjaltë.
 • Shto një majë speci të kuq djegës (më pak se mjalti).
 • Shtoni një lugë gjelle kanellë .

Smoothie çokollate

Kjo pije është perfekte për ju nëse doni të rritni në mënyrë të natyrshme konsumimin tuaj të proteinave. Ndërsa kafja rrit metabolizmin tuaj, ju mund ta pini atë një orë përpara stërvitjes tuaj.

© pixabay

Si ta përgatisim atë:

Shtoni në blender:

 • Çokollatë ose pluhur kakao pa sheqer
 • 1/2 litër qumësht i skremuar
 • 1/2 filxhan tërshërë
 • 1/2 lugë gjelle kafe
 • Pak mjaltë sipas shijes tuaj
 • Përzini çdo gjë së bashku dhe kënaquni. Është mjaft e shijshme.

Pije të tjera që nxisin metabolizmin tuaj

Uji kokosit, që ju mund ta pini direkt nga kokosi dhe kafja e zezë ndihmojnë përshpejtimin e metabolizmit tuaj dhe djegjen e yndyrës më shpejt. Ju mund t’i pini në mëngjes menjëherë pasi të zgjoheni, pas mëngjesit ose para se të ushtroni.

© pixabay

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here