Mjekët Shpjegojnë Çfarë Efekti Kanë Bishtajat në Organizmin Tuaj

Farat e bishtajave janë një lloj fasuleje që është vendase në Azinë lindore. Atao janë një komponent i rëndësishëm i ushqimit aziatik dhe janë konsumuar për shekuj me radhë.

Aktualisht, ata po rriten në Azi, Amerikën e Veriut dhe Amerikën e Jugut.

Ekziston një spektër i gjerë produktesh bishtajash, duke përfshirë vajin e bishtajës, salcën e bishtajës, miellin e bishtajës dhe proteinën e bishtajës. Farat e bishtajave kanë fitoushqyes dhe antioksidantë që janë të lidhura me një shumëllojshmëri të përfitimeve shëndetësore.

Por ka ende shqetësime lidhur me efektet negative të saj. Ja se çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani bishtaja.

Zvogëlim i rrezikut të prekjes nga kanceri

Kanceri është një shkak i lartë vdekjeje në shoqërinë aktuale. Konsumi i produkteve bishtajore lidhet me rritjen e indeve në gjinj tek femra, gjë që rrit hipotetikisht gjasat e kancerit të gjirit. Por shumica e hulumtimeve dhe vrojtimeve të kryera tregojnë se ngrënia e produkteve bishtajore mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit.

Studimet gjithashtu tregojnë se farat e bishtajave mbrojnë meshkujt nga kanceri i prostatës. Disa përbërës të gjendur në bishtaja si lunasina dhe izoflavonet mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit. Duke qenë të ekspozuar ndaj izoflavoneve që nga jeta e hershme mund të jetë veçanërisht mbrojtëse kundër kancerit të gjirit më vonë.

Megjithatë, është mirë të theksohet se këto rezultate bazohen në studimet vëzhguese që tregojnë një lidhje midis konsumit të bishtajave dhe parandalimit të kancerit.

Shëndeti i kockave

Osteoporoza është një reduktim të densitetit të eshtrave dhe një gjasë e shtuar për thyerjen e kockave, veçanërisht tek personat më në moshë. Konsumi i bishtajave mund të minimizojë rrezikun e osteoporozës tek gratë që janë duke përjetuar menopauzën. Këto përfitime shëndetësore të bishtajoreve duket se shkaktohen nga izoflavonet.

Çrrënjos simptomat e menopauzës

Menopauza është një periudhë në jetën e një gruaje kur menstruacionet ndalen. Shpesh lidhet me simptoma të pakëndshme, siç janë valët e të nxehtit, djersitja dhe ndryshimet në humor që rezultojnë nga nivelet minimale të estrogjenit.

Është interesante që gratë në Azi, veçanërisht Japonia, kanë më pak gjasa të përballen me simptoma të menopauzës sesa gratë në Perëndim.

Sipas hulumtimeve, isoflavonet, që bëjnë pjesë në familjen fitoestrogjen të pranishëm në bishtaja mund të ndihmojë në zvogëlimin e simptomave.

Produktet bishtajore nuk ndikojnë tek të gjitha gratë në këtë mënyrë. Ato mund të jenë efektivë në prodhuesit e ekuol-it, të cilët janë individë që kanë një lloj bakterie në zorrë që mund t’i konvertojnë isoflavonet në ekuol. Ekuol-i është i lidhur me përfitimet e shumta shëndetësore të bishtajës.

Konsumi ditor i 135 mg izoflavoneve çdo javë, i cili është i barabartë me konsumin ditor prej 68 gramë bishtaja, mund t’i zvogëlojë këto simptoma vetëm tek prodhuesit e ekuol-it. Ndërsa terapitë hormonale përdoren në mënyrë konvencionale si trajtim për simptomat e menopauzës, suplementet e izoflavonit përdoren gjerësisht tani.

Mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit

Studime të shumta tregojnë se sojërat mund të ulin nivelin e kolesterolit, veçanërisht kolesterolin e keq LDL. Studimet kanë zbuluar se konsumi i sojës minimizon kolesterolin LDL dhe kolesterolin e përgjithshëm duke rritur nivelet e kolesterolit të mirë HDL. Këto përfitime shëndetësore të sojës ishin më të larta në individë me nivele të larta kolesteroli.

Por studiuesit vunë në dukje se shtesat e sojës nuk kanë ndikim të njëjtë në uljen e kolesterolit si konsumimi i ushqimeve të sojeve. Studime të tjera treguan se një konsum mesatar soje prej 47 gramë në ditë ishte i lidhur me një rënie prej 9.3% në kolesterolin e përgjithshëm, si dhe një reduktim prej 13% në kolesterolin LDL.

Një studim i veçantë u përbë nga 121 të rritur me kolesterol të lartë që konsumonin proteina soje prej 25 gram pa dhe me fibra soje për dy muaj. Soja e pasur me fibra zvogëlonte kolesterolin LDL më shumë se dy herë më shumë se opsioni tjetër pa fibra.

Përmirësimi i fertilitetit

Fasulet e sojës mund të rrisin rezultatet e fertilitetit tek femrat që po marrim trajtime të pjellorisë ose ato që po përpiqen të ngelin shtatzënë. Sipas një studimi të 36 femrave që nuk kishin përjetuar menstruacionet në gjysmë viti, ato që hëngrën gjashtë gramë pluhur bishtaje të zezë çdo ditë kishin norma më të larta të ovulacionit dhe të cikleve menstruale sesa grupi tjetër i kontrollit.

Nxit aktivitetin metabolik

Farat e bishtajës janë një burim vital i proteinave. Kur konsumoni proteina të mjaftueshme, funksionet tuaja metabolike dhe sistemi i përgjithshëm do të përmirësohen. Proteinat janë blloqet kryesore të ndërtimit të enëve të gjakut dhe qelizave dhe prandaj janë jetësore për rritjen tuaj.

Proteinat nga farat bishtajave mundësojnë rigjenerimin e qelizave kur ato mundësojnë zëvendësimin ose riparimin, si dhe shëndetin e duhur. Mund të jetë e vështirë për të marrë proteina të mjaftueshme kur konsumoni një dietë vegjetariane. Prandaj, farat e sojës ofrojnë një alternativë të shkëlqyeshme për proteinat që gjenden zakonisht tek peshqit, produktet e qumështit, mishi i pulës, vezët dhe mishi i kuq.

Përmirësim i shëndetit të zemrës

Farat e sojës janë burim yndyre i pangopur që është më i shëndetshëm dhe që ndihmon në uljen e përgjithshme të kolesterolit. Kjo ju lejon të shmangni probleme të tilla si ateroskleroza që lehtë mund të rezultojë në goditje në tru dhe sulme në zemër. Kjo, sipas një studimi nga Dr. James Anderson i Universitit të Kentucky.

Për më tepër, acide yndyrore të veçanta janë të rëndësishme për një zemër të shëndetshme, duke përfshirë acidin linolenik dhe acidin linoleik. Këto acide yndyrore janë të pranishme në farat e sojës dhe ndihmojnë në rregullimin e niveleve të duhura të presionit të gjakut dhe rregullimin e funksionit të muskujve. Për më tepër, fibrat e farave të sojës është provuar se minimizojnë nivelet e kolesterolit në trup duke larguar kolesterolin e tepërt nga muret e arterieve dhe enëve të gjakut.

Përmirësim i tretjes

Fibra është një nga ushqimet më të munguara në dietën e individëve të shumtë, por gjendet në nivele të larta tek fara e bishtajës. Kjo është një pjesë kritike e një jetese të shëndetshme, sidomos kur bëhet fjalë për zorrën.

Përveç kësaj, ajo shkakton lëvizje peristaltike, ku muskujt e lëmuar nxisin ushqimin nëpërmjet kontraktimeve të zorrëve. Fibra është thelbësore pasi kapsllëku është një gjendje serioze që mund të rezultojë në probleme të rënda të tilla si kanceri kolorektal.

Përmirësim i qarkullimt të gjakut

Sipas Journal of American Dietetic Association, farat e bishtajës kanë nivele të larta ushqyese. Hekuri dhe bakri janë dy minerale që gjenden me bollëk në farat e bishtajës dhe ata janë thelbësorë për formimin e rruazave të kuqe të gjakut.

Kur keni nivelin e duhur të rruazave të kuqe të gjakut, organet esenciale të trupit mund të marrin oksigjenin dhe rrjedhën e gjakut që kërkojnë për funksionim optimal. Kjo rrit nivelet e energjisë dhe maksimizon aktivitetin metabolik, duke parandaluar gjithashtu sëmundjet e rrezikshme të tilla si anemia.

EFEKTET ANËSORE TË FARAVE TË SOJËS:

Alergjia

Alergjia e ushqimit është një kusht tipik që vjen nga një reaksion serioz imun ndaj komponentëve të veçantë të ushqimit. Alergjia nga soja zakonisht stimulohet nga proteinat e sojës si konglicininë dhe glicininë që janë të pranishme në farat e sojës.

Diarre dhe gazra në stomak

Ashtu si shumica e farave të tjera, farat e bishtajës kanë fibra të pazgjidhshme që mund të rezultojnë me diarre dhe fryrje tek njerëzit e ndjeshëm. Edhe pse këto efekte anësore nuk janë të pashëndetshme, ato mund të jenë shqetësuese.

Prishje e funksionit të tiroides

Konsumi i lartë i farave të bishtajës në individë të caktuar mund të çojë në prishjen e funksionit të tiroides dhe të rezultojë në hipotiroidizëm, që është një gjëndje ku ka prodhim të ulët të hormoneve tiroide.

Sipas hulumtimit, isoflavonet e pranishme në farat e bishtajës mund të pengojnë formimin e hormoneve tiroide. Një studim japonez zbuloi se konsumi i 30 gramë bishtaja në ditë për 12 javë mund të rezultojë në shenja që lidhen me dëmtimin e funksionimit të tiroides, duke përfshirë zgjerimin e tiroides, kapsllëku, sikletin dhe përgjumjen.

Hulumtimet që përfshinin të rriturit që kishin hipotiroidizëm zbuluan se marrja e përditshme e izoflavoneve për tetë javë shkaktonte ndrydhjet të funksionit të tiroides në 10 për qind të të rriturve. Megjithatë, sasia e izoflavoneve të konsumuar ishte e vogël; rreth tetë gramë në ditë.

Ka OMGJ

Mbi 90 për qind e farave të bishtajave janë të modifikuara gjenetikisht. Ka shumë debate dhe polemika kur bëhet fjalë për konsumin e ushqimeve të OMGJ-ve. Po bëhen kërkime për të përcaktuar ndikimet e tyre tek njerëzit dhe sasia në të cilën ato janë të sigurta.

Për më tepër, shumica e OMGJ-ve të bishtajës njihen të kenë mbetje glifosfati dhe profili i tyre ushqyes është më i dobët se ai i farave organike të bishtajore. Prandaj, konsumoni fara organike bishtaje për të mos u ekspozuar ndaj glifosatit dhe OMGJ-ve.

Nëse jeni duke kërkuar për të nxitur metabolizmin tuaj, pjellorinë, shëndetin e kockave dhe për të shijuar përfitime të tjera shëndetësore të bishtajave, atëherë ajo duhet të jetë në dietën tuaj.

 

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018