10 Mënyra për Parandalimin e Mpiksjes së Gjakut

0
2533

Me gjithë këtë kohë që ne qëndrojmë përpara kompjuterëve tanë dhe televizorit këto ditë, kushdo rrezikohet nga mpiksjet kërcënuese për jetën të gjakut. Nëse këto mpiksje ndodhin në mushkëritë ose zemrën tonë, ato mund të shkaktojnë komplikacione ekstreme.

Megjithatë, duke bërë zgjedhjet e duhura me ushqimet, mënyrën e jetesës dhe me veshjet çdo ditë, do të zvogëlohen gjasat e mpiksjes së gjakut që dëmton shëndetin tonë.

Ne kemi 10 këshilla për të ndarë me ju që do t’ju ndihmojnë të parandaloni rastet e mpiksjes së gjakut.

Vishni veshje të lirshme që nuk janë shumë të ngushta.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Për të nxitur qarkullimin e shëndetshëm në trup, është mirë që të mos vishni rroba që ju shtrëngojnë. Për shkak se mpiksjet e gjakut mund të shfaqen edhe në këmbë, xhinset e ngushta janë veçanërisht të këqija për një qarkullim të mirë. Në vend të kësaj zgjidhni pantallona me të lirshme me të cilat gjithashtu do të ndiheni edhe më rehat.

Bëni një dush me kripë Epsom.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Nëse keni pasur ndonjëherë nevojë për një justifikim të mirë për bërë një banjë, atëherë ky është një. Kripa Epsom inkurajon qarkullimin e shëndetshëm të gjakut në trup. Kështu që herën tjetër që keni nevojë për t’u relaksuar, bëni një dush me kripë Epsom në vend të një dushi me shkumë.

Praktikoni stërvitje me intensitet të lartë.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Për të shmangur mpiksjet e gjakut, është e rëndësishme të qëndroni aktivë dhe të shmangni qëndrimin ulur për periudha të gjata kohore. Çdo lloj stërvitje në përgjithësi është e mirë, por një rutinë veçanërisht e mirë është trajnimi HIIT, që është një stërvitje me intensitet të lartë. Jo vetëm që do të qëndroni në formë, por kjo stërvitje gjithashtu inkurajon rrjedhjen e shëndetshme të gjakut.

Ndaluni çdo 2 orë kur ngasni për të lëvizur dhe për t’u shtrirë.

© shutterstock.com

Ne përdorim makinat tona për të marrë çdo rrugë gjatë ditës sonë, gjë që mund të na vënë në rrezik për mpiksjen e gjakut. Nëse jeni përgatitur të bëni një rrugë të gjatë me makinë, sigurohuni që të merrni një pushim rregullisht dhe të dilni nga makina juaj për t’u shtrirë dhe për të ecur përreth. Është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të shijuar peizazhin.

Konsumoni hollues natyral të gjakut

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Edhe pse mjekët mund të përshkruajnë hollues të gjakut për ju, ka disa opsione natyrore po ashtu. Duke shtuar hudhër, shafran të hidhur, dhe gingko me çaj në dietën tuaj të përditshme, ju do të zvogëloni rrezikun e mpiksjes së gjakut. Ata janë gjithashtu të shijshëm dhe tepër të mirë për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Bëni ushtrime për këmbët

© depositphotos.com

Shumica e ditëve tona shpenzohen ulur në punë, gjë që dobëson rrjedhjen e gjakut në këmbët tona. Të bëni ecje rreth e rrotull nuk është një opsion, gjithmonë mund t’i ktheni këmbët tuaja, përkulni këmbët dhe lëvizni këmbët tuaja për të rritur qarkullimin në këtë zonë.

Vishni çorape që ju ngushtojnë

© depositphotos.com

Nëse e dini që këmbët tuaja kanë tendencë të ënjten ose të kenë qarkullimin e dobët të gjakut, atëherë çorapet e ngushta mund të jenë një përshtatje e mirë për ju. Ata vijnë në një madhësi të ndryshme dhe ngjyra, dhe me të vërtetë ndihmojnë për të rritur rrjedhjen e gjakut në këmbët tuaja gjatë ditës.

Aplikoni vaj helichrysum në lëkurën tuaj.

© depositphotos.com

Helichrysum është një lule e verdhë që natyrisht hollon gjakun. Është gjithashtu një përbërës anti-inflamator, që e bën atë një parandalues ideal natyror për mpiksjen e gjakut. Aplikoni disa pika vaji në zonat ku mendoni se qarkullimi juaj është më i keq.

Ngrini këmbët tuaja mbi nivelin e zemrës rregullisht.

© depositphotos.com

Duke qëndruar shtrirë në shpinë, ngrini këmbët tuaja në mur. Vetëm 15 cm mbi nivelin e zemrës është e mjaftueshme. Pas një dite të gjatë duke qëndruar ulur ose në këmbë kjo stërvitje bën mirë për gjakun që rrjedh përmes trupit tuaj.

Shmangni mbajtjen e këmbëve kryq

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ata që janë veçanërisht në rrezik të lartë për mpiksjen e gjakut duhet të përpiqen të shmangin kryqëzimin e këmbëve, sidomos për periudha të gjata kohore. Sigurohuni që shpesh të ndryshoni pozicionin tuaj dhe mos vendosni shumë presion mbi këmbët tuaja. Mbi të gjitha, ne duhet të ndjehemi rehat dhe të relaksuar gjatë kohës që qëndrojmë ulur.

A ishte ndonjë nga këto këshilla e dobishme për ju? Cila është këshilla juaj për parandalimin e mpiksjes së gjakut?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here