Çfarë Zbulon Zona e Dhimbjes së Barkut për Shëndetin Tuaj

0
9766

Djegia, dhimbja e mprehtë ose ngërçi në zona të ndryshme të barkut tuaj mund të tregojnë shumë për mënyrën se si trupi juaj ndjehet aktualisht.

Meqë barku përmban shumë organe të rëndësishme dhe mbaresa nervore, ka shumë faktorë që mund të shkaktojnë dhimbje në vende të ndryshme.

Dieta e gabuar, ushqimi i tepërt, pirja e duhanit dhe disa ilaçe mund të shkaktojnë ulcera, gurë të tëmthit, madje edhe urth. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme për të zbuluar dhimbjen dhe për të marrë masat e nevojshme menjëherë.

Ne dëshirojmë të nxjerrim në pah edhe një herë rëndësinë e një jetese të shëndetshme dhe t’ju tregojë gjithçka që është e rëndësishme dhe që duhet të kujdeseni.

Dhimbje në pjesën e sipërme të barkut: Gazi i tepërt

© depositphotos.com

Nëse jeni duke përjetuar një dhimbje të shurdhër në zonën e sipërme të stomakut ose barkut dhe ju ndjeheni të fryrë, mund të nënkuptojë që ju keni gaz të tepërt atje. Ju gjithashtu mund të përjetoni simptoma të tjera: dhimbje që vjen në valë dhe shkakton që stomaku tuaj të fryhet, ju ndjeheni sikur diçka po lëviz në stomak dhe jeni duke kaluar gazin.

Shkaqet: Ushqimi i shpejtë dhe gëlltitja e shpejtë mund ta shkaktojë këtë ndjesi. Pijet e gazuara, birra, produktet e qumështit dhe fasulet shkaktojnë formimin e gazrave të tepruar në stomak.

Zgjidhja: Për të parandaluar këtë gjendje të pakëndshme, është më mirë të konsumoni më pak nga ushqimet e listuara më sipër. Një rregullim i shpejtë për këtë problem është një pilulë me qymyr të aktivizuar ose një pilulë vaji piper.

Dhimbje në zonën më të ulët të gjoksit ose në pjesën e sipërme të zonës së barkut: Urth

© shutterstock.com

Urthi (zbaticë acid) krijon një dhimbje të zjarrtë në zonën tuaj më të ulët gjoks dhe në fillim të barkut tuaj. Gjithashtu, mund të ndiheni një djegie në fyt dhe ndonjëherë sjell një shije të çuditshme acide që mund të ndjeni në fyt.

Shkaqet: Ka një numër ushqimesh që mund të shkaktojnë urth. Midis tyre janë: ushqimet me yndyrë dhe me erëza, alkooli (sidomos vera e kuqe), qepa e papërpunuar, çokollata, frutat agrume, kafja dhe pijet me kafeinë. Për më tepër, pirja e cigareve e përkeqëson urthin.

Zgjidhja: Mos u ngopni – është më mirë të hani 5 deri në 6 vakte të vogla gjatë ditës, në vend të 2-3 vakteve të mëdha. Gjithashtu, rekomandohet që të vishni veshje të lirshme për të shmangur presionin mbi barkun tuaj dhe për të mos lejuar pirjen e duhanit.

Dhimbje të forta në zonën e sipërme të barkut: Ulcerat

© depositphotos.com

Ulcerat mund të jenë arsyeja për dhimbje të mprehta në zonën e sipërme të barkut dhe stomakut. Ulcerat shfaqen kur veshja e brendshme e stomakut është e dëmtuar, ato gjithashtu mund të shkaktohen nga qetësueset e forta. Simptomat e tjera të ulcerave janë: ndryshimet në oreks, përzierje, gjakderdhje të lehtë ose të errët, humbje të pashpjegueshme të peshës, të vjella dhe dhimbje gjoksi.

Shkaqet: Përdorimi i shpeshtë i aspirinave, ibuprofeneve ose ilaçeve të tjera anti-inflamatore dhe pirja e duhanit dhe e alkoolit ndikojnë shumë negativisht  në stomak dhe shkaktojnë ulçera.

Zgjidhja: Për të parandaluar ulcerat, rekomandohet të mos pini më shumë se 2 pije alkoolike në ditë dhe të mos i përzini me ilaçe. Duhet gjithashtu dhe të lani duart para çdo vakti. Është shumë e rëndësishme për t’iu përmbajtur një diete që përfshin drithëra, fruta dhe perime dhe të lini duhanin.

Shtrëngime dhe fryrje: Sindroma e zorrëve të stresuara

© depositphotos.com

Nëse sistemi juaj i tretjes është i ndjeshëm, atëherë ju mund të ndjeni shtrëngime dhe fryrje në zonën tuaj të barkut që shkaktojnë sindromin e zorrëve të irrituara (IBS). Në këtë rast mund të shfaqen 2 rezultate të mundshme. Ose sistemi juaj që ndihmon me tretjen e ushqimit do të fillojë të punojë me të vërtetë shpejt dhe të çojë në diarre, ose çdo gjë do të ngadalësohet duke ju shkaktuar kapsllëk.

Shkaqet: Është ende e panjohur se çfarë shkakton IBS-në, por besohet se kjo mund të ndodhë për shkak të një kombinimi të caktuar të lëvizjeve anormale të traktit gastrointestinal, rritjes së funksioneve trupore dhe përçarjes në komunikimin midis trurit dhe traktit gastrointestinal.

Zgjidhja: Në këtë rast është më mirë të kontrolloni se ndaj cilave ushqime jeni të ndjeshëm dhe të zvogëloni konsumimin e tyre.

Shtrëngime dhe diarre: Gastroenterit (gripi i stomakut)

© depositphotos.com

Nëse ndjeni dhimbje të mprehtë dhe dhimbje në zonën tuaj të barkut, keni diarre të holluar me ujë (zakonisht jo të përgjakshme), përzierje, vjellje, dhimbje koke dhe muskujsh ose dhimbje koke dhe temperaturë të ulët, kjo mund të tregojë se keni gastroenterit.

Shkaqet: Ju mund të jeni të infektuar me gastroenterit nëse hani ose pini ujë të kontaminuar, ose nëse përdorni pajisje, peshqirë dhe gjëra personale të një personi të infektuar.

Zgjidhja: Për të parandaluar marrjen e infeksionit vaksinohuni, lani duart para se të hani, sigurohuni që të gjithë në shtëpinë tuaj të përdorin sende të veçanta personale dhe dezinfektoni sipërfaqet.

Dhimbje e butë dhe mostretje: Intoleranca e laktozës

© depositphotos.com

Dhimbje stomaku dhe fryrje janë disa simptoma të zakonshme që tregojnë jotolerancën ndaj laktozës. Kjo mund të shkaktojë diarre, rritje të gazit ose kapsllëk. Disa simptoma të tjera mund të përfshijnë dhimbje koke, lodhje, humbje të përqendrimit, dhimbje të muskujve dhe të kyçeve, ulçera në gojë dhe probleme urinimi.

Shkaqet: Zakonisht, intoleranca e laktozës shkaktohet nga mungesa e enzimës së zorrëve laktazë. Ajo ndahet në 2 glukoza dhe galaktoza dhe lejon laktozën të absorbohet nga zorrët.

Zgjidhja: Nëse vëreni se jeni intolerantë, rekomandohet të ndiqni një dietë pa laktozë. Megjithëse, për të siguruar që ju të mos humbni kalcium dhe elemente të tjera të dobishme, që marrim nga produktet e qumështit, përpiquni të hani më shumë produkte si brokoli, lakër, ton, salmon dhe produkte të fortifikuara me kalcium si qumësht soje.

Gaz, diarre kronike, fryrje: Intolerance ndaj Glutenit

© depositphotos.com © depositphotos.com

Një intolerancë ndaj glutenit ka shumë simptoma dhe më të shpeshtat janë: diarreja, kapsllëku, fryrja, dhimbja abdominale, probleme të lëkurës, humbje peshe të pashpjegueshme dhe depresion.

Shkaqet: Nëse keni intolerantë ndaj glutenit, atëherë produktet si buka, makaronat apo ndonjë ushqim tjetër që përmban grurë dhe artikuj jo ushqimorë me përbërës të grurit, kozmetikë ose produkte të banjës mund të jenë ato që i shkaktojnë këto simptomat.

Zgjidhja: Për të kontrolluar ndjeshmërinë tuaj ndaj glutenit, rekomandohet të përpiqeni të shmangni ushqimet dhe produktet e bazuara në grurë dhe të konsultoheni me mjekun tuaj për trajtimet e mundshme mjekësore.

Dhimbje të forta në pjesën e sipërme në të djathtë të barkut dhe nën supe: Gurë në tëmth

© depositphotos.com

Nuk është e lehtë të kuptosh praninë e gurëve të tëmthit në trupin tënd. Por do të kuptoni me të vërtetë do të kuptoni se ata janë aty, nëse janë të përflakur dhe të depozituar në një nga kanalet që mbajnë lëngjet e tretjes nga mëlçia në zorrën e vogël. Në këtë rast, simptomat do të jenë: dhimbje të rënda dhe të papritura në pjesën e sipërme të barkut, ethe, dridhje dhe përzierje.

Shkaqet: Ka disa faktorë rreziku që mund të shkaktojnë formimin e gurëve të tëmthit: mbipesha ose obeziteti, jeta sedentare, shtatzania, konsumimi i ushqimeve me yndyrë të lartë dhe me kolesterol të lartë, moskonsumimi i ushqimeve të pasura me fibra, trashëgimia, diabeti dhe marrja e ilaçeve që përmbajnë estrogjen, si kontraceptivë oralë ose ilaçe të terapisë hormonale.

Zgjidhja: Për të parandaluar formimin e gurëve të tëmthit ju duhet të ndiqni disa rregulla të thjeshta. Mos i anashkaloni vaktet, kontrolloni peshën tuaj, nëse jeni duke ndjekur një dietë – humbja e shpejtë e peshës rrit rrezikun e gurëve të tëmthit. Gjithashtu, përpiquni të mbani një peshë të shëndetshme. Duke qenë obezë ose nën peshë e vendosni trupin tuaj në rrezik të lartë.

Dhimbja në pjesën e poshtme në të djathtë të barkut: Apendiciti

© shutterstock.com

Një inflamacion i shtojcës quhet apendicit. Është një gjendje e rrezikshme që kërkon trajtim mjekësor të menjëhershëm. Simptomat e apendicitit janë dhimbje të mprehta afër kërthizës ose pjesës së sipërme të barkut që lëviz në në pjesën e poshtme të barkut në të djathtë, ënjtje e barkut, ethe dhe paaftësi për të kaluar gazin.

Shkaqet: Shkaqet e apendicitit mund të jenë: hapje të bllokuara brenda shtojcës, indet e shtojcës së murit që janë zgjeruar (për shkak të një infeksioni në traktin gastrointestinal ose në një pjesë tjetër të trupit), parazitët që mund të infektojnë ose dëmtojnë barkun tuaj.

Zgjidhja: Ne nuk mund ta parandalojmë apendicitin. Appendiciti është më pak i zakonshme tek njerëzit që i përmbahen një diete të shëndetshme dhe hanë ushqime që janë të larta në fibra si perime dhe fruta të freskëta. Nëse mendoni se mund të keni apendicit, menjëherë telefononi mjekun tuaj për të kontrolluar gjendjen tuaj dhe për të marrë trajtimin e duhur.

E rëndësishme: Nëse ndonjë nga këto ndjenja të pakëndshme ju ndodh, ju lutemi kontaktoni mjekun tuaj menjëherë.

A keni përjetuar ndonjë nga këto dhimbje? A përputhet vendndodhja e dhimbjes me shkakun e përshkruar më lart? Dëshirojmë të dëgjojmë për përvojën tuaj në seksionin e komenteve!

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here