8 Gjërat që Çdo Person Duhet t’i Bëjë Para Orës 8 të Mëngjesit

0
1296
Getty Images

Jeta të zë me punë. Mund t’ju duket e pamundur që të realizoni ëndrrat tuaja. Nëse keni fëmijë dhe një punë me kohë të plotë, është edhe më e vështirë. Si ia dilni?

Nëse nuk bëni një ndarje të kohës tuaj çdo ditë për të përparuar dhe për t’u përmirësuar, pa dyshim, koha juaj do të humbasë në vakumin e jetës gjithnjë e më të mbushur me njerëz. Para se ta dini, do të jeni të vjetër dhe në pamundësi, duke pyetur veten se ku iku e gjithë ajo kohë.

Siç ka thënë Harold Hill, “Ju po grumbulloni mjaftueshëm të nesërme, dhe do të zbuloni se nuk ju është lënë asgjë, përveç disa te djeshmeve të zbrazëta“.

Rimendojeni jetën tuaj dhe mos mendoni vetëm se si të mbijetoni

Ky artikull ka për qëllim t’ju sfidojë që të rishikoni gjithë qasjet tuaja në jetë. Qëllimi është t’ju ndihmojë të thjeshtoni dhe t’u riktheheni bazave tuaja.

Mjerisht, jeta e shumicës së njerëzve është e mbushur deri në fyt me ato gjëra jo thelbësore dhe të parëndësishme. Ata nuk kanë kohë për të ndërtuar asgjë kuptimplote. Ata janë në modalitetin e mbijetesës. A jeni ju në modalitetin e mbijetesës?

Ashtu si Bilbo, shumica prej nesh janë i jemi futur një “udhë pa krye”. Për fat të keq, ajo rrugë nuk është as e jona, por e dikujt tjetër. Shumë pak kanë bërë përpjekje për ta marrë jetën e tyre në duart e tyre.

Vetëm një gjeneratë më parë ishte e modës të jetonim jetën tonë sipas kushteve të njerëzve të tjerë. Dhe shumë nga brezi i mijëvjeçarit po e përjetësojnë këtë proces thjesht sepse është i vetmja botëkuptim që na është mësuar.

Megjithatë, ekziston një ndërgjegje kolektive gjithnjë në rritje, me shumë punë dhe me  një qëllim, ju mund të jetoni çdo moment të jetës tuaj sipas kushteve tuaja. Ju jeni projektuesi i fatit tuaj. Ju jeni përgjegjës. Ju vendosni. Duhet të vendosni, sepse nëse nuk e bëni, dikush tjetër do ta bëje. Pavendosmëria është një vendim i keq.

Me këtë rutinë në mëngjes, jeta juaj do të ndryshojë shpejt. Mund të duket si një listë e gjatë. Por është me të vërtetë shumë e thjeshtë:

 • Zgjohuni;
 • Orientohuni;
 • Lëvizni;
 • Jepni ushqimin e duhur trupit tuaj;
 • Behuni gati;
 • Frymëzohuni;
 • Ndërmerrni perspektiva; dhe
 • Bëni diçka për të ecur përpara.

Le të fillojmë:

Bëni 7 (plus) orë të shëndetshme me gjumë

Le ta pranojmë, – gjumi është po aq i rëndësishm sa dhe ushqimi dhe pija. Përkundër kësaj, miliona njerëz nuk flenë mjaftueshëm dhesi rezultat përjetojnë probleme të çmendurisë.

Miliona njerëz vuajnë nga çrregullimet e gjumit dhe 60% e të rriturve, dhe 69% e fëmijëve, përjetojnë një ose më shumë probleme gjumi disa net ose më shumë gjatë një jave.

Përveç kësaj, më shumë se 40% e të rriturve përjetojnë përgjumje ditore mjaft të rënda sa për të ndërhyrë në aktivitetet e tyre të paktën disa ditë çdo muaj.

Në anën tjetër, marrja e një sasi të shëndetshme të gjumit lidhet me:

 • rritjen e kujtesës;
 • jetëgjatësinë;
 • uljen e inflamacionit;
 • kreativitetin në rritje;
 • rritjen e vëmendjes dhe fokusi;
 • zvogëlimin e yndyrës dhe rritjen e masës së muskujve me ushtrime;
 • më pak stres;
 • zvogëlimin e varësisë ndaj stimuluesve si kafeina;
 • uljen e rrezikut të ndodhjes së aksidenteve;
 • uljen e rrezikut të rënies në depresioni

Pjesa tjetër e këtij posti është e pavlefshme nëse nuk i jepni gjumit prioritet. Çfarë ka rëndësi nëse zgjoheni në orën 5 të mëngjesit pasi keni shkuar në shtrat tre orë më parë?

Nuk do të zgjasësh shumë. Ju mund të përdorni stimulantë për të kompensuar, por kjo nuk është e qëndrueshme. Në planin afatgjatë, shëndeti juaj do të bjerë. Qëllimi duhet të jetë qëndrueshmëria afatgjatë.

Lutje dhe meditimi për lehtësim të mendjes dhe begati

Pasi të zgjoheni nga një sesion gjumi i shëndetshëm dhe i qetë, lutja dhe meditimi janë thelbësore për orientimin e vetvetes drejt pozitës. Ajo në të cilën jeni përqendruar zgjerohet.

Lutja dhe meditimi lehtësojnë mirënjohjen e madhe për gjithçka që keni. Mirënjohja është të kesh një mendësi të bollshme. Kur mendoni për sa i përket bollëkut, bota është më e bukura. Ka mundësi të pakufizuara për ju.

Njerëzit janë si magnet. Kur ju jeni mirënjohës për atë që keni, ju do të tërhiqni më shumë pozitivitet dhe të mira. Mirënjohja është ngjitëse.

Mirënjohja mund të jetë çelësi më i rëndësishëm i suksesit. Ajo është quajtur nëna e të gjitha virtyteve. Nëse filloni çdo mëngjes me një ndjenjë mirënjohjeje dhe qartësie, do të tërhiqni të gjithë të mirat që bota ka për t’ju ofruar dhe nuk do të shpërqendroheni.

Aktivitete të rregullta fizike

Pavarësisht nga prova të pafundme të nevojës për stërvitje, vetëm pak femra dhe meshkuj angazhohen në aktivitete të rregullta fizike, sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve të Anketës Kombëtare të Intervistës Shëndetësore.

Nëse dëshironi të jeni në mesin e njerëzve të shëndetshëm, të lumtur dhe produktivë në botë, bëjeni zakon të ushtruarit e rregullt. Shumë njerëz shkojnë menjëherë në palestër për të vënë në lëvizje trupat e tyre.

Kohët e fundit kam zbuluar se puna në oborr në orët e mëngjesit gjeneron një rrjedhje intensive të frymëzimit dhe qartësisë.

Çfarëdo që preferoni,thjesht vëreni trupin tuaj në lëvizje. Të ushtruarit zvogëlon ankthin, stresin dhe mundësinë e rënies në depresion. Gjithashtu lidhet me një sukses më të lartë në karrierën tuaj. Nëse nuk shqetësoheni për trupin tuaj, çdo aspekt tjetër i jetës tuaj do të jetë i mundimshëm.

Njerëzit janë qenie tërësore.Konsumoni 30 gram proteinaDonald Layman, profesor emeritus i të ushqyerit në Universitetin e Illinois, rekomandon konsumimin e së paku 30 gramë proteina për mëngjes. Në mënyrë të ngjashme, Tim Ferriss, në librin e tij “The 4-Hour Body”, rekomandon 30 gram proteina 30 minuta pas zgjimit.

Sipas Tim, babai i tij e bëri këtë dhe humbi 7 kg në një muaj. Ushqimet e pasura me proteina ju mbajnë të furnizuar më shumë se ushqimet e tjera, sepse ato zgjasin më shumë në stomak.

Gjithashtu, proteina mban nivele të shëndetshmedhe të qëndrueshme të sheqerit në gjak, gjë që parandalon urinë e tepërt. Konsumimi i proteinave së pari zvogëlon dëshirat tuaja për karbohidrate të bardha. Këto janë lloj karbohidratesh që ju shëndoshin.

Tim ofron katër rekomandime për marrjen e proteinave adekuate në mëngjes:

1) Konsumoni të paktën 40 përqind të kalorive tuaja të mëngjesit në formëne proteinave; 2) Bëjeni me dy ose tre vezë të plota (çdo vezë ka rreth gjashtë gram proteina); 3) Nëse nuk ju pëlqejnë vezët, përdorni diçka si proshutë gjeldeti, proshutë derri organike ose sallam, ose gjizë; ose 4) Gjithmonë mund të bëni një përzierje të proteinave me ujë.

Për njerëzit që shmangin qumështin, mishin dhe vezët, ekzistojnë disa proteina me bazë bimore.

Bishtajoret, zarzavatet, arrat dhe farat të gjitha janë të pasura me proteina.

Bëni një dush të ftohtë

Tony Robbins e fillon çdo mëngjes duke u hedhur në një pishinë 13 gradë Celcius. Pse ai do ta bënte një gjë të tillë?

Zhytja në ujë të ftohtë lehtësisht ndihmon për mirëqenien fizike dhe mendore. Kur praktikohet rregullisht, ajo siguron ndryshime afatgjata në sistemet imunologjike, limfatike, të qarkullimit të gjakut dhe të tretjes, që përmirësojnë cilësinë e jetës tuaj. Gjithashtu mund të rrisë humbjen e peshës, sepse rrit metabolizmin tuaj.

Një studim i vitit 2007 zbuloi se duke bërë në mënyrë rutinore dushe të ftoht mund të ndihmojë në trajtimin e simptomave të depresionit, shpesh në mënyrë më efektive sesa medikamentet. Kjo për shkak se uji i ftohtë shkakton një valë neurokimike që nxisin humorin dhe ju bëjnë të ndjeheni të lumtur.

Ekziston sigurisht një frikë fillestare për të hyrë në një dush të ftohtë. Pa dyshim, nëse e keni provuar këtë më parë, ju e keni parë veten duke qëndruar jashtë dushit të frikësuar nga mendimi për të hyrë brenda.

Mund të keni folur edhe me veten për atë që mendoni mendoni: “Ndoshta nesër”. Dhe e keni kthyer nga uji i ngrohtë para se të hynit.

Ajo që më ka ndihmuar mua është se e mendoja sikur isha në një pishinë. Është një vdekje e ngadaltë dhe e dhimbshme për të hyrë ngadalë në një pishinë të ftohtë. Duhet vetëm të hidhesh. Pas 20 sekondash, je mirë. Kështu është edhe në rastin e dushit.

Për mua, një dush i ftohtë rrit fuqinë time të vullnetit dhe rrit kreativitetin dhe frymëzimin tim. Ndërsa qëndroj poshtë ujit që më godet shpinën, praktikoj ngadalësimin e frymëmarrjes dhe qetësimin. Pasi jam qetësuar, ndihem super i lumtur dhe i frymëzuar. Shumë ide fillojnë të rrjedhin dhe unë motivohem për të arritur qëllimet e mia.

Plus, është e shëndetshme për të bërë diçka në mëngjes. Kjo ju bën të ndiheni të gjallë.

Dëgjoni ose lexoni përmbajtje që ju ngrenë humorinNjerëzit e zakonshëm kërkojnë argëtim. Njerëzit e jashtëzakonshëm kërkojnë arsimim dhe mësim. Është e zakonshme që njerëzit më të suksesshëm në botë të lexojnë së paku një libër në javë. Ata vazhdimisht mësojnë.

Mund ta mbaroj me lehtësi një libër audio në javë duke e dëgjuar gjatë rrugës për në shkollë. Duke marrë edhe 15 deri në 30 minuta çdo mëngjes për të lexuar informacion udhëzues ju ndryshoni.

Gjatë një periudhe të gjatë kohore, do të keni lexuar qindra libra. Ju do të keni njohuri për disa tema. Ju do ta mendoni dhe shihni botën ndryshe. Ju do të jeni në gjendje të bëni më shumë lidhje midis temave të ndryshme.

Shqyrtoni vizionin tuaj të jetës

Qëllimet tuaja duhet të shkruhen – afatshkurtra dhe afatgjata. Marrja e disa minutave për të lexuar vizionin tuaj të jetës i jep përparësi jetës.

Nëse i lexoni çdo ditë qëllimet tuaja afatgjata, do të mendoni për to çdo ditë. Nëse mendoni rreth tyre çdo ditë dhe kaloni ditët duke punuar për ta, ata do të shfaqen.

Arritja e qëllimeve është një shkencë. Nuk ka paqartësi ose dykuptimësi për të. Nëse ndiqni një model të thjeshtë, mund të përmbushni të gjitha qëllimet tuaja, pavarësisht sa të mëdha janë këto qëllime.

Bëni të paktën një gjë në drejtim të qëllimeve afatgjataFuqia e vullnetit është si një muskul, sepse ajo nxitet kur ushtrohet. Aftësia jonë për të marrë vendime me cilësi të lartë bëhet më e lodhshme gjatë gjithë ditës. Sa më shumë vendime të marra, aq më e ulët është cilësia e tyre.

Rrjedhimisht, ju duhet të bëni gjëra të vështira që herët në mëngjes. Nëse nuk i bëni, thjesht nuk do të mbaroni. Deri në fund të ditës tuaj, do të rraskapiteni. Do të ketë një milion arsye për të filluar nesër. Dhe do të filloni nesër – që është kurrë.

Pra, mantra juaj bëhet: E keqja vjen e para. Bëni atë gjë që ju keni dashur të bëni. Pastaj bëjeni atë përsëri nesër.

Nëse ju merrni vetëm një hap drejt qëllimeve tuaja të mëdha çdo ditë, ju do të kuptoni se këto qëllime nuk ishin vërtet larg.

Pasi ta keni bërë këtë, pa marrë parasysh se çfarë keni planifikuar për pjesën tjetër të ditës suaj, do të keni bërë gjërat e rëndësishme. Ju do të jeni të nxitur drejt ëndrrave tuaja.

Për shkak se do t’i keni bërë të gjitha këto gjëra, do të realizoni më shumë në jetë. Do të jeni në gjendje më të mirë për të bërë punën tuaj. Do të jesh më i mirë në marrëdhëniet tuaja. Do të jeni më të lumtur. Do të jeni më të sigurt. Do të jeni më të guximshëm. Do të keni më shumë qartësi dhe vizion.

Jeta juaj do të ndryshojë së shpejti.Ju nuk mund të keni mëngjese të tilla në mënyrë të vazhdueshme nëse nuk zgjoheni për të luftuar që pengesë në jetën tuaj. Ato gjëra që ju përbuzni do të takojnë fundin e tyre. Ato do të zhduken dhe kurrë nuk do të kthehen.

Ju do të gjeni shpejt punën pas së cilës jeni të pasionuar. Marrëdhëniet tuaja do të jenë plot pasion, kuptimplota dhe argëtuese! Ju do të keni liri dhe bollëk. Bota dhe gjithësia do t’ju përgjigjen në mënyrat më të bukura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here