10 Mënyra Inteligjente për t’u Mbijetuar Netëve të Nxehta të Verës

0
719

Kur temperaturat rriten, mund të jetë veçanërisht e vështirë për të fjetur gjatë natës kur bëhet shumë nxehtë. Edhe nëse nuk keni një kondicioner për t’ju shpëtuar, ende ka shumë gjëra të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të mposhtni të nxehtit dhe të merrni një pushim të mirë gjatë natës.

Ne do ju paraqesim 10 mënyra për t’u siguruar që asgjë nuk do ta prishë gjumin tuaj paqësor.

Ventilimi i ajrit.

Ventilimi është thelbësor për të qëndruar freskët. Nëse keni një ventilator, vendoseni përballë një dritareje të hapur dhe vendoseni shtratin tuaj në mes. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani flladin që rrjedh nëpër dhomën tuaj të gjumit.

Ndërroni çarçafët tuaj.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Sigurohuni që arçafët të jenë të lehtë dhe me ngjyra të lehta, pasi kjo do të ndihmojë në reflektimin e dritës dhe nxehtësisë në vend që ta përthithë atë. Nëse çarçafët tuaj janë dizajnuar për t’ju mbajtur të ngrohtë gjatë dimrit, ato thjesht nuk janë menduar për përdorim veror.

Përdorni jastëkë më të vegjël.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Po kështu, nëse jastëkët tuaj janë të dizajnuar për t’ju ndihmuar të qëndroni ngrohtë gjatë netëve të ftohta, duhet të bëni një zëvendësim veror. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për kokën tuaj pasi mund të përfundojë duke qenë pjesa më e ngrohtë e trupit.

Zgjidhni një jastëk të vogël të fortë për të fjetur. Ndoshta duhet të provoni jastëkët e shtratit tuaj.

Vishni rroba të rehatshme

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse ju pëlqen të vishni një fustan nate ose pizhame, sigurohuni që ato të jenë të lehta dhe të lirshme për t’ju ndihmuar të qëndroni freskët. Sigurisht, ka disa njerëz që pëlqejnë të flenë pa asnjë rrobe, por ne do t’jua lëmë opsionet ju.

Ftoheni shtratin

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ju mund të keni vërejtur një prirje: bëni të kundërtën e asaj që do të bënit për të qëndruar ngrohtë gjatë dimrit. Disa njerëz pëlqejnë të përdorin një shishe me ujë të nxehtë për ngrohtësi gjatë netëve të ftohta, kështu që bëjnë të kundërtën.

Vendoseni në frigorifer dhe mbajeni të freskët. Në Egjiptin e lashtë, njerëzit gjithashtu do të qetësoheshin duke përdorur një çarçaf të lagur për tu mbuluar para se të flinin. Ose merrni çarçafët tuaj menjëherë nga makina larëse ose spërkatni shtratin tuaj me një shishe uji. Atëherë, vetëm shtrihuni mbi to.

Njihni pikat tuaja të ftohjes.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kur njerëzit sëmuren, ata mund të mbajnë një leckë të freskët në ballin e tyre për t’u qetesuar nga ethet. Duket e arsyeshme që ky truk i thjeshtë do t’ju ndihmojë edhe kur nuk jeni i sëmurë.

Ndërsa është gjithmonë e rëndësishme të mbajtur kokën të freskët, kjo nuk do të thotë që ju duhet të injoroni pjesën e poshtme të trupit tuaj. Para se të shkoni në shtrat, mbajini këmbët në ujë të ftohtë. Kjo ndihmon që pikat e pulsit në këmbët tuaja të qetësohen dhe ulin nxehtësinë e trupit.

Nëse nuk e keni problem lagështinë shtesë, mbajtja e flokëve të lagur ndërsa shtriheni për të fjetur gjithashtu mund t’ju japë lehtësim. Thjesht bëni dush para gjumit.

Mbajeni trupin ulët.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Meqenëse ajri i ngrohtë ngrihet lart, dyshemeja mendohet të jetë më e ftohtë se shtrati juaj. Mundohuni ta mbani veten rehat. Për shembull, përdorni një dyshek në dysheme.

Lini një tabak mbi dritare.

© Depositphotos.com

Hapni dritaren tuaj dhe varni një material për të bllokuar diellin. Është më mirë të siguroheni që të ketë një fllad të freskët ajri … dhe sigurohuni që nuk po përdorni perdet tuaja të mira!

Ka edhe tabakë specialë që janë krijuar për të ndihmuar njerëzit të mbajnë nxehtësinë që të mos hyjë nëpërmjet dritareve.

Bëni kujdes me ushqimin.

Ju nuk doni të vendosni në punë sistemin tuaj metabolik ndërsa flini. Në përgjithësi, mos hani menjëherë para gjumit dhe kurseni ushqimet tuaja më të rënda për më herët gjatë ditës.

Ushqimet e ftohta si akullorja dhe shalqiri mund t’ju japin lehtësim të përkohshëm kur keni nxehtë por ushqimet pikante mund të jetë një armë sekrete kundër nxehtësisë. Për shumë njerëz, djersitja e shkaktuar nga ushqimet pikante mund t’i ndihmojë ata të ftohen gjatë nxehtësisë.

Sigurisht, të gjithë kanë reagime të ndryshme ndaj ushqimeve pikante, prandaj bëni kujdes.

Krijoni kondicionerin tuaj.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse nuk keni kondicioner, mund të krijoni vetë një të tillë. Disa njerëz vendosin një ventilator në një kuti me vrima. Ju madje mund të vendosni një tas me akull para ventilatorit tuaj. Ndërsa akulli shkrihet, drejt jush do të fryjë një fllad i lezetshëm.

Cilat janë disa ide të zgjuara që përdorni për të qëndruar freskët gjatë atyre netëve pa gjumë të verës?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here