15 Ushqime të Përditshme që Nuk Janë Ashtu Siç i Njohim Ne

0
888

Luleshtrydhet nuk janë manaferrat dhe çokollata e bardhë nuk është çokollatë. Këto fakte mund të duken befasuese, por ato janë plotësisht të vërteta. Shkenca i klasifikon artikujt ushqimorë pak më ndryshe nga sa i klasifikojmë ato në kuzhinën tonë.

Ne kemi bërë një listë të artikujve ushqimorë që nuk janë “botanikisht” ato që ne mendojmë se janë.

Luleshtrydhet nuk janë fruta pylli dhe as mjedra ose boronicat.

© pixabay.com

Zyrtarisht frutat e pyllit përcaktohen si fruta mishtake të prodhuara nga vezoret e një lule të vetme. Dhe luleshtrydhet, mjedrat dhe boronicat nuk e plotësojnë këtë kriter.

Një avokado është një frut pylli, dhe po ashtu edhe bananet.

© depositphotos.com © TimothyPilgrim / commons.wikimedia.org

Avokadot dhe bananet janë fruta mishtake të prodhuar nga vezoret e një lule të vetme, kështu që ato klasifikohen teknikisht si fruta pylli.

Dhe rrushi është gjithashtu frut pylli.

© pixabay.com © depositphotos.com

Rrushi lind nga një vezore e vetme, prandaj edhe ai është një frut pylli.

Sheqeri është bar.

© depositphotos.com © Phil / commons.wikimedia.org

Edhe pse pak më i gjatë se bari i zakonshëm, sheqeri është klasifikuar teknikisht si bar.

Kikirikët nuk janë arra, ato në fakt konsiderohen fasule.

© pixnio.com © Delince / commons.wikimedia.org

Arrat rriten në pemë, ndërsa kikirikët rriten në bishtaja nëntokë. Botanistët i klasifikojnë kikirikët si bishtajore që do të thotë se ato janë nga e njëjta familje si fasulet, bizelet dhe thjerrëzat.

Çokollata e bardhë nuk është çokollatë.

© pxhere.com © Beth / flickr.com

Çokollata e bardhë është bërë me gjalpë kakao, solide qumështi dhe sheqer, dhe nuk përmban solide kakao që i japin çokollatave tradicionale aromën dhe ngjyrën e tyre të dallueshme.

Quinoa nuk është drithë, është një farë.

 

© depositphotos.com © Christian Guthier / commons.wikimedia.org

Ka shumë debate në lidhje me quinoan nëse është drithë apo farë. Quinoa, biologjikisht është një farë që korret nga një bimë e gjatë dhe me gjethe që nuk është bar drithërash. Është e afërm me spinaqin, panxharin dhe qepën.

Patëllxhani nuk është një perime, është një frut – teknikisht një frut pylli.

© JVRKPRASAD / commons.wikimedia.org © depositphotos.com

Ndërsa në kuzhinë patëllxhani trajtohet si një perime sepse ne nuk e hamë të papërpunuar për shkak të ëmbëlsisë së tij, shkencëtarët e klasifikojnë atë si një frut pasi ka fara brenda.

Domatet janë fruta gjithashtu.

© Karl Thomas Moore / wikipedia.org © Gausanchennai / wikipedia.org

Çdo gjë që ka fara brenda klasifikohet shkencërisht si frut. Dhe të gjithë kemi parë domate të mbushura me fara. Kështu që, sido që t’i hani ato, të papërpunuara ose të gatuara, domatet klasifikohen biologjikisht si një frut.

Specat zile janë gjithashtu fruta.

© Michelet-密是力 / commons.wikimedia.org © pxhere.com

Të gjithë kemi parë brendësinë e specave që janë të mbushur me fara, prandaj pa marrë parasysh se si i përdorim në kuzhinë, ato janë fruta.

Specat djegës janë gjithashtu fruta.

© publicdomainpictures.net © Daniel Risacher / commons.wikimedia.org

Ashtu si specat kambanë, specat djegës konsiderohen gjithashtu si fruta.

Por raveni është një perime, jo një frut.

© Dieter Weber / wikipedia.org © Rasbak / wikipedia.org

Nuk ka farëra, kështu që raveni klasifikohet si një perime, dhe jo frut.

Dhe Bamja është një frut, jo një perime.

© Andrew Z. Colvin / commons.wikimedia.org © Earth100 / commons.wikimedia.org

Prania e farave brenda bamjes e klasifikon atë si frut.

Juve ndoshta nuk ju është shërbyer kurrë Wasabi i vërtetë.

© depositphotos.com © Qwert1234 / commons.wikimedia.org

Pasta jeshile e quajtur Wasabi që ju shërbehet sa herë që vizitoni një restorant japonez ka shumë të ngjarë të mos jetë gjëja e vërtetë. Kjo pastë e gjelbër e zbehtë e verdhë e rreme ka shumë të ngjarë të jetë një përzierje e rrikës, mustardës dhe me ngjyrosës ushqimi që është shumë më e ashpër në shije sesa ajo e vërteta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here