6 Gjërat që Ndodhin në Trupin Tuaj Kur Flini në Ajër të Pastër

0
571

Të gjithë i mbajmë mend kohërat kur ishim të vegjël dhe e urrenim gjumin, ndërsa në ditët e sotme ne e duam atë dhe nuk mund të marrim aq sa duhet prej tij. Sidoqoftë, për shkak të gjërave si stresi dhe jeta prej të rrituri, jo të gjithë mund të bëjmë gjumë të mjaftueshëm.

Lajmi i mirë është se kjo mund të rregullohet! Një studim i Universitetit të Kolorados zbuloi se njerëzit që kaluan natën në një tendë fjetën mesatarisht 10 orë dhe shkonin në shtrat 2 orë më herët sesa po të ishin në shtëpi.

Ne do t’ju tregojmë 6 arsye pse duhet të provoni të flini jashtë dhe mund të na falënderoni më vonë!

Ju jeni të ekspozuar ndaj dritës së natyrës.

 

Sipas një studimi në Universitetin e Kolorados, ekspozimi para dritës natyrore do të rivendosë dhe akordojë orën e trupit tuaj.

Nëse dëshironi që netët tuaja pa gjumë të marrin fund, duhet të merrni në konsideratë gjumin larg teknologjisë.

Nivelet tuaja të melatoninës ndryshojnë.

© pixabay.com © pixabay.com © pixabay.com

Ky studim sugjeron që drita artificiale nga smartphone ose kompjuteri juaj mund të ulë nivelet tuaja të melatoninës, gjë që ndikon në cilësinë e gjumit tuaj.

Kjo është arsyeja pse ne duhet të përpiqemi të flemë jashtë sa më shumë që mundemi.

Nivelet e imunitetit tuaj rriten.

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Një studim në Japoni tregoi se të kalojmë rreth 2 orë në pyll çdo ditë ka shumë përfitime për ne. Përfitime të tilla si – presioni i ulët i gjakut, përqendrimi i ulët i kortizolit, nivel më i ulët i pulsit, si dhe nivelet më të larta të qelizave të bardha të gjakut.

Për më tepër, edhe një gjumë në natë në natyrë mund të forcojë aktivitetin tonë imunitar për të paktën një javë!

Truri juaj dhe funksionet trupore përmirësohen.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Truri ynë përdor shumë oksigjen që ai të funksionojë ashtu siç mendohet dhe kështu bëjnë edhe muskujt tanë. Nuk është sekret që sa më i mirë të jetë oksigjeni që marrim, aq më mirë është për ne.

Pra, të flemë jashtë nuk është thjesht një përvojë relaksuese dhe larg teknologjisë, por gjithashtu do të jetë një gjë e mirë për trupin dhe trurin tonë!

Nivelet e stresit bien.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Nga mënyra se si ne jetojmë jetën tonë, ka shumë shanse që shumica prej nesh janë shumë të stresuar.

Një studim tregon se edhe shikimi i një fotografie të një peme do të zvogëlojë stresin tuaj, dhe të shikoni në një pemë aktuale do të jetë edhe më e dobishme për shëndetin tonë mendor. Jo vetëm kaq, por tingujt jashtë gjithashtu na qetësojnë dhe kanë aftësi relaksuese.

Pra, nëse nuk i keni problem tingujt e kafshëve, jemi të sigurt që fjetja jashtë do të jetë një nga gjërat më relaksuese që mund të bëni!

Nuk ka më ajër të ndenjur për të marrë frymë.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Sipas studimeve, nëse punoni në një zyrë ose kaloni shumë nga koha juaj në një vend me ajër të kondicionuar dhe që nuk ka ventilim të duhur, atëherë nivelet tuaja të CO2 ka shumë të ngjarë të jenë të larta, gjë që ju mjegullon trurin, ju bën më pak produktiv dhe ju jep dhimbje koke dhe probleme të frymëmarrjes.

A jeni duke luftuar me një projekt pune që ju duhet për së shpejti? Bëni një sy gjumë jashtë për të hequr qafe të gjithë atë ajër të ndenjur në trurin tuaj!

© depositphotos.com

A flini në ambiente të jashtme? Ju lutemi ndani përvojat tuaja me ne dhe pjesën tjetër të lexuesve, në mënyrë që të frymëzojmë më shumë njerëz që t’i provojnë vetë përfitimet e kësaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here