9 Masazhe që i Largojnë Dhimbjet e Shpinës dhe të Qafës

0
379

Të gjithë kemi aftësinë për të punuar më tepër se sa duhet dhe të gjithë duhet të pushojmë! Këtu hyn në punë masazhi! Është një zgjidhje e mirë dhe mund të lehtësojë dhimbjen e shpinës dhe qafës dhe t’ju sjellë paqe mendore.

Pra, le të diskutojmë disa lloje të masazheve që mund të përdorni për të lehtësuar dhimbjet në qafë dhe shpinë.

Ne duam të ndajmë me ju këto shqetësime dhe do të paraqesim 9 lloje masazhi që mund të përdorni për të lehtësuar muskujt e tensionuar në qafë dhe shpinë. Ka edhe një bonus në fund të artikullit!

Teknikat e vetë-masazhit

Për t’u çlodhur dhe për të larguar dhimbjen në supe dhe qafë me pika presioni

© depositphotos.com © depositphotos.com

A është efektive? Praktika dhe hulumtimi thonë po. Rezulton se akupresioni dhe refleksologjia funksionojnë në zvogëlimin e dhimbjes në 9 nga 10 studime.

Ju mund të masazhoni pikat tuaja të shkaktimit që janë të lidhura me shpinën. Ka shumë pika në trupin tuaj, kështu që para se ta bëni këtë bëni një konsultë me një specialist. Ka disa pika që mund të përdorni për të relaksuar qafën, shpinën ose tërë trupin tuaj.

1. Merrni kohën që duhet dhe realizojeni kur nuk keni nevojë të nxitoni.

2. Uluni ose shtrihuni në një pozicion të rehatshëm.

3. Relaksohuni. Merrni frymë thellë dhe mbyllni sytë.

4. Përdorni presion të fortë, të thellë me lëvizje të vogla rrotulluese ose lart-poshtë.

Qetësoni  dhimbjet e shpinës me një top tenisi.

© depositphotos.com

Dhimbja e shpinës mund të shkaktohet për shkak të arsyeve të shumta që zakonisht përfshijnë përdorimin e tepërt të muskujve dhe posturën e dobët. Për të lehtësuar dhimbjen, mund të provoni masazhin me topin e tenisit. Për të relaksuar shpinën dhe për të lehtësuar dhimbjen, ju duhen vetëm disa topa tenisi!

1. Shtrihuni në shpinë. Gjunjët duhet të jenë të përkulur dhe këmbët në tokë.

2. Ngrini vithet dhe vendosni 2 topa tenisi nën shpinë.

3. Vazhdoni të qëndroni shtrirë për 60 sekonda.

Ju mund të luani me lëvizjen e topave për të synuar zona të ndryshme të muskujve dhe të gjeni pika të ndryshme të tensionit.

Për shembull, ju mund të lëvizni poshtë – lart. Kini kujdes që të mos rrokulliseni ose të shtypni shpinën në topin e tenisit.

Largoni dhimbjen në qafë dhe shpinë me një peshqir të nxehtë.

© depositphotos.com

Për këtë masazh ju duhet vetëm një peshqir! Thjesht ngrohni peshqirin dhe ndërsa është i nxehtë përdoreni atë për të lehtësuar dhimbjen në shpinë. Për ta bërë këtë ju duhet të:

1. Merrni një peshqir të butë dhe ta rrotulloni atë në një formë të trashë si bishtalec.

2. Vendoseni atë pas qafës, duke mbajtur fundin në secilën dorë.

3. Fërkoni peshqirin lart e poshtë qafës, duke ushtruar presion të moderuar.

4. Ju mund ta përsërisni trajtimin 2 ose 3 herë më shumë.

Zbutni dhimbjen e pjesës së sipërme të shpinës.

© depositphotos.com

Muskujt në pjesën e sipërme të shpinës tuaj ounojnë vërtet shumë dhe ndonjëherë mund të lehtësoni tensionin në to. Ju duhet të:

1. Qëndroni drejt.

2. Shtypni krahun e majtë pak poshtë, për të ushtruar presion në vendin shqetësues.

3. Vazhdoni të bëni presion derisa të ndjeni se pika është çliruar nga dhimbjet. Kaloni të paktën 30 sekonda në çdo vend.

4. Lëvizni nëpër muskujt që rrethojnë skapulën dhe ushtroni presion në pikat e tjera shkaktare të dhimbjes. Por kini kujdes që të mos ushtroni shumë presion.

Masazh nga një terapist

Shiatsu

© depositphotos.com

Shiatsu është pjesë e mjekësisë japoneze dhe kineze. Përkthehet në «presion gishti». Kjo është një teknikë e lashtë!

Terapisti përdor gishtërinjtë dhe pëllëmbën për të ushtruar sasi të ndryshme të presionit në grupet e muskujve për të ndihmuar në shërimin dhe korrigjimin e keqfunksionimeve të brendshme.

Përdorni pikat e akupresionit në muskujt e tendosur për t’u çliruar nga dhimbjet.

Masazhi me gur të nxehtë

© SocialButterflyMMG / pixabay © HeikeFrohnhoff / pixabay

Siç sugjeron emri, gurët e ngrohtë të lëmuar vendosen në pikat kryesore në trupin tuaj dhe ngrohtësia e tyre ndihmon për të larguar tensionin nga muskujt dhe për t’i qetësuar ato.

Nxehtësia nga gurët e lehtëson terapistin që të ketë akses në shtresa më të thella të muskujve dhe të largojë dhimbjen.

Ju mund ta kombinoni këtë lloj masazhi me të tjerë dhe të masazhoheni edhe më shumë!

Masazhi Ayurvedic Potli

© unsplsh / alan caishan

Me origjinë nga ilaçi Indian Ayurvedic, terapia me masazhe Potli përfshin përdorimin e bimëve antike për të ndihmuar në relaksimin dhe shërimin e indeve në thellësi.

Ky masazh realizohet duke përdorur tufa të nxehta të bimëve (të quajtura “potli”) së bashku me vajin e përtëritjes – duke e fërkuar atë me anë të aplikimit të presionit me potli në zonat e muskujve të tendosur.

Bimë të ndryshme kanë përfitime të ndryshme. Është kaq relaksuese dhe patjetër që ia vlen ta provoni!

Masazh Thai “Yoga”

Shumë prej nesh mund të mendojnë se kjo u krijua në Tajlandë. Por, në fakt filloi në Indi rreth 2.500 vjet më parë dhe vetëm atëherë u adoptua në Tajlandë. Është një formë e masazhit të thatë me rroba dhe përfshin shtrirjen graduale të trupit së bashku me një masazh themelor.

Teknika gjen pika të tensionuara në trup dhe ndihmon për të relaksuar muskujt me pozicione të frymëzuara nga joga për t’i bërë ato më të lëvizshëm.

Masazh i indeve të thella

© ElvisClooth / pixabay © Jesper Aggergaard / unsplash

Masazhi i indeve të thella përdoret normalisht për të trajtuar problemet muskulore, si tendosjet dhe dëmtimet sportive. Ndërsa kryen masazhin e indeve të thella, terapisti përqendrohet në grupin e muskujve të synuar për të lëshuar tension kronik.

Një presion më i madh aplikohet për të zbutur tendosjen duke përdorur pëllëmbët, parakrahët dhe madje edhe bërrylat.

E rëndësishme: Kjo duhet të bëhet vetëm nën drejtimin e një terapisti ekspert.

Bonusi: Ju mund të shijoni teknikën shumë efektive të Masazhit Suedez.

Masazhi suedez është për të rinjtë dhe ndihmon për të çlodhur gjithë trupin. Gjatë këtij masazhi, terapistët përdorin masazhin, nyjet pasive, goditjet e gjata dhe lëvizjet e thella rrethore. Këto teknika kanë për qëllim t’ju qetësojnë, të stimulojnë mbaresat nervore dhe rrisin rrjedhën e gjakut dhe kullimin e limfave.

E rëndësishme: Para seancës, këshillohuni me terapistin tuaj për të përshtatur masazhin sipas nevojave tuaja specifike.

Çfarë lloj masazhi preferoni? Ju lutemi shkruani zgjedhjen tuaj në komentet më poshtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here