Dermatologet Treguan 9 Sekrete Personale për ta Bërë Lëkurën më të Shëndetshme se Kurrë

0
677

Kur vizitoni një specialist bukurie, gjithmonë doni të dini sekretet e tyre personale të bukurisë: çfarë bëjnë ata për lëkurën e tyre, cila maskë e lëkurës është më e mira dhe si e bëjnë lëkurën e tyre të shkëlqejë dhe të jetë e shëndetshme.

Sot ne do të ndajmë me ju sekretet profesionale të kujdesit të lëkurës.

Pastrimi i kujdesshëm

© ru.depositphotos.com

Pastrimi i kujdesshëm i lëkurës pa produktet agresive të bukurisë është një nga sekretet kryesore të dermatologëve. Përdorni produkte me ceramide (substanca të pasura), të cilat mbajnë lagështi brenda qelizave tuaja të lëkurës.

Gjatë vjeshtës, është më mirë të përdorni qumësht lëkure dhe xhel pastrues me tonerë që nuk përmbajnë acide.

Sa krem ju nevojitet?

© ru.depositphotos.com

Kur aplikoni krem të mjaftueshëm në lëkurën tuaj për ta mbrojtur atë nga plakja, dermatologët përdorin rregullin “më shumë është më mirë”. Përdorni proporcionin e duhur: gjysmë lugë çaji është e mjaftueshme për të aplikuar një substancë në lëkurën tuaj.

Ujë termal për lëkurë të thatë

© ru.depositphotos.com © ru.depositphotos.com

Në mënyrë që të mbajnë lëkurën e tyre elastike, dermatologët përdorin spërkatës me ujë termal. Ato përmbajnë kalcium, bakër, hekur dhe natriumi. Ky ujë është gjithashtu i pasur me minerale, duke përfshirë selen, që mbron lëkurën tuaj nga rrezet ultravjollcë.

Më pak është më mirë

© ru.depositphotos.com

Merrni mbajtës më të vegjël. Me kalimin e kohës, të gjitha përfitimet nga produktet bëhen më të dobëta dhe substancat aktive nuk janë më “magjike” siç janë në fillim.

Postura korrekte

© ru.depositphotos.com

Thjesht duke përkulur kokën rrjedhja e gjakut tuaj përmirësohet dhe oksigjeni shtesë ndihmon lëkurën tuaj të shkëlqejë. Nëse bëni joga në baza të rregullta, ju jeni më pak të stresuar dhe të gjitha proceset tuaja inflamatore zvogëlohen.

Mbulesa të përshtatshme

© ru.depositphotos.com © ru.depositphotos.com

Rrudhat mund të shfaqen gjatë gjumit. Lëkura juaj është e ndikuar nga mbulesat dhe jastëkët në të cilët flini. Një jastëk mëndafshi nuk krijon pala, kështu që lëkura juaj mbështetet pa probleme në të.

Kujdesi total është më efektiv

© ru.depositphotos.com

Kremi i diellit dhe antioksidantët është më mirë që të përdoren në mëngjes. Retinoidët me peptide (krem vitamina A, të cilat parandalojnë rrudhat dhe laksionin e lëkurës) janë për natën.

Mbrojtja nga vjeshta

© ru.depositphotos.com

Gjatë vjeshtës, kremi juaj duhet të jetë më i trashë – mos përdorni asnjë xhel! Kremi duhet gjithashtu të përmbajë vitamina C dhe E, ceramide, Aloe, dhe acid Hialuronik. Aminoacidet dhe vajrat organike (kajsi,a ulliri, mango, gjalpi shea) mund të heqin me kujdes shtresën e lëkurës së ashpër që shfaqet në verë.

Kujdesi me qumësht kokosi

 

Çdo dermatolog e di se kokosi është një produkt magjik për lëkurën tuaj. Nëse pini qumësht kokosit rregullisht, do të shihni se lëkura juaj do të bëhet më e qartë pas disa javësh.

Ka edhe receta të shumta maskash, të cilat mund të përdoren nga njerëz me të gjitha llojet e lëkurës.

Kujdesi i lëkurës nuk është i vështirë! Ju ndoshta dini disa receta të tjera të thjeshta por efektive. Ndani ato në komentet e mëposhtme!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here