10 Ndryshime Trupore që Tregojnë Probleme Serioze për Shëndetin Tuaj

0
711

Disa probleme shëndetësore mund të jenë shumë të fshehta – ato mund të duken si diçka e thjeshtë dhe nuk ju alarmojnë sa duhet që të ndjeheni të detyruar ta kontrolloni, të paktën në fazat e hershme.

Mjekët thonë se sa më parë njerëzit të mësojnë për problemet e shëndetit të tyre, aq më i lehtë do të jetë trajtimi, dhe në disa raste, diagnozat e hershme në të vërtetë mund të shpëtojnë jetën tuaj.

Ne besojmë se është e rëndësishme t’u tregojmë lexuesve tanë për simptomat që mund të jenë tregues për diçka shumë serioze.

Një gjuhë e skalitur

Një gjuhë e çarë është një gjendje në të cilën skajet e gjuhës duken si kore dhe, në thelb, do të thotë se gjuha po bëhet më e madhe se nofulla e poshtme. Në qoftë se nuk keni pasur një dëmtim të nofullës, kjo gjendje zakonisht shkaktohet nga ënjtja.

Ënjtja mund të jetë rezultat i disa problemeve që jo gjithmonë rregullohen vetëm duke shkuar tek mjeku, si psh dehidratimi.

Sidoqoftë, nëse jeni duke përjetuar simptoma të tjera, si dhimbje barku, rënie të flokëve, presion të ulët të gjakut dhe mavijosje, mund të jetë një shenjë e një çrregullimi te gjëndrave tiroide.

Vija të zeza në thonj

© Depositphotos.com

thonjtë shpesh mund të tregojnë shumë për shëndetin tonë. Disa njerëz natyrisht kanë thonj shumë të trashë ose të hollë, por nëse vëreni ndonjë ndryshim në strukturën ose ngjyrën e tyre, duhet të vizitoheni.

Vijat vertikale të errëta janë një problem dhe ato mund të jenë një shenjë e melanomës. Nëse nuk mbani mend të jeni dëmtuar në ndonjë vend ose nuk e dini se çfarë e shkaktoi vijën e errët, sigurisht që duhet të kontrolloheni nga një specialist.

Errësim dhe trashje e lëkurës

© Depositphotos.com

Nëse vëreni copëza kafe ose të verdhë, që janë pak të enjtura dhe që ndjehen si të buta, në zona të tilla si nën sqetull ose qafë, mos e injoroni këtë. Mund të jetë një shenjë e rezistencës ndaj insulinës dhe patjetër që duhet ta kontrolloni sa më shpejt.

Kjo mund të jetë një gjendje në të cilën trupi nuk i përgjigjet insulinës ashtu siç duhet dhe mund të çojë në diabet të tipit 2.

Puçrra në nofulla dhe në mjekër

© Depositphotos.com

Nën lëkurë, ne kemi shumë gjëndra të vogla që prodhojnë yndyrë natyrale për ta mbajtur lëkurën tonë në gjendje të mirë, dhe këto yndyrna qarkullojnë nëpër pore. Kur, për ndonjë arsye, këto gjëndra prodhojnë më shumë yndyrna sesa lëkura jonë mund të përballojë, poret bllokohen.

Për gratë, puçrrat përgjatë vijës së nofullës mund të jenë një shenjë e një çekuilibri hormonal – kur prodhohet shumë nga hormoni mashkullor, testosteron, ai stimulon këto gjëndra yndyre.

Hollim i vetullave

© Depositphotos.com

Ndërsa njerëzit plaken, ata pësojnë humbje natyrale të flokëve, por rrallimi i vetullave mund të jetë një shenjë e hipotiroidizmit, një gjendje tiroide. Nëse gjëndra tiroide nuk funksionon siç duhet, mund të prodhojë shumë ose jo mjaftueshëm një hormon të veçantë, dhe të dyja këto gjendje shkaktojnë rrallimin e flokëve në trup.

Ne humbim flokë gjatë gjithë kohës, është një proces i natyrshëm, por ridalja e tyre supozohet t’i zëvendësojë. Kur prodhimi i hormoneve është jo i ekuilibruar, ai ndikon në zhvillimin e flokëve të rinj në rrënjë dhe flokët që bien nuk zëvendësohen.

Një puçërr që nuk shërohet

© Depositphotos.com

Të gjithë kemi puçrra herë pas here. Disa prej nesh janë më me fat se të tjerët, por normalisht puçrat shkaktohen nga poret e bllokuara. Sidoqoftë, nëse keni një puçërr të vogël, e cila thjesht nuk ikën me javë të tëra dhe fillon me lehtësi të rrjedhë gjak, duhet ta kontrolloni pasi mund të jetë një shenjë e një karcinomës së qelizave bazale.

Edhe pse tingëllon e frikshme, ky lloj kanceri i lëkurës është më pak i rrezikshmi, ai nuk përhapet dhe mund të mjekohet relativisht shpejt, veçanërisht nëse diagnostikohet herët.

Rritje e pazakontë e qimeve tek gratë

© Depositphotos.com

Nëse papritmas fillojnë të rriten qime në një zonë mashkullore, si sipër buzëve, rreth mjekrës, ose nën kërthizën tuaj, mund të jetë një simptomë e një sindromi policistik të vezores (PCOS) kur vezoret zgjerohen si rezultat i një çekuilibri hormonal. Mbani në mend se gjenetika gjithashtu mund të jetë një arsye.

Dhimbje e gishtërinjëve

© Depositphotos.com

Gishtat e ënjtur dhe të ndjeshëm mund të jenë një shenjë e kancerit të mushkërive. Kur zhvillohen tumoret e mushkërive, ato lëshojnë disa kimikate në rrjedhën e gjakut që stimulojnë rritjen e indeve nën thonjë dhe në majë të gishtave, duke shkaktuar dhimbje. Nëse ndjeni trashje dhe ënjtje në gishta, kontrollojeni, është gjithmonë më mirë të jeni të sigurt.

Zverdhja e lëkurës dhe e të bardhave të syve

© Depositphotos.com

Një ngjyrë e verdhë në lëkurë ose e pjesës së bardhë tek sytë është një simptomë e zakonshme e lëkurës që tregon për problemet e mëlçisë. Sytë zakonisht bëhen si të verdhë sepse një kimikat i quajtur bilirubin grumbullohet në gjak.

Ju patjetër që duhet të vizitoheni tek një mjek menjëherë pasi të vini re ngjyrën e verdhë, pasi një diagnozë e hershme mund të parandalojë komplikime serioze shëndetësore.

Rrathë të errët poshtë syve

© Depositphotos.com

Rrathët e errët poshtë syve janë zakonisht rezultat i problemeve të jetesës. Kur nuk flemë sa duhet, ndjekim një dietë të dobët ose një mënyrë jetese jo të shëndetshme, indi yndyror rreth syve tanë ndryshon dhe lëkura jonë bëhet më e hollë.

Edhe pse këto rrathë të errët në përgjithësi nuk kërkojnë kujdes mjekësor, është një mesazh për ju që duhet të kujdeseni më mirë për veten tuaj.

A dini për ndonjë shenjë tjetër që mund t’ju alarmojë për problemet e mundshme shëndetësore? Na tregoni rreth tyre në seksionin më poshtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here