11 Gjëra të Vogla që më Kanë Sjellë Përfitime të Mëdha Shëndetsore

Ndonjëherë, për të bërë ndryshime pozitive në jetë, duhet thjeshtë të vërejmë stilin tonë të jetesës. Gjatë një dite, ne bëjmë shumë gjëra automatikisht. Atëherë, pse të mos i shndërrojmë në zakone të dobishme? Nuk është as e vështirë dhe as e mërzitshme.

Dua t’ju sugjeroj 11 veprime të dobishme që do të ndryshojnë jetën tuaj për mirë.

Filloni ditën tuaj me një gotë ujë me limon.

© depositphotos

Bëjeni rregull që të pini një gotë ujë të vakët me lëng limoni dhe një majë luge pluhur speci të kuq çdo ditë. Ky ritual do të startojë metabolizmin tuaj në kohën kur hani mëngjesin tuaj.

Lëngu i limonit përmban vitaminë C, e cila do të rrisë imunitetin tuaj mikrobicid, ndërsa speci do të shpejtojë metabolizmin tuaj. Për më tepër, gjendja e lëkurës tuaj do të përmirësohet shumë pas disa kohësh. Është një veprim i thjeshtë me përfitime të mëdha.

Fshini fytyrën tuaj me kube akulli me kamomil.

© depositphotos

Një zakon tjetër i dobishëm i mëngjesit është të fshini fytyrën me kube akulli të bëra me kamomil të zier. Do t’ju ndihmojë t’i harroni për rrudhat. Përveç kësaj, kjo stimulon proceset e shkëmbimit të lëkurës. Menjëherë pas procedurës, në vend të edemës së mëngjesit, do të merrni një ton të freskët të fytyrës tuaj.

Mezet e lehta

© depositphotos

Ushqimet e dëmshme janë armiqtë e një stili të shëndetshëm jetese. Nuk duket kaq e vështirë që të mos i hani ato copat e çokollatës apo biskotat.

Sidoqoftë, statistikat tregojnë se në mënyrë që të zvogëloni dëshirën për të ngrënë ushqim jo të shëndetshëm midis vakteve kryesore, bëjeni zakon të mbani me vete ushqime të shëndetshme. Këto mund të jenë fruta, fruta të thata ose kos.

Konsumimi i ushqimeve që nuk përbëhen nga karbohidrate të thjeshta do t’ju japë rezultate të dukshme brenda një muaji.

Përdorni fillin dentar.

© depositphotos

Gjendja e dhëmbëve tuaj varet drejtpërdrejt nga shëndeti i trupit tuaj. Shkencëtarët madje arritën të provojnë lidhjen midis dhëmbëve dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo është arsyeja pse kur të kujdeseni për gojën tuaj, duhet të përfshini përdorimin e fijeve dentare.

Ndihmon për të pastruar hapësirën midis dhëmbëve tuaj nga çdo ushqim që është mbërthyer  në vendet e vështira gjatë heqjes së pllakës.

Hani një mollë pas çdo vakti.

© depositphotos

Këshillohet që të lani dhëmbët pas çdo vakti; megjithatë, nuk është gjithmonë e mundur të bëhet një gjë e tillë. Ekziston një zgjidhje shumë e thjeshtë dhe e shijshme: pas çdo vakt, hani një mollë.

Kjo do të pastrojë gojën tuaj nga çdo ushqim i mbërthyer në dhëmbë, do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në mishrat e dhëmbëve dhe normalizon aciditetin në gojën tuaj. Zgjidhni perime dhe fruta të freskëta dhe nuk do të keni më nevojë të vuani nga periodontiti.

Bëni një dush me ujë të ngrohtë dhe të ftohtë çdo ditë.

© depositphotos

Vetëm disa minuta të kësaj procedure të dobishme do të sjellin përfitime të jashtëzakonshme për shëndetin tuaj. Dushet forcojnë sistemin nervor dhe enët e gjakut. Për më tepër, një dush i tillë është një mjet kryesor në parandalimin dhe trajtimin e venave me variçe.

Vendosni një shishe me ujë në tryezën tuaj.

© depositphotos

Shumica e njerëzve as nuk e vërejnë se vuajnë nga dehidratimi. Nëse keni vendosur të keni një mënyrë jetese të shëndetshme, gjëja e parë në listën tuaj është se duhet të pini më shumë ujë.

Çaji, kafeja dhe pijet e gazuara janë jashtë kësaj liste. Mbani gjithmonë me vete një shishe me ujë dhe mos harroni të vendosni një tjetër në tryezën tuaj të punës: do të pini më shumë pa shumë përpjekje. Për një efekt edhe më të mirë, vendosni një kujtesë në telefonin tuaj për të pirë ujë çdo orë.

Hani arra.

© depositphotos

Hani jo më pak se 50 g arra çdo ditë – apo një frut tjetër që ju pëlqen. Falë acideve yndyrore dhe omega-3, ato forcojnë sistemin kardiovaskular, flokët dhe thonjtë.

Përveç kësaj, arrat përmbajnë selen, antioksidantë, vitaminë E, sterole bimore (substanca që ulin nivelin e kolesterolit të dëmshëm), kalium, kalcium, hekur, magnez dhe zink. Me pak fjalë, ato janë një depo e vitaminave dhe ushqyesve.

Vishni çorape kur flini

© depositphotos

Në verë, çorapet mund të jenë prej pambuku; në dimër zgjidhni leshin. Pasi të bëni dush dhe para se të flini, aplikoni me bollëk vaj kokosi me disa pika vaj nenexhiku me të në këmbët tuaja. Masazhojini për të ndihmuar vajin të thithet, dhe më pas vishni çorape për natën.

Rezultati do t’ju bëjë të lumtur menjëherë sepse, në mëngjes, këmbët tuaja do të bëhen të buta dhe të lëmuara. Për më tepër, një muaj më vonë do ta keni harruar lëkurën e ashpër në thembrat tuaja.

Lexoni çdo ditë.

© depositphotos

Leximi duhet të bëhet një zakon i pakushtëzuar sepse përmirëson kujtesën tuaj, të menduarit logjik dhe imagjinatën. Është vërtetuar se leximi i rregullt mund të ngadalësojë (apo edhe të ndalojë) sëmundjen e Alzheimerit dhe demencën.

Në mënyrë që të mësoheni të lexoni më shpejt, vendosni libra në çdo cep të shtëpisë tuaj: në banjë, në kuzhinë, poshtë shtratit. Gjithashtu, mos harroni të vendosni një libër në çantën tuaj në mënyrë që të mund të lexoni si në transportin publik ashtu edhe kur po prisni mikun tuaj në një kafene.

Nëse sapo keni filluar të zhvilloni një zakon të leximit, lexoni për 15-20 minuta, dhe pastaj filloni të rritni kohëzgjatjen.

Bonus: mësohuni me opsionet e ushqimeve të shëndetshme.

© depositphotos

Këtu janë disa mundësi për ta bërë trupin tuaj më të fortë dhe më të shëndetshëm.

  • Për mushkëri të forta, përtypni 3 deri në 5 gjethe mente çdo ditë.
  • Për të trajtuar bllokimin, shtoni disa pika vaj menteje në një tenxhere me ujë të nxehtë. Thithni avullin.
  • Përfshini xhenxhefil të papërpunuar në gatimin tuaj. Ju gjithashtu mund të merrni një shtesë pasi të këshilloheni me mjekun tuaj.
  • Pini 2 deri në 3 gota çaj rrënje jamballi për disa ditë kur vuani nga problemet me frymëmarrjen ose mushkëritë. Për ta bërë çajin, shtoni 1 lugë çaji pluhur jamballi në një filxhan me ujë të nxehtë, mbulojeni dhe pijeni për 10 minuta.
  • Përdorni rigon në gatimet tuaja.
  • Përfshini në ushqimet tuaja të përditshme: hudhra, shafran Indie, grejpfruta, shegë, mollë dhe manaferrat e zeza.

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018