9 Mënyra për të Hequr Qafe Erën e Keqe të Gojës që Vjen nga Stomaku

0
3451

Fryma e keqe mund të jetë shumë turpëruese dhe më shumë se 80 milion njerëz vuajnë nga kjo në të gjithë botën. Ndërsa një shpëlarje e thjeshtë mund ta largojë atë, ju nuk mund të bartni një lavaman me vete në një intervistë pune ose në një takim. Sidoqoftë, të hani një mollë të freskët ose çamçakëz është sigurisht një mundësi.

Për t’ju mundësuar të buzëqeshni pa u shqetësuar për erën e gojës tuaj është bërë një listë me 10 artikujve ushqimorë që mund të mbajnë erën e keqe të gojës me milje larg.

Përtypni një karotë, një shkop selinoje ose një mollë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Jess & Trace (@thewiedmeyerhomestead) in data:

Mollët dhe karotat përmirësojnë tretjen dhe e mbajnë sistemin e tretjes të shëndetshëm. Pra, kjo do të thotë që nuk do të ketë më formim të gazit në stomak, i cili nëse lëshohet përmes gojës mund të shkaktojë erë të keqe.

Gjithashtu, frutat dhe perimet e freskëta inkurajojnë prodhimin e pështymës në gojë që mund të largojë bakteret që shkaktojnë erë të keqe nga dhëmbët, gjuha dhe mishrat e dhëmbëve.

Një stomak i zbrazët gjithashtu mund të shkaktojë erë të keqe sepse çon në ndërtimin e acidit. Prandaj, konsumimi i frutave dhe perimeve është një mënyrë e shëndetshme për të mbajtur stomakun tuaj të furnizuar dhe për të larguar erën e keqe të gojës.

Hani perimet tuaja.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da S&D Creations (@snd_creations319) in data:

Era e keqe e gojës mund të jetë një simptomë e zbaticës së acideve ose çrregullimeve të tjera të tretjes. Këto probleme rrallë do të ndodhin nëse sistemi juaj imunitar është i fortë dhe konsumimi i perimeve është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur imunitetin tuaj.

Gjithashtu, perimet jeshile janë të pasura me klorofil, pigment që përdorin bimët për fotosintezën për të thithur energji nga rrezet e diellit. Klorofili është gjithashtu një deodorizues natyror efektiv dhe mund të largojë çdo erë nga goja.

Kurseni pak garniturë për t’u konsumuar më vonë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Orchard Catering (@orchardcatering) in data:

Garniturat si nenexhiku ndihmojnë në lehtësimin e tretjes dhe urthit, gjë që mund të rezultojë në një erë të keqe në gojë. Gjithashtu, garniturat si nenexhiku, majdanozi dhe cilantro janë deodorizues të fuqishëm të gojës.

Pra, kurseni pak prej tyre për fundin e vaktit. Përtypni ato pasi të keni përfunduar së ngrëni për të neutralizuar çdo erë që mund të jetë shkaktuar nga ushqimi që keni ngrënë.

Bëhuni miq me kosin. Por qëndroni larg atyre me sheqer.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da n i c o l e jay (@nicolejayee) in data:

Bakteret e mira të pranishme në kos ndihmojnë për tretjen, veçanërisht tretjen e produkteve të qumështit. Kjo e mban të shëndetshëm sistemin tretës, duke zvogëluar kështu mundësinë e krijimit të erës së keqe të gojës.

Përveç një sistemi të dobët tretës, akumulimi i komponimeve sulfite në gojë mund të shkaktojë erë të keqe. Bakteret e mira të pranishme në probiotikë, siç kanë treguar shumë studime, ulin nivelin e komponimeve të sulfurit të pranishëm në gojë. Ndërsa blini kos, thjesht sigurohuni që t’i anashkaloni ata me sheqer të shtuar.

Qershitë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da M Rae Thomas (@m.rae.thomas) in data:

Metanetioli, një përbërës që mban erë si lakër e kalbur shpesh është përgjegjës për erën e keqe të gojës. Konsumimi i qershive është provuar të jetë një antidot efektiv kundër kësaj erë. Edhe marulja është efektive për këtë.

Nuk ka gjë tjetër si një filxhan çaj jeshil…

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da @marjcsztl_sg in data:

Pirja e çajit jeshil ka shumë përfitime shëndetësore, të cilat përfshijnë përmirësimin e funksionit të trurit dhe zvogëlimin e rrezikut të formave të caktuara të kancerit. Ndihmon gjithashtu në detoksikimin e trupit dhe në këtë mënyrë zvogëlon erën e keqe të trupit dhe të gojës.

Çaji jeshil përmban gjithashtu një antioksidant natyral të njohur si katekina i cili ndihmon në luftimin e baktereve në gojë që shkaktojnë erë të keqe.

Frutat agrume janë të këqija për bakteret dhe janë të mira për ju.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Andrew McIntyre (A.E.) (@andrew.mcintyre.908) in data:

Acidi citrik në agrume i bën kushtet të papërshtatshme për rritjen e baktereve në gojë dhe në traktin tretës. Këto janë bakteret që shkaktojnë erë të keqe në gojë.

Çaji me limon dhe xhenxhefil është një deodorizues i shkëlqyeshëm i gojës.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Sonia Narang (@sonianarangsdietclinics) in data:

Xhenxhefili ka shumë veti medicinale. Shtimi i tij në dietën tuaj mund të trajtojë dhimbjen e stomakut që mund t’ju bëjë që të lëshoni erë të keqë nga goja. Edhe nëse nuk ju pëlqen çaji, thjesht mund ta përdorni për të shpërlarë gojën. Xhenxhefili do të ndihmojë në maskimin e aromës dhe acidi citrik në limon do ta bëjë të vështirë rritjen e baktereve.

Kurseni birrën dhe rrëmbeni një gotë ujë…

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da DRINKS WORLDZ (@drinksworldz) in data:

Duke e mbajtur gojën të hidratuar, në të vërtetë po shpëlani grimcat e ushqimit dhe qelizat e ngordhura. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e rritjes bakteriale në gojë. Pirja e ujit është gjithashtu thelbësore për shumë procese të tjera metabolike. Pra, mos e anashkaloni atë.

A dini ndonjë send tjetër ushqimor që mund të mbajë larg erën e keqe? Nëse e bëni këtë, na tregoni në komentet më poshtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here