Lodhja e Tepërt në Palestër dhe Ushtrimet e Gabuara Çrregullojnë Tiroidet

0
218

Ndoshta është e vështirë sot të gjesh një person i cili nuk e di se gjëndra tiroide është përgjegjëse për proceset metabolike në trup, dhe për këtë arsye një shkelje e funksionimit të saj në mënyrë të pashmangshme çon në një numër sëmundjesh.

Fillon me sëmundjet e zakonshme, apatinë, dhimbjet e shpeshta të kokës, dhe më pas sëmundja merr formën e një depresioni të zgjatur. Sidoqoftë, kjo është vetëm maja e ajsbergut.

Më tej, ndodh shkatërrimi i qelizave kockore, pasi është gjëndra tiroide që prodhon hormonin peptid (kalcitoninë), i cili kompenson veshjen e eshtrave, d.m.th., prodhon substanca që parandalojnë shkatërrimin e tyre.

Në këtë rast, sëmundjet e gjëndrës tiroide vetë mund të jenë të dy llojeve: me një funksion të zvogëluar endokrin, hipotiroidizmi, dhe me rritjen e tirotoksikozës ose hipertiroidizmi. Duke u lënë pas dore, mund të zhvillohet goiteri endemik, dhe madje edhe kretinizmi.

©shutterstock

 

Shumë njerëz i shoqërojnë problemet me gjëndrën tiroide me agravimin e sëmundjeve të pranverës. Sidoqoftë, këtu nuk ka ndonjë pasojë të drejtpërdrejtë. Në fund të fundit, shkaku kryesor i sëmundjes është një mangësi ose një mbingarkesë e jodit në trup.

Kërkesa ditore e trupit për jod është 100-150 mcg. Pra, nëse i përmbaheni parimeve themelore të parandalimit të sëmundjeve tiroide gjatë gjithë vitit, atëherë me fillimin e çrregullimeve metabolike të pranverës, manifestime të tilla të dhimbshme nuk janë të lidhura në asnjë mënyrë.

Sëmundjet e gjëndrës tiroide shprehen në një sërë simptomash. Pra, me hipotiroidizmin, shfaqet një dobësi e vazhdueshme, lodhje e tepërt, nuk doni të shkoni kudo dhe të bëni diçka, probleme me kujtesën, potencialin, cikli menstrual është i parregullt, lëkura dhe flokët bëhen të thata, thonjtë janë të brishtë, etj. fytyra bëhet e fryrë, kolesteroli rritet, përkeqësohet gjumi, rritet presioni i gjakut, keni probleme me tretjen (konstipacion), dhe shtoni në peshë.

©shutterstock

 

A keni vënë re simptoma të tilla? Ato tregojnë për një mungesë të theksuar të jodit në trup, për të cilin gjëndrat tuaja endokrine “bërtasin”. Sidoqoftë, mosfunksionimi i tiroides gjithashtu mund të jetë rezultat i aktivitetit tuaj fizik. Si ushtrimet e tepërta ashtu dhe mungesa e tyre mund të dëmtojnë gjëndrën tiroide:

Qëndrimi i gjatë ulur.

©shutterstock

Me një ulje të efikasitetit dhe qëndrueshmërisë, njerëzit nuk duan të ngarkojnë veten e tyre. Kjo është një qasje plotësisht e gabuar. Aktiviteti fizik ditor nuk duhet të mungojë. Është më mirë të zëvendësoni ngjitjen me ashensor me përdorimin e shkallëve, dhe ecja është më e mirë sesa t’i jepni makinës.

Në fundjavë shëtitjet në park apo pyll janë të mira. Shkëmbeni qëndrimin pasiv në shtëpi me kohën aktive në ajër të pastër.

Trajnimi i tepërt.

©shutterstock

Bëni ushtrime të moderuara për 2.5 orë në javë. Ju duhet të zgjidhni ushtrime që ju japin ngarkesë të moderuar.

Nuk ka kohë të mjaftueshme për ndërtimin e bazës aerobike. Këto lloje të ngarkesave sportive kontribuojnë në djegien e kalorive të tepërta.

Një efekt tjetër pozitiv do të jetë një rritje e qëndrueshmërisë së trupit. Thisshtë ky lloj ushtrimi që duhet të jetë baza juaj. Është e rëndësishme të zgjidhni ritmin e duhur të trajnimit. Ai duhet të jetë i moderuar. Koha minimale e të ushtruarit duhet të jetë gjysmë ore, dhe koha maksimale – një orë.

Trajnimi aerobik përfshin biçikletën, kërcimin dhe vrapimin.

Ngritja e peshave

Përveç trainimit aerobik, ngritja e peshës do të ndihmojë gjithashtu në luftën kundër peshës së tepërt dhe mund të normalizojë punën e gjëndrës tiroide. Këto ushtrime forcojnë muskujt që djegin kalori dhe mbrojnë shëndetin e përgjithshëm.

Lëvizja e rregullt e zorrëve mund të ndihmojë në largimin e natriumit të tepërt dhe të ujit nga trupi. Largimi i këtyre elementeve dhe mbetjeve të tjera të panevojshme do t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe të ruani shëndetin e përgjithshëm.

Për të hequr kripën dhe ujin, duhet të konsumoni rregullisht fibra. Mundohuni të konsumoni 35-40 mg fibra nga burime të tretshme dhe të patretshme. Fibra të tretshme mund të jenë: tërshëra, bishtajoret, mollët, pjeshkat dhe liri.

Fibrat e patretshme mund të merren nga kokrrat e grurit dhe orizi kaf.

Perime të tilla si brokoli, kungulil i njomë, karrota dhe lakra përmbajnë fibra të patretshme. Pirja e sasive të mëdha të ujit gjatë ditës do t’ju ndihmojë të shmangni dehidratimin dhe mbajtjen e ujit në trup, si dhe peshën nga uji.

Mundohuni të kufizoni të ngrënit ushqime jo të shëndetshme dhe ushqime të shpejta, të cilat janë të pasura me kripëra natriumi. Patatet e kuqura, picat, hamburgerat, ëmbëlsirat dhe akulloret nuk kontribuojnë në humbjen e peshës, dhe nuk heq ujin dhe kripën e tepërt nga trupi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here