Me Këto 10 Shenja Trupi po ju Lutet të Mos Vazhdoni të Hani Domate

0
15345

Ndërsa domatet janë përgjithësisht të sigurta për t’u ngrënë, në disa raste ato mund të shkaktojnë disa efekte anësore. Nëse keni disa nga simptomat më poshtë, mund të dëshironi të eliminoni ose të zvogëloni konsumimin e domateve nga dieta juaj për rreth katër javë dhe të shihni se si reagon trupi juaj.

Ne vendosëm t’ju paralajmërojmë për disa reagime të rrezikshme që domatet mund të shkaktojnë në trupin tuaj.

Ato mund t’ju japin refluks acid.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Domatet kanë shumë acid dhe mund të shkaktojnë urth tek njerëzitit me probleme të stomakut si gastriti dhe sëmundja e refluksit gastroesofageal. Edhe nëse jeni të shëndetshëm dhe hani shumë domate ose shumë salcë domate, mund të përfundoni me atë ndjesinë e njohur të djegies.

Shkakton dhimbje në nyje tek disa njerëz.

Konsumimi i tepërt i domateve mund të shkaktojë dhimbje në nyje. Kjo për shkak se domatet kanë një alkaloid të quajtur solaninë, i cili ndërton në inde kalcium. Teprica e ndërtuar mund të shkaktojë inflamacion, dhimbje dhe ënjtje në nyje.

Disa individë përjetojnë probleme të veshkave.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Siç u përmend, domatet çojnë në një grumbullim të kalciumit në trup. Duke shtuar gjithashtu se domatet janë të pasura me diçka të quajtur oksalate – një substancë që nuk metabolizohet lehtë kur konsumohet me tepricë – dhe kjo mund të rezultojë në gurë në veshka.

Domatet janë gjithashtu të pasura me kalium, të cilat mund të dëmtojnë funksionimin e veshkave. Nëse tashmë vuani nga problemet e veshkave, jini të vetëdijshëm për këtë.

Reaksionet alergjike janë mjaft të zakonshme.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Domatet përmbajnë një përbërës të quajtur histaminë, i cili forcon sistemin imunitar për të luftuar kundër pushtuesit të huaj. Kjo zakonisht vjen në formën e reaksioneve alergjike si skuqjet dhe ënjtja e gjuhës, midis efekteve të tjera të pakëndshme.

Për ata që diagnostikohen si alergjikë ndaj domateve, ato simptoma mund të jenë edhe më të rënda.

Ato mund të shkaktojnë sindromën e zorrës së irrituar (IBS).

© depositphotos.com

Nëse vuani nga IBS (sindroma e zorrës së irrituar), domatet mund të shkaktojnë simptoma. Ato përfshijnë diarre, ngërçe, fryrje, gazra dhe kapsllëk. Në këtë rast, është më mirë të qëndroni larg ushqimeve me acid si domatet dhe salca e domates.

Teprica shkakton likopenodermi.

© depositphotos.com

Likopeni është një lloj pigmenti i pranishëm në domate dhe ushqime të tjera. Kur konsumohet në sasinë e duhur, është i mirë për shëndetin e zemrës. Sidoqoftë, kur konsumohet shumë, mund të çojë në njollosje të lëkurës, e njohur si likopenodermia.

Mund të vuani nga probleme urinare

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ushqimet që janë të pasura me acid, si domatet, mund të jenë irrituese për fshikëzën tuaj. Nëse vuani nga mosmbajtja ose jeni të prirur ndaj problemeve urinare, është më mirë të shmangni ose të zvogëloni konsumimin e këtij ushqimi. Gatimi i domateve nuk ndihmon në këtë rast, dhe produkte si salca e domates dhe ketchup-i janë edhe më të mundimshme.

Gjethet e domates mund të jenë helmuese.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ju duhet të jeni shumë të kujdesshëm me gjethet e domates pasi ato konsiderohen të pasigurta për konsum. Në sasi të mëdha, ato mund të rezultojnë në simptoma të rënda dhe të rrezikshme. Në raste më ekstreme, konsumimi i tyre madje mund të çojë në vdekje, kështu që është më mirë t’i shmangni ato plotësisht.

Domatet jo-organike kanë një nivel të lartë të mbetjeve të pesticideve.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Domatet që nuk rriten në mënyrë organike janë një nga ushqimet që kanë nivelet më të larta të mbetjeve të pesticideve. Këto kimikate mund të jenë me të vërtetë të dëmshme për shëndetin tuaj, kështu që mënyra më e mirë e veprimit është të investoni në domate organike.

Mund të përkeqësojë simptomat e sëmundjes autoimune.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Domatet janë pjesë e një grupi bimësh të quajtura fijet e natës. Alkaloidet në fijet e natës mund të përkeqësojnë inflamacionin në trup, i cili është veçanërisht i keq për njerëzit me sëmundje autoimune.

Shumë njerëz që vuajnë nga sëmundje autoimune i kanë eliminuar këto nga dietat e tyre dhe pretendojnë se shëndeti i tyre është përmirësuar shumë në përgjithësi.

A u befasuat nga ndonjë prej këtyre efekteve anësore? A mendoni se domatet mund të ndikojnë në shëndetin tuaj? Ndani tregimet tuaja me ne!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here