“Më të Mira se Aspirina”/ 9 Ushqime të Fuqishme Kundër Dhimbjeve dhe Inflamacionit

0
307

Miliona njerëz vuajnë nga dhimbjet kronike. Shkaqet mund të jenë të ndryshme: dëmtimet, migrena, çrregullimet autoimune, sëmundjet e mëlçisë, sindroma e zorrës së irrituar, sëmundjet inflamatore, artriti etj.

Këto sëmundje i lodhin njerëzit, shkaktojnë rënien në depresion dhe irritim. Dhimbja kronike i ndalon njerëzit të shijojnë jetën, ul vetëvlerësimin e tyre dhe shkakton pagjumësi.

Qetësueset mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, por ato nuk janë të mira për shëndetin në afat të gjatë. Për fat të mirë, natyra na ofron shumë ushqime natyrale anti-inflamatore që në përgjithësi mund të përmirësojnë shëndetin.

Në këtë artikull, ne dëshirojmë t’ju tregojmë nëntë ushqime të fuqishme që funksionojnë më mirë sesa aspirina. Këto produkte të shijshme mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe uljen e inflamacionit. Konsumimi i rregullt i këtyre ushqimeve mund të çojë në lehtësim të qëndrueshëm.

A jeni të interesuar? Shkoni poshtë për të lexuar këtë artikull tani.

 

Qershitë…

Çdo kokërr e shijshme është e pasur me antocianina, të cilat ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe ndalimin e dhimbjes. Mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e dhimbjes së muskujve pasi të jeni ushtruar.

Shafrani i Indisë.

Kjo erëz është e pasur me kurkumin, e cila mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve, uljen e inflamacionit dhe madje trajton edhe fibromialgjinë.

 

Ananasi

Ky produkt i ëmbël përmban bromelainë, i cili mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe lehtësimin e dhimbjeve.

Xhenxhefili.

Është një ilaç efektiv anti-inflamator për lehtësimin e migrenës, artritit, dhimbjeve të muskujve dhe dhimbjeve të periodave. Ju mund të provoni të shtoni xhenxhefil të freskët në lëngjet e freskëta të përgatitura nga ju.

Supë për kockat.

Balanconi dietën tuaj me këtë supë për të lehtësuar dhimbjet kronike dhe për të lehtësuar problemet e kyçeve.

 

Perimet

Konsumi i brokolit, lulelakrës dhe lakrës mund t’ju ndihmojë të detoksifikoni sistemin tuaj, të parandaloni inflamacionin dhe të shëroni problemet tuaja të tretjes në mënyrë natyrale.

 Zarzavate pa gjethe.

Zarzavatet me gjethe janë të ngarkuara me kuercetinë, e cila është përgjegjëse për përfitime të mëdha anti-inflamatore. Konsumi i shtuar i zarzavateve me gjethe mund të ndihmojë në humbjen e peshës shtesë dhe lehtësimin e dhimbjeve kronike.

 

Hudhra.

Ajo përmban komponimet e squfurit, të cilat mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, forcimin e imunitetit, përmirësimin e tretjes dhe zvogëlimin e rrezikut të llojeve të caktuara të kancerit.

 Peshku.

Salmoni, peshku ton dhe skumbri janë të ngarkuar me acide yndyrore omega 3, të cilat ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, rritjen e rrjedhës së gjakut dhe uljen e inflamacionit në qelizat nervore dhe muskuj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here