Mënyra e Saktë e Përdorimit të Vitaminës C për Kujdesin Ndaj Lëkurës

0
244

Produktet e lëkurës me vitaminë C janë të imëta. Nga njëra anë, ato sigurojnë antioksidantë thelbësorë për të mbajtur larg shenjat e plakjes. Nga ana tjetër, përbërjet e tyre shpesh janë të paqëndrueshme dhe mund të shkaktojnë acarim nëse përdoren gabimisht.

Ja çfarë duhet të dini për të marrë rezultatet më të mira nga produktet tuaja të vitaminës C.

Çfarë është vitamina C?

Vitamina C është një lëndë ushqyese e njohur edhe si acidi askorbik dhe acidi L-askorbik, në varësi të mënyrës së burimit të saj. Është strukturisht e ngjashme me glukozën dhe është e tretshme në ujë (që do të thotë se është një acid sheqeri që shpërndahet në ujë).

Bimët dhe disa kafshë janë në gjendje të prodhojnë vetë vitaminë C, por njerëzve u mungon enzima e nevojshme për të, kështu që ne mbështetemi te burimet e jashtme si agrumet dhe shtojcat për të marrë dozën tonë të përditshme të kësaj vitamine.

Pse kemi nevojë?

Vitamina C riparon dëmtimin e indeve dhe forcon sistemin imunitar. Është një antioksidant i jashtëzakonshëm, pa të cilin nuk mund të jetojmë.

Nga ana e jashtme, vitamina C është thelbësore për shëndetin e lëkurës. Disa studime kanë zbuluar se acidi L-askorbik jo vetëm që rrit kolagjenin, një lëndë ushqyese që është përgjegjëse për elasticitetin e lëkurës që shpërndahet me moshën, por gjithashtu ndihmon lëkurën të luftojë rrezet UV.

Një studim i Universitetit Shtetëror Oregon zbuloi se tymi i cigares ose cigares elektronike, ndotja e ajrit dhe rrezet UV shkatërrojnë nivelet e vitaminës C në lëkurë, kështu që marrja e suplementeve dhe përdorimi i një serumi të acidit L-askorbik është thelbësor për një shkëlqim të shëndetshëm të lëkurës.

Sipas Jen Novakovich, themeluesi i Eco Well dhe një anëtar i Shoqatës së Kimistëve Kozmetikë, në të vërtetë ka shumë vitaminë C që ndodhet në epidermë, që do të thotë se pasi ta konsumojmë, Acidi L-askorbik e di se ku është i nevojshëm dhe shkon atje. Për shkak të superfuqive të tij antioksidues, ai duhet të ndihmojë në riparimin e dëmit të bërë nga faktorët e mjedisit duke inkurajuar rinovimin dhe qarkullimin e qelizave.

Sa duhet të përdorim?

Doza zakonisht varet nga fuqia e një produkti. Një serum me 10% acid L-askorbik është ideal. Kjo formulë është më e disponueshmja, që do të thotë se përthithet menjëherë në lëkurë dhe fillon të funksionojë. Disa pika janë gjithçka që ju nevojitet.

Mendoni për produkte të kujdesit për lëkurën me vitaminë C, siç janë Booster Daily Pressed Clinique ose Perricone MD’s Vitamin C Ester. Po, ato mund të jenë të kushtueshme, por sipas një përfaqësuesi në një kompani për kujdesin e lëkurës, një shishe serumi duhet të zgjasë katër deri në gjashtë muaj nëse përdoret ashtu siç është udhëzuar

Këshillë: Një produkt i frikshëm i vitaminës C është më i mirë se pesë produkte mediokre. Gjeni një që funksionon për ju dhe mos i shtresoni të tjerët në krye të saj.

Si mund të sigurohem se po funksionon?

Keni dëgjuar ndonjëherë për shtresën e shtresës? Është shtresa më e jashtme e lëkurës ose më saktë, shumë qeliza të vdekura të lëkurës. Cikli jetësor i një qelize të lëkurës është afërsisht tre deri në katër javë.

Studimet kanë zbuluar se këto qeliza të ngordhura pengojnë thithjen e acidit L-askorbik, kështu që eksfolimi i rregullt është një ide e mirë për të përmirësuar rezultatet. Mund edhe të jetë me vlerë të provoni një produkt si MedPeel AHA 10% Exfoliator Daily Vitamina C.

Një mënyrë tjetër për të siguruar që produkti juaj i vitaminës C plotëson potencialin e tij të plotë është ta bashkoni atë me vitaminën E. Studimi i Oregon vuri në dukje që këta të dy duke punuar së bashku janë mënyra më efektive në riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës dhe mbrojtjen kundër ekspozimit ndaj rrezeve UV sesa një i vetëm.

Këshillë: Nëse keni lëkurë tepër të yndyrshme, shmangni vitaminën E.

Sa shpesh mund ta aplikoj?

Përfaqësuesi me të cilin biseduam tha: “Aplikoni çdo ditë nga mosha 18 vjeç deri sa të vdisni.” Dramatike? Ndoshta. Vitamina C është thelbi i çdo regjimi të kujdesit ndaj lëkurës kundër plakjes. Ë thënë kështu, të aplikoni disa pika një herë gjatë natës dhe një herë në mëngjes është gjithçka që ju nevojitet.

Këshillë: Nëse përdorni një trajtim me retinol gjatë natës, mos lejoni që vitamina C të bashkohet me të. Përdorni produkte të vitaminës C gjatë ditës dhe lëreni retinolin për në mbrëmje.

Kur duhet ta vendos?

Mund të duhet një cikël i plotë i qelizave të lëkurës (tre deri në katër javë) për të parë rezultatet. Në atë kohe, ju mund të përjetoni disa acarime ose krijimin e pikave të zeza.

Nëse, megjithatë, kanë kaluar më shumë se katër javë dhe nuk ka asnjë rezultat, provoni një rrugë tjetër të vitaminës C. Sigurohuni që të investoni në një produkt të klasës mjekësore, si Serumi Obagi Professional-C, pasi disa prej të tjerave mund të përmbajnë silikone ose vajra që lëkura juaj mund t’i refuzojë. Ekzistojnë gjithashtu hidratues të vitaminës C më pak të fortë në treg.

Vlen të kontrollohet nëse produkti juaj ka skaduar — dhe jo vetëm duke parë datën e skadimit. Përsëri, acidi L-askorbik është shumë i paqëndrueshëm, që do të thotë se kontakti me nxehtësinë, dritën dhe madje edhe ajrin mund të dobësojë fuqinë e tij.

Një ngjyrë e thellë e verdhë ose kafe do të thotë që përbërësit aktivë kanë oksiduar dhe serumi juaj nuk bën më punë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here