8 Gjërat që Buzët po Përpiqen t’ju Thonë për Shëndetin Tuaj

0
2597

Buzët tona kanë më shumë se një milion mbaresa nervore dhe janë shumë më të ndjeshme sesa majat e gishtave. Ato kanë nevojë për kujdes të veçantë. Ndonjëherë ato mund të na sinjalizojnë se kemi disa probleme reale me shëndetin tonë dhe se duhet t’u kushtojmë vëmendjen të duhur.

Ne besojmë se nuk janë vetëm sytë, por edhe buzët ato që mund të jenë pasqyrë e shëndetit tuaj dhe gjetëm 8 shenja që mund të tregojnë se mund të keni një problem.

Të çara në qoshet e gojës tuaj

Kur pështymë bllokohet në qoshet e gojës tuaj, ajo thahet lëkurën që mund të plasë. Ju mund të lëpini buzët shpesh dhe ngrohtësia dhe lagështia në qoshe krijojn kushtet e përsosura për infeksione.

Infeksioni është shkaku më i zakonshëm i këtyre çarjeve. Nëse ndodh shumë shpesh, mos hezitoni të shkoni te një mjek.

Buzë të thata dhe të çara

Tharja e buzëve tuaja mund të tregojë mungesë lagështie në pjesën tjetër të trupit. Mund të ndodhë edhe për shkak të klimës apo stresit. Në këtë rast, pini më shumë ujë dhe përdorni kremra hidratues.

Gjithashtu, arsyeja e buzëve të thara mund të jetë një alergji. Ju lutemi, kushtojini vëmendje nëse keni disa simptoma të tjera si kruajtje, për shembull.

Gunga në buzë

Gungat e buzëve mund të jenë të dhimbshme ose të pakëndshme, por shumicën e kohës ato janë të padëmshme dhe mund të zhduken pa ndonjë trajtim.

Mund të jetë një dëmtim, për shembull, pas një injeksioni të acidit hialuronik. Reagimet ndaj ushqimit gjithashtu mund t’i shkaktojnë gjithashtu.

Shumë shpesh ndodh që shkaku është një infeksion viral, si herpesi, dhe ka nevojë për trajtim të duhur mjekësor.

Unazë e kuqe rreth buzëve

© depositphotos.com

Një nga arsyet më të zakonshme për krijimin e një unaze të kuqe rreth gojës është pezmatimi i buzëve. Lëpirja e përsëritur e buzëve than vajrat natyralë nga lëkura përreth buzëve dhe i bën buzët të skuqura dhe kruajtëse.

Hidratues të thjeshtë do ta largojnë këtë zakon dhe mund ta zgjidhin këtë problem.

Rrudhat në buzën e sipërme

© depositphotos.com

Nëse keni filluar të vini re shumë rrudha në buzën e sipërme, mund të ketë arsye fizike dhe emocionale.

Kushtojini vëmendje zakoneve tuaja të këqija, si përdorimi i shumtë një kallami për të pirë ose pirja e tepërt e duhanit për shkak të stresit.

Njollosja e buzëve

© shutterstock.com

Buzët blu mund të tregojnë qarkullimin e dobët të oksigjenit në gjak. Ju mund të keni të njëjtat simptoma në gishtërinjtë e duarve dhe këmbëve.

Buzët e bardha ose të zbehta në ngjyrë mund të tregojnë për anemi, e cila në të vërtetë kërkon kujdes mjekësor. Është gjithashtu e mundur që të keni sheqer të ulët në gjak, probleme të qarkullimit të gjakut ose mangësi të vitaminave.

Buzë të ënjtura

© depositphotos.com

Ënjtja mund të jetë një shenjë e një reaksioni alergjik. Nëse keni vërejtur se buzët tuaja bëhen më të mëdha sa herë që përdorni disa kozmetikë, largojuni prej tyre.

Nëse buzët tuaja po bëhen më të mëdha dhe më të mëdha brenda një periudhe të shkurtër kohe, kërkoni ndihmën e profesionistëve të mjekësisë.

Pika të zeza në buzë

© shutterstock.com

Mund të ketë arsye të ndryshme për njollat e zeza në buzë dhe nuk duhet t’i injoroni ato. Mundësia më e mirë është t’i diagnostikoni ato duke shkuar te një mjek.

Hiperpigmentimi është një gjendje e zakonshme që mund të shkaktojë shenja kafe. Ju mund ta vini re atë jo vetëm në buzët tuaja, por edhe në faqe, hundë dhe ballë.

Rrezet e diellit gjithashtu mund të jenë një arsye. Në këtë rast, ju i ndjeni ato më shumë sesa mendoni. Sapo të konsiderohet si një parancer, është e rëndësishme të lini një takim me mjekun tuaj.

Trupi juaj mund të thithë shumë hekur nga ushqimi që hani.

A ishte ky artikull i dobishëm për ju? A dini ndonjë problem tjetër që pamja e buzëve mund t’ju tregojë? Ju lutemi ndani përvojën tuaj dhe çdo këshillë me ne!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here