Provojeni Qumështin me Shafran Indie dhe Mos i Besoni po Deshët Ndryshimet në Trupin Tuaj

0
420
@depositphotos

Qumështi i artë është ajo që merrni nëse përzieni gjysmë lugë pluhur shafrani dhe një filxhan qumësht. Kjo pije mund të bëjë mrekulli në trupin tuaj ndërsa ju flini paqësisht. Nëse e pini atë çdo ditë, ai mund të forcojë sistemin tuaj imunitar, të pastrojë trupin tuaj përmes mëlçisë, dhe madje mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit.

Ne kemi zgjedhur që më poshte t’ju paraqesim përfitimet e tij, kështu që ju mund të vendosni nëse dëshironi ta bëni këtë një rutinë në jetën tuaj.

Do të detoksifikojë mëlçinë tuaj.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Është vërtetuar se shafran i Indisë është i dobishëm për mëlçinë. Në trupin tuaj, ai do të veprojë si një pastrues dhe do të parandalojë akumulimin e acidit yndyror në mëlçinë tuaj. Kjo është arsyeja pse qumështi i shafranit do të përmirësojë aftësinë e mëlçisë tuaj për të përpunuar ushqimin dhe kimikatet dhe do të sistemojë rregullisht ato substanca që nuk ju nevojiten.

Mund të zvogëlojë inflamacionin në trupin tuaj.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësi kryesor i shafran i Indisë është një substancë e quajtur kurkumina e cila, studimet tregojnë, ka veti anti-inflamatore për të trajtuar inflamacionet e zakonshme, si dhe probleme më të rënda si artriti, sëmundja inflamatore e zorrëve, pankreatiti, etj.

Pasi të keni pirë një gotë “qumësht të artë”, kurkumina e pranishme në pije do të bllokojë disa enzima që lejojnë inflamacionin në trupin tuaj, duke zvogëluar sasinë e ënjtjes që keni.

Trupi juaj do të bëhet më i aftë në luftimin e baktereve.

Do të merrni një nxitje antibiotiku. Studimet kanë treguar që shafran i Indisë ka veti antibiotike që luftojnë kundër baktereve, viruseve dhe kërpudhave – duke e bërë atë një aleat të shkëlqyeshëm për të trajtuar ftohjen dhe dhimbjen e fytit.

Do të pajisni trupin tuaj për të luftuar kancerin.

© stevepb / Pixabay © marijana1 / Pixabay

Shafran i Indisë vepron si një antioksidant i fortë brenda jush. Hulumtimet tregojnë se shafran i Indisë mund të zvogëlojë stresin oksidativ që prodhon radikale të lira brenda trupit tuaj, të cilat mund të shkaktojnë sëmundje kronike siç është kanceri.

Por jo vetëm që parandalon kancerin, por gjithashtu mund ta luftojë atë. Një studim i ri sugjeron që kur konsumoni shafran të Indisë, ai mund të eliminojë qelizat kancerogjene duke ndihmuar në ndalimin e rritjes së tumoreve.

Do të filloni të humbni yndyrë.

© Depositphotos.com © flockine / Pixabay

Jo vetëm që shafrani i fortë rrit metabolizmin tuaj, por gjithashtu ndihmon trupin tuaj të tretë më shpejt yndyrnat. Dhe përfitimet e qumështit të shafranit për humbje peshe nuk kanë të sosur, një studim i fundit sugjeron që kur e konsumoni rregullisht, parandalon grumbullimin e yndyrës në trup – duke e bërë atë një substancë efektive për të shpejtuar dietën tuaj.

Zemra juaj do të qëndrojë e fortë dhe e shëndetshme.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Shafran i Indisë do të frenojë lëshimin e citokinave në trupin tuaj. Citokinat janë substanca që kanë të bëjnë me inflamacionin dhe sëmundjet kardiovaskulare. Marrja e qumështit të shafranit çdo natë mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të shfaqjes së problemeve në zemër.

Sistemi juaj imunitar do të vihet në punë.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kurkumina që gjendet tek shafrani i Indisë është një agjent i fuqishëm që do të aktivizojë kimikatet tuaja mbrojtëse si qelizat T, qelizat B, etj. Sistemi juaj imunitar do të fitojë më shumë forcë për të sulmuar trupat e huaj.

Kockat tuaja do të bëhen më të forta.

© Depositphotos.com

Shafran i Indisë do të parandalojë humbjen e kockave në trupin tuaj me rreth 50%. Plus, qumështi i pasur me kalcium dhe me vitaminë D, së bashku me një gjysmë lugë çaji shafran Indie shërben si një ton efektiv për kockat tuaja.

A keni provuar ndonjëherë qumësht shafrani? Cili nga këto përfitime besoni se do t’ju bëjë të merrni në konsideratë që ta pini këtë qumësht çdo ditë? Na tregoni më poshtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here