Këshilla Inteligjente për ta Bërë Trupin të Ndihet si i Ri

0
2212

Shumicën e kohës, ne mendojmë se të qenit i shëndetshëm kërkon shumë përpjekje, kohë dhe para. Por në realitet, ju mund ta ktheni jetën tuaj rreth dhe të ndiheni më të shëndetshëm thjesht duke përfshirë disa zakone të reja në rutinën tuaj të përditshme.

Për shembull, mund të zbardhoni dhëmbët duke përdorur fruta dhe të shijoni një filxhan shtesë të kafe të nxehtë për një fshikëz të tëmthit të shëndetshme.

Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë disa mënyra natyrore dhe të përballueshme për të trajtuar veten.

Ne po ju paraqesim një listë të disa trukeve të thjeshta se si ta trajtoni trupin tuaj dhe t’i jepni vetes pak dashuri.

Provoni lëng rrushi për të shëruar migrenën tuaj

© foodlust_adil / Instagram © novastatera / Instagram

Nëse vuani nga migrena dhe po kërkoni një mënyrë më të natyrshme për të ndaluar dhimbjen e pashpresë, atëherë lëngu i rrushit është përgjigja. Duke qenë se migrena kryesisht vjen nga një çekuilibër në kimikatet e trurit të tilla si serotonin, lëng rrushi mund të vijë në ndihmë.

Ai nuk do të veprojë si një qetësues, por si parandalues. Pra, në minutën që ndjeni migrenën, pini pak lëng rrushi për ta parandaluar atë.

Duke qenë se rrushi është i pasur me vitaminë C, vitaminë A dhe vitaminë B2, ato mund t’ju ndihmojnë të ndaloni dhimbjet e migrenës.

Vitamina B2, e njohur ndryshe si riboflavin e cila është përgjegjëse për trajtimin e migrenës, ndihmon në balancimin e kimikateve në tru dhe vepron si një antagonist hekuri për të zvogëluar nivelin e hekurit në gjakun tuaj që mund të shkaktojë migrenën.

Hani salmon për të ndihmuar flokët tuaj të rriten të shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm.

© beautysalonle / Instagram © totasteco / Instagram

Flokët e shëndetshme janë diçka që të gjithë ne ëndërrojmë, sidomos ato mëngjes kur zgjoheni, shikoheni në pasqyrë dhe pyesni veten se si ditët e këqija të flokëve i tejkalojnë ato të mirat.

Problemi nuk është vetëm ajo që ju vendosni në skajet e flokëve tuaj, por edhe ajo që ju hani. Çelësi këtu është salmoni. Salmoni është i pasur me vitaminë D dhe me acide yndyrore omega-3 të cilat janë thelbësore për të mbajtur flokët dhe lëkurën e kokës të hidratuar.

Përveç kësaj, omega-3 lubrifikon lëkurën e kokës dhe mban folikulat e flokëve të pastra dhe të shëndetshme. Duke qenë se Omega-3 është me të vërtetë një proteinë, mungesa e saj pengon ritmin normal të rritjes së flokëve.

Pra, sa më shumë që të hani salmon, aq më i shëndetshëm do të jetë dhe floku juaj. Përveç kësaj, për shkak të efekteve të saj hidratuese, omega-3 ul inflamacionin, ndihmon në trajtimin e zbokthit dhe redukton thatësinë që të gjitha kontribuojnë në prishjen e flokëve.

Ju mund të humbni kilogramë shtesë duke pirë ujë limoni + kripë.

© infuzedbottle / Instagram © omw2f1t / Instagram

Është një fakt i njohur se uji i limonit është i shëndetshëm për ju, por shumicën e kohës thjesht nuk është aq i shijshëm sa një gotë me lëng portokalli apo edhe një pije energjike.

Limoni dhe kripa janë 2 përbërësit magjik që ndihmojnë të nxjerrni toksina nga trupi juaj dhe ndihmojnë të humbni kilogramët shtesë mjaft shpejt. Kjo për shkak se rrit lëvizjen në zorrë dhe zvogëlon oreksin tuaj, duke eliminuar marrjen e tepërt të kalorive.

Limoni dhe uji i kripur mund të përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe ka edhe hulumtime që e mbështesin këtë. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë, duke pirë shumë ujë rrit metabolizmin tuaj duke rritur funksionin e mitokondritit (që ndihmon për të gjeneruar më shumë energji në trup pa patur nevojë për ndonjë kalori) dhe gjeneron procesin metabolik ku kaloritë djegen më shpejt për të prodhuar nxehtësi).

Zbardhni thonjtë tuaj duke përdorur pastë dhëmbësh

© ustlovenailpolish / Instagram © pocketsfullofpolish / Instagram

Krijimi i disa zverdhjeve rreth thonjëve tuaj është absolutisht e natyrshme, por nganjëherë nuk është një pamje e bukur. Pra, nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të zbardhur natyrshëm thonjtë tuaj, pasta e dhëmbëve është përgjigja.

Jo vetëm që pasta e dhëmbëve zbardh dhe mbron dhëmbët, por gjithashtu bën të njëjtën gjë edhe për thonjtë tuaj, meqë të dy kanë si bazë keratinën.

Për këtë truk, thjesht merrni një furçë dhëmbësh të pastër, vendosni pak pastë dhëmbësh në majë të saj dhe filloni të pastroni lehtësisht thonjtë tuaj me të. Lëreni për një minutë, lani duart tuaja si zakonisht dhe kaq ishte!

Stimulimi i rritjes së flokëve duke krijuar serumin e rritjes së flokëve tuaj.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amy (@amychristinehair) in data:

Siç kemi përmendur më lart, dieta është çelësi kur bëhet fjalë për rritjen më të shpejtë dhe më të shëndetshme të flokëve, por për ata që dëshirojnë të shkojnë një hap më tej, ne do t’ju tregojmë se si të krijoni serumin tuaj të rritjes së flokëve.

Përbërësi i parë që ju nevojitet është vaji pluhur. Ai përmban ushqyes të rëndësishëm si vitamina E për ta bërë më të lagësht lëkurën tuaj të kokës, omega-9 dhe acide yndyrore omega-6, si dhe minerale që do të ndihmojnë në hidratimin e kokës suaj.

I dyti është vaji i avokados i cili është i pasur me vitamina dhe minerale të tilla si acid oleik, që mund të ndihmojë për të ushqyer flokët tuaj dhe t’i mbrojtur ato.

Përbërësi i fundit është vaji i kokosit, i cili konsiderohet si mbreti i të gjitha vajrave për shumë arsye. Për të filluar, vaji i kokosit është i vetmi vaj që ju mund të aplikoni në flokët tuaj dhe ta parandaloni atë nga humbja e proteinave. Meqë është e pasur me omega-3, omega-6 dhe omega-9, gjithashtu mbron boshtin e flokëve nga dëmtimet mjedisore dhe ato të diellit.

Ja se si mund ta bëni këtë përzierje:

  • Mbushni një enë të vogël me 1/3 vaj pluhur, 1/3 vaj avokado dhe 1/3 vaj kokosi.
  • Shkundni shishen mirë.
  • Aplikojeni atë në lëkurën tuaj të kokës dhe flokëve dhe masazhojini për 10 deri në 15 minuta.
  • Lëreni për 30 minuta deri në 1 orë.
  • Bëni dush dhe pastaj aplikoni pak vaj në skajet e flokëve tuaj, ndërsa janë ende të lagur.
  • Përsëriteni këtë 3 herë në javë.

Hani mëngjesin tuaj brenda 30 minutave të para pasi të zgjoheni.

© misshinks / Instagram © jessicacatate / Instagram

Menjëherë pasi ta keni konsumuar limon dhe ujë të kripur sapo të zgjoheni, është e rëndësishme që mëngjesin tuaj ta merrni brenda gjysmë ore pasi të keni hapur sytë.

Edhe kur nuk ndiheni të uritur, mungesa e mëngjesit është një gabim i madh sidomos kur përpiqeni të humbni ose të mbani peshën. Sipas Regjistrit Kombëtar të Kontrollit të Peshave, më shumë se 70% e njerëzve që ishin në një dietë të suksesshme hanin mëngjes brenda gjysmë ore pas zgjimit.

Kjo është për shkak se metabolizmi juaj është relativisht i ngadalshëm kur fle dhe zgjat një orë që të fillojë të punojë me një ritëm normal. Pra, të hahet mëngjesi përpara se metabolizmi juaj të jetë tërësisht i zgjuar, do t’ju bëjë të ndiheni më të plotë për një kohë më të gjatë dhe do t’ju pengojë të hani një mëngjes më të rëndë ose një vakt më të madh më vonë gjatë ditës.

Pini kolagjen të hidrolizuar në vend që ta aplikoni atë në lëkurën tuaj

© yellow_petal / Instagram © thriversglobal / Instagram

Plakja është diçka që shumica prej nesh nuk e pranojnë dhe shpesh vihet re në pamjen e lëkurës suaj. Ne të gjithë përpiqemi të sjellim lëkurën tonë “në jetë” duke blerë produkte, maska dhe serume që janë të pasura me kolagjen (proteina përgjegjëse për mbrojtjen e lëkurës tonë).

Kolagjeni, ose edhe kolagjeni i hidrolizuar, nuk depërton në lëkurë deri në pikën ku ajo do ta ndihmojë atë të lidhet me proteina të tjera dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Pra mënyra më e mirë për të ndaluar plakjen është të marrni shtesa. Sipas hulumtimit, marrja e kolagjenit të hidrolizuar mund të ngadalësojë plakjen me 27%, të përmirësojë shëndetin e kockave, të nxisë masën e muskujve, të parandalojë humbjen e kockave dhe osteoporozën dhe të lehtësojë dhimbjen e kypeve.

Zbardhini dhëmbët duke përdorur fruta.

Gjëja më e mirë që dikush mund të veshë është një buzëqeshje e ndritshme, por çfarë ndodh kur nuk ndiheni të sigurt për të treguar dhëmbët tuaj, sepse ato duken pak të verdhë?

Epo, mos u shqetësoni sepse mund të ndryshoni gjithçka në varësi të dietës tuaj. Frutat dhe perimet që janë të pasura me antioksidantë mund të bëjnë mrekulli kur bëhet fjalë për heqjen e njollave të verdha nga dhëmbët.

  • Luleshtrydhet mund të ndihmojë zbardhjen e dhëmbëve tuaj dhe për të hequr njollat e kafesë dhe verës.
  • Mollët veprojnë si heqës natyral të njollës sepse ndihmojnë në prodhimin e më shumë pështyme në gojën tuaj dhe shërbejnë si agjent “vetë-pastrues”.
  • Portokalli ose ndonjë lloj tjetër fruti ndihmojnë për të neutralizuar aciditetin e gojës tuaj që shkakton prishjen e dhëmbëve.

Pini më shumë kafe për një fshikëz më të shëndetshme të tëmthit

Edhe pse kafja mund të shoqërohet me një dietë të pashëndetshme, kafja në formën e saj më të pastër është në fakt e mirë për ju. Mendoni për këtë: lëngu i fasulës është i përbërë nga uji i nxehtë dhe ka shumë përfitime shëndetësore.

Një nga përfitimet më të rëndësishme të kafesë është se promovon një fshikëkë të tëmthit të shëndetshme.

Sipas hulumtimit, kafja aktivizon kontraktimet në fshikëzën e tëmthit që besohet të shkaktohet nga kafeina që ndodhet në të. Përveç kësaj, hulumtimi ka zbuluar se shtimi i kontraktimeve të fshikëzës së tëmthit që rezultojnë nga kafja mund të parandalojnë që kristalet e vogla në fshikëz e tëmthit të bëhen gurë të mëdhenj.

Pra, më mirë t’i bëni vetes një filxhan kafe të nxehtë për një fshikëkë të tëmthit të shëndetshme dhe herën tjetër që dikush ju thotë se jeni të mvarur, tregojuni atyre këtë artikull!

Cilën nga këto truke do të donit të provonit? Nëse keni ndonjë truk shëndetësor ose këshilla për të na ofruar, ne do të donim t’i lexonim ato në koment!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here