Këshilla Inteligjente për Vajzat që e Kanë Kohën të Kufizuar…

0
3105
©shutterstock

Vajzat shpesh janë të gatshme të shpenzojnë shumë para dhe të humbin shumë kohë për t’u përkujdesur dhe për të mbrojtur bukurinë që u fali nëna natyrë. Por jo shumë njerëz e dinë që është e mundur të dukeni perfekte edhe pa përdorur mjete profesionale dhe produkte bukurie.

Gjëja më e rëndësishme është të njihni disa sekrete efektive të cilat janë testuar nga njerezit.

Pra, ne kemi përgatitur një seri të re të trukeve të vetë-kujdesit që vajzat mund të përdorin.

Kompresa me kastravec për të luftuar rrathët e errët poshtë syve

© Hindi

Ju ndoshta keni dëgjuar për efektet pozitive të pastrimit të fytyrës me akull. Sidoqoftë, ky trajtim mund të jetë tepër agresiv për lëkurën e ndjeshme. Ekziston një alternativë më e sigurt për këtë metodë dhe ju duhet vetëm të keni një kastravec të zakonshëm.

Ju duhet ta qeroni perimen, priteni në copa, vendosni në blender, shtoni një lugë gjelle ujë dhe përzini të gjitha. Vendoseni përzierjen në një mbajtëse me akull dhe lëreni në frigorifer për 4-5 orë. Pas kësaj, merrni një kub të ngrirë dhe masazhoni fytyrën, veçanërisht zonën poshtë syve, nëse duhet të qetësoni rrathët e errëta ose ënjtjen.

Maskë me mjaltë dhe arrë kokosi për të trajtuar flokët e dëmtuar

© Useful Beauty Tips

Vaj kokosi ka provuar tashmë efektivitetin e tij në kozmetologji. Përdoret në produkte trupi, fytyre, thonjsh por vetitë e tij më të mira zbulohen kur përdoret në flokë. Në mënyrë që t’i bëni flokët tuaj më të butë dhe më me shkëlqim, bëni një maskë duke përdorur vaj kokosi dhe mjaltë.

Vendosni 4 lugë vaj kokosi të shtypur në të ftohtë në një tenxhere dhe nxeheni në mikrovalë për 20 sekonda. Pastaj, shtoni 2 lugë mjaltë dhe përzieni. Vendoseni maskën në flokë të lagur dhe lëreni për rreth 40 minuta, pastaj lani flokët me shampo. Përdoreni këtë përzierje rreth një herë në javë dhe rezultate të mahnitshme do të shfaqen.

Grim për të fshehur urgjentisht rrathët e errët

© Deepica Mutyala / Youtube

Konturimi mund të shikoni nga të gjithë, por dëshironi një ton dhe shumë praktikë. Dhe gjithçka grua që nuk fle mjaftueshëm për të fshehur rrathët e errëta Shtoni syve të saj.

Ajo që mund të ketë vetëm një buzëkuq me një ngjyrosje më të mirë. Fotografi e mësime të shfaqura mund të funksionojnë shkëlqyeshëm dhe kjo është vetëm një zgjidhje e shkëlqyeshme për një situatë emergjente.

Një ide e lezetshme për transportin e sfungjerëve të makijazhit

© Brie Isabel Carter / Instagram

A keni e gjithmonë problem se si dhe ku duhet ta vendosni sfungjerin tuaj të makijazhit kur shkoni në një udhëtim? Ekziston një zgjidhje: blini një vezë plastike të Pashkëve me një madhësi të mjaftueshme për sfungjerin. Mos harroni të bëni disa vrima në kapak për të mos lejuar që sfungjeri të vijë erë myk.

Një mënyrë e pazakontë për të bërë flokë me onde

© Hey Wanderer Blog

Në mënyrë që t’i bëni flokët tuaj me onde duke përdorur një mashë, ju duhet të ndani flokët tuaj në seksione të trasha ose të holla (në varësi të efektit që dëshironi të arrini) dhe t’i ngrohni ato.

Dhe nëse dëshironi që flokët tuaj të duken edhe më mirë, bëni 3 gërsheta duke përdorur pjesët, përdridhini dhe ngrohni ato me pjastër. Rezultatet mund t’i shihni në foto.

Pastë për depilim në shtëpi

© Gardrob Csere

Për të krijuar një paste shtëpiake për depilim (që nuk ka ndonjë kimikat agresiv), ju nevojiten 1/4 filxhan lëng limoni, 1/4 filxhan ujë dhe 2 gota sheqer. Përziejini përbërësit në një tigan të thellë dhe ngrohini në sobë për 4-5 minuta. Sapo përzierja të vlojë, derdhni përbërjen në një tas tjetër.

Do të duket si sheqer i karamelizuar, por mos kini frikë: lëreni substancën të ftohet dhe përzieni mirë derisa të fillojë të shtrihet si çamçakëz flluskë. Pjesa tjetër e veprimeve është e njëjtë si kur punoni me dyll.

Grim duke përdorur një lugë plastike

© Lua Estranha / Youtube © beautifoles / Instagram

Teknika e makijazhit që zmadhon sytë dhe maskon qepallat është mjaft e vështirë për tu bërë sepse hijet fshehin, jo vetëm qepallën, por edhe zonën më sipër dhe edhe shumë pak mund të jetë e tepërt.

Për ta bërë përdorimin e një furçe më të lehtë, përdorni një lugë: do t’ju ndihmojë të vizatoni saktë linjat dhe lakorja do t’ju tregojë se sa pjesë nga qepallat duhet të mbulohet.

Vazelinë për të hequr në mënyrë efektive pikat e zeza

Vajzat duhet të bëjnë shumë gjëra të ndryshme për të hequr pikat e zeza në fytyrë. Por siç rezulton, edhe vazelina e zakonshme mund të ndihmojë.

Vendosni një shtresë të hollë vazeline në lëkurën e thatë dhe mbulojeni me mbështjellës plastik. Merrni një copë pastrimi, vendoseni në ujë të ngrohtë, shtrydhni ujin dhe vendoseni në krye të shtresës.

Në këtë mënyrë, lëkura do të hapet e cila do ta bëjë pastrimin e poreve shumë më të lehtë. Pas pak, hiqni copën e pastrimit dhe shtresën me vazelinë, pastroni lëkurën, lani fytyrën me ujë të ftohtë dhe aplikoni një locion hidratues.

E rëndësishme: mos e bëni këtë çdo ditë sepse poret mund të bëhen më të mëdha.

Një mënyrë tjetër për t’i bërë flokët me onde pa përdorur mashë

© Happy Little Hummingbird

Në mënyrë që të keni kaçurrela të vërteta pa përdorur një mashë, por me një pjastër të zakonshme të rregullt të sheshtë, do t’ju duhet letër alumini.

Ju mund të përdredhni pjesët e flokëve me gishta (përdorni 3 gishta në mënyrë që kaçurrelat të jenë të mëdhenj ose një gisht nëse dëshironi kaçurrela të vegjël), nxirrni gishtat dhe sistemojini flokët si në foto me një copë letër alumini.

Pasi të keni përgatitur të gjitha seksionet, ngrohni secilën prej tyre për 20-40 sekonda me pjastrën tuaj. Prisni derisa letra e aluminit të ftohet dhe hiqeni atë.

Një maskë për lëkurë të pastër dhe të butë

Ju mund të pastroni papastërtitë nga lëkura juaj, ta bëni atë të butë, të qetësoni zonat e irrituara dhe të parandaloni puçrrat me një maskë të dobishme që mund ta bëni në shtëpi.

Përzieni 1 lugë xhelatinë (pa erë), mjaltë dhe qumësht. Shtoni 5-8 pika vaj të pemë së çajit (i cili ka një efekt medicinal dhe antiseptik). Përziejeni substancën dhe ngrohni në furrë me mikrovalë për rreth 10 sekonda.

Prekeni për të kontrolluar që nuk është shumë e nxehtë (por ende e ngrohtë) dhe vendoseni në fytyrën tuaj. 20-25 sekonda më vonë, maska do të thahet, që do të thotë që mund ta hiqni atë.

Grimi i duhur për buzët pa çarje

Për të përdorur një buzëkuq në mënyrë që t’i bëjë buzët më tërheqëse, në vend që të nxjerrë në pah të çarat, është e rëndësishme të bëni diçka përpara.

Gjëja më e rëndësishme kur lyeni buzët dhe fytyrën është të siguroheni që ato janë të lagura. Vendosni një balsam pa ngjyrë në buzë, lëreni të thahet, dhe pastaj masazhoni buzët me një copë të lagur. Pas kësaj, vendosni përsëri balsam në buzë duke përdorur një sfungjer dhe mbuloni buzët me një shtresë të hollë të kremit tuaj. Tani, ju mund të përdorni buzëkuqin tuaj.

Fara të bëra nga çaji matcha për të larguar ënjtjet dhe rrathët e errët

© Little DIY

Çaji jeshil japonez është i famshëm për faktin që përmban antioksidantë dhe tanina që zvogëlojnë ënjtjen. Gjithashtu, për këtë recetë, do t’ju duhet pak shafran Indie që ka veti të mrekullueshme.

Hidhni pak ujë në një tas të vogël, shtoni 1 lugë çaj jeshil matcha dhe një majë luge me shafran të Indisë. Përziejeni, pritni një copë pambuku të rrumbullakët në gjysmë dhe zhytni çdo gjysmë në përzierje. Vendosni copat në zonë nën sy për rreth 30 minuta.

Pas kësaj, hiqni ato dhe përdorni një copë tjetër pambuku për të pastruar mbetjet e çajit (por mos e lani zonën). Nuk ka kufizime në përdorimin e kësaj metode.

Cilat produkte dhe truke i përdorni në shtëpi për tu dukur shkëlqyeshëm?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here