Këshillat e Ekspertëve për të Dalluar Sallamin Cilësor nga ai me Përbërës të Dyshimtë

0
1201

Sallami është një ushqim shumë popullor në shumë vende. Por, pavarësisht nga varietetet e ndryshme, mund të jetë shumë e vështirë të gjeni një produkt me cilësi të lartë.

Ne e duam ushqimin, kështu që ne kemi vendosur të zbulojmë se si të zgjedhin një sallam të mirë.

Sallami i tymosur

© depositphotos

Sallami i tymosur përgatitet me mish të copëtuar të cilësisë së lartë me me anë të teknikave të ndryshme të tymosjes. Sallami gjysmë i tymosur është i skuqur, i zier, dhe më pas i tymosur. Është i bërë nga mishi i copëtuar dhe shitet me shtresën e jashtme natyrore, e cila është e ngrënshme. Sallami i mirë nuk duhet të kushtojë më pak se mishi.

Sallami i verës bëhet me mish të cilësisë së lartë që përdor një proces të ftohtë të tymosjes që është bërë në 20-25 ºC. Ai përmban shumë erëza dhe madje edhe konjak ndonjëherë.

Ai mund të ruhet në frigorifer për 4 muaj. Duhet ta dini se tymosja natyrore është një proces shumë i shtrenjtë. Shumë prodhues thjesht përdorin tym të lëngshëm.

Kur zgjedhni sallamin, kushtojini vëmendje këtyre faktorëve:

 • Prerja e sallamit duhet të jetë e thatë, e butë, e barabartë dhe pa ndonjë dell. Dhe ngjyra duhet të jetë përafër me ngjyrën e kafes. Nëse është e kuqe, rozë, ose koral, diçka nuk shkon. Përdridhni një copë sallam në një tub – produktet e mira janë elastike dhe nuk thyhen. Nëse një copë thyhet, kjo do të thotë se në të nuk ka pothuajse fare mish natyral.
 • Shtresa e jashtme duhet të jetë pak e rrudhur për shkak të mungesës së lagështirës. Nëse ajo është elastike, kjo do të thotë se sallami përmban shumë ujë, dhe shumë suplemente si sojë dhe niseshte të cilat nuk duhet të jenë aty.

Është mirë të shihni myk të thatë të bardhë në sallam dhe për aq kohë sa nuk hyn në mish është e pranueshme. Një sallam që ishte tymosur me tym natyral duhet të ketë një sipërfaqe të thatë dhe me shkëlqim. Nëse një produkt është bërë me tym të lëngshëm, ngjyra e sallamit do të jetë pak si pa gjallëri dhe në portokalli.

 • Era duhet të jetë shumë delikate. Nëse era është shumë e fortë, kjo do të thotë se sallami është ngjyer në një lëng të veçantë.
 • Për të kursyer para, disa prodhues shtojnë sojë, niseshte ose miell, dhe nuk i përmendin kurrë në listën e përbërësve.
 • Kur blini sallam kërkoni që ta provoni atë, në këtë mënyrë mund të shihni nëse ka shumë niseshte, sepse në atë rast, shija do të jetë “e ngjashme me letrën”.
 • Lista e përbërësve duhet të jetë shumë e shkurtër: është më mirë nëse është vetëm mish dhe erëza. Glukono delta lactone (ose Ε575) përshpejton procesin e përgatitjes në mënyrë artificiale.
 • Sallami vetë duhet të jetë i fortë, i thatë dhe i trashë. Dhe kur të pritet duhet të jetë elastik dhe i lehtë për t’u përtypur.
 • Shija e sallamit nuk duhet të jetë e thartë: duhet të jetë pak i djegur dhe i kripur.

Sallam i thatë

© pxhere © depositphotos

Sallami i thatë është … i thatë dhe jo i tymosur. Ata gatuhen vetëm me mish me cilësi të lartë dhe mund të përmbajnë erëza, mjaltë dhe konjak. Përveç mishit të derrit dhe mishit të lopës, ato mund të përmbajnë mish qengji, mish kali dhe madje edhe verë.

Ky sallam mund të mbahet në frigorifer deri në 4-6 muaj. Lloji më i popullarizuar i një sallami të tillë është salami.

Këtu janë disa këshilla se si të zgjidhni një sallam të mirë të thatë:

Sa më i errët të jetë produkti aq më shumë mish kali apo viçi përmban. Dhe për shkak se ky sallam është i bërë vetëm nga mishi më i mirë, ai nuk është i lirë.

© pixabay
 • Nëse ka disa gjëra të bardha në të, kjo do të thotë se sallami është me të vërtetë i një cilësie të mirë. Mbetja e bardhë është kripë. Kushtojini vëmendje të veçantë prerjes: nëse ngjyra e mishit nuk është e barabartë, sidomos në skaje, kjo do të thotë se sallami është vendosur në ujë dhe vaj për të hequr kripën.
 • Shtresa e jashtme duhet të jetë e natyrshme ose afër natyrales. Ajo duhet të bëhet me produkte natyrale: kolagjen (e bërë nga lëkura e gjedhëve) dhe fibroze (të bërë nga celuloza).
 • Ndonjëherë, gjatë përgatitjes, sallamet mbulohen me myk – kjo është krejtësisht normale. Ndonjëherë, myky hiqet dhe sallami është i mbuluar me erëza, kështu që të shmangeni blerjen e sallamit me shumë erëza në zorrë.

Vlen për të gjitha llojet e sallamit

 • Era e sallamit nuk duhet të jetë shumë e fortë. Nëse ka një erë të fortë, kjo do të thotë se në produkt është shtuar aromë. Dhe nëse mund të nuhasni shumë erëza, është një shenjë se mishi i përdorur nuk ishte i freskët.
 • Nëse një sallam ka yndyrë në të, ajo mendohet të mos jetë e verdhë apo trëndafili. Duhet të jetë e bardhë. Përndryshe, ose sallami nuk është i freskët ose përmban shumë ngjyrosje ushqimore.
 • Nëse lista e përbërësve thotë se produkti përmban sojë, kjo do të thotë se nuk ka pothuajse farë mish në produkt. Në vend të kësaj, ekziston një përzierje e kërcit, lëkurës dhe mbetjeve të tjera. Amidoni në produkt është plotësisht i padëmshëm. Përdoret si agjent trashje për mishin e grirë. Karragenani është një shtesë ushqimore dhe mund të shkaktojë një reaksion alergjik.
 • Nëse keni ngrënë disa feta sallam që kanë një shije të shkëlqyer dhe ju nuk mund të rezistoni dhe hani më shumë, ai ndoshta përmban shijen e fuqishme të intensifikuesit të glutamatit monosodium. Ky shtues e bën shijen e sallamit dhe erën e tij jashtëzakonisht të mirë, por faktori më i rëndësishëm është se ai mund të fshehë erën e keqe të mishit të grirë me cilësi të ulët.

Bonus: Si të gatuani sallam saveloy sipas një recetë të vitit 1938

© Anatoly161 / pikabu

Do t’ju duhet:

 • 750 gram shpatull derri (pa kockë)
 • 250 gram mish viçi
 • 10 gram kripë nitrite dhe 10 gram kripë e rregullt
 • 100 ml ujë
 • 1.5 gram piper i bardhë
 • 0.3 gram arrëmyshk
 • 2 gram sheqer
 • 3 gram fosfate (opsionale)

Pritini mishin në copa, kriposeni dhe vendoseni në frigorifer për 2 ditë. Pas kësaj vendoseni mishin në një grirëse me bosht. Temperatura e mishit nuk duhet të jetë më e lartë se 12ºC. Pas kësaj, shtoni pak erëza.

Më pas ju duhet të përzieni mishin me duart tuaja shumë mirë (për 5-10 minuta). Mbushni zorrën e sallamit të ardhshëm me mish. Pas kësaj, vendoseni sallamin në frigorifer për një ditë dhe pastaj vendoseni në një vend të ngrohtë për 4 orë.

Së fundi, vendoseni në një furrë në 85ºC për 1,5 orë, hidhni pak ujë në një tabaka, dhe vendoseni sallamin mbi të. Kur sallami të jetë gati, lëreni të pushojë për të paktën 8 orë.

Kur zgjidhni një sallam, mos harroni të lexoni me kujdes përbërësit. Nëse shihni përbërës për të cilët nuk keni dëgjuar ndonjëherë, është më mirë të mos e blini produktin. Shpresojmë se këto këshilla do t’ju ndihmojnë të zgjidhni me shpejtësi sallam të shijshëm dhe cilësor.

A e dini për ndonjë shenjë tjetër që tregon se një sallam është i mirë? Ndani përvojën tuaj me lexuesit e tjerë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here