Këto Gabime në Ushqyerje po na Shëndoshin pa Ndalim, ka Ardhur Koha të Zgjedhim Saktë!

0
4269

Obeziteti është një epidemi, dhe të gjithë duam të shpëtojnë prej saj. Pra, nëse keni vënë disa kile të padëshiruara, nxitja për t’i humbur menjëherë ato ndonjëherë mund t’ju çojë në gabime.

Në zell e sipër dhe për shkak të gjithë keqinfomimeve që përmban interneti, është shumë e mundur që ne mund të bëjmë gabime, si duke bërë ushtrime të gabuara ose duke ngrënë gjëra të gabuara.

Për t’ju ndaluar që të mos bëni gabime në tryezën e darkës, ne kemi renditur disa nga gabimet më të zakonshme të dietës.

Mendimi se të gjitha kaloritë janë të barabarta

Jo të gjitha kaloritë janë të barabarta, ka të mira dhe ka të këqija. Kaloritë që konsumoni kur hani perime janë të mira, ndërsa kaloritë që konsumoni kur hani një hamburger të madh janë të këqija.

Kjo për shkak se sasia e insulinës së lëshuar nga trupi varet më shumë nga lloji i kalorive që konsumoni, sesa nga sasia e kalorive që konsumoni.

Zgjedhja e ushqimit me pak yndyrë ose dietik

© depositphotos.com

Ushqimet e përpunuara, me pak yndyrë ose “dietike” shpesh konsiderohen të jenë zgjidhja ideale kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, por jo gjithmonë mund të jetë e vërtetë. Shumë nga këto ushqime të ashtuquajtura të shëndetshme shpesh ngarkohen me sheqer për të përmirësuar shijen e tyre.

Prandaj, në vend që t’ju mbajnë të ngopur, ushqimet me pak yndyrë kanë më shumë të ngjarë të ju bëjnë më të uritur, dhe ju mund të përfundoni duke ngrënë edhe më shumë.

Është më e shëndetshme të zgjidhni një kombinim të produkteve ushqimore ushqimore, të përpunuara minimalisht në vend.

Proteina të pamjaftueshme

© Marco Verch Professional / flickr © Caduser2003 / Wikimedia Commons © publicdomainpictures.net

Proteina është lënda ushqyese e vetme më e rëndësishme nëse synoni humbje në peshe. Një dietë e pasur me proteina përmirëson metabolizmin, zvogëlon oreksin dhe ndikon pozitivisht në disa hormone rregulluese të peshës. Ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e masës së muskujve gjatë humbjes së peshës.

Një studim zbuloi se një dietë që përmban rreth 0,6-0,8 gram proteina për lb, mund të ndihmojë me kontrollin e oreksit dhe të përmirësojë përbërjen e trupit tuaj.

Mungesa e fibrave në dietën tuaj

© Marco Verch Professional / flickr © depositphotos.com

Shtimi i mjaftueshëm i fibrave në vaktin tuaj mund të ndihmojë në uljen e oreksit tuaj duke ju lënë të ngopur. Fibrat gjithashtu ndihmojnë në humbjen e peshës duke e bërë trupin të thithë më pak kalori nga ushqimet e tjera.

Studimet tregojnë se dyfishimi i konsumit tuaj të përditshme të fibrave mund të rezultojë në përthithjen e deri në 130 më pak kalorive. Ju mund të shtoni fibra në ushqimin tuaj duke bërë disa ndryshime në dietën tuaj si kalimi në bukë me grurë kafe, në vend të bukës së bardhë.

Hani shpesh, edhe kur nuk jeni të uritur

Shpesh na këshillohet të hamë porcione të vogla dhe disa herë gjatë ditës, nëse duam të humbim peshë, në vend që të konsumojmë 3 vakte të mëdha në ditë.

Sidoqoftë, kjo nuk është e vërtetë. Të hani kur jeni të uritur dhe vetëm kur jeni të uritur është çelësi për të humbur peshë. Kjo për shkak se duke ngrënë shumë shpesh, edhe nëse hani pak, mund të çojë pa dashur në kalori të tepërta që konsumohen gjatë ditës.

Ndiqni këshillat për të mos anashkaluar kurrë mëngjesin

© Clotee Pridgen Allochuku / flickr © depositphotos.com

Një tjetër këshillë që shpesh dëgjojmë është që të mos e anashkalojmë kurrë mëngjesin, pa marrë parasysh oreksin tonë.

Kjo këshillë nuk është saktësisht e vërtetë. Një studim zbuloi se njerëzit që anashkalonin mëngjesin konsumonin më shumë kalori gjatë drekës, krahasuar me ata që hanin mëngjes. Sidoqoftë, kur llogariteshin kaloritë e konsumuara gjatë gjithë ditës, u zbulua se ata kishin konsumuar mesatarisht 408 kalori më pak.

Lëngjet e konservuara të frutave

© j_lai / flickr © Jennifer Smith / flickr

Njerëzit të cilët përpiqen të humbin peshe kryesisht ndalojnë pirjen e pijeve joalkoolike dhe pijeve të tjera të ëmbëla. Por ata shpesh harrojnë për lëngjet e konservuara të frutave.

Edhe 100% lëng frutash është i mbushur me sheqer të mjaftueshëm për të bërë që planet tuaja për humbje peshe të shkojnë keq.

Nuk hani ushqime me një përbërës të vetëm

© E4024 / Wikimedia Commons © pixabay.com

Fajtorët më të këqij për shtimin në peshë janë ushqimet shumë të përpunuara. Studimet sugjerojnë që ushqimet e përpunuara janë një kontribues i madh i epidemisë aktuale të mbipeshës. Zgjidhni për të konsumuar usjqime të përpunuara të cilat janë edhe më të lehta për t’u tretur.

Ngrënia e tepruar duke mos përfshirë fruta të freskëta në dietën tuaj.

E fundit, por jo nga rëndësia, të hani shumë dhe duke mos përfshirë fruta të freskëta në dietën tuaj, gjithashtu mund të bëjë që ëndrrat tuaja për humbjen e peshës të mbeten ëndrra. Frutat më të mira për humbje peshe janë shalqiri, dardha, mollët dhe grejpfrutët.

Ndërsa bëni blerje rekomandohet të blini vetëm artikuj ushqimorë që e dini se mund të hani ndërsa ato janë akoma të freskëta. Mbushja e frigoriferit tuaj në mënyrë të panevojshme mund të bëjë që ju të hani më shumë nga sa kishit planifikuar fillimisht.

Pra, cilat gabime keni bërë? Ndani sekretin tuaj të vogël me ne në komentet më poshtë. Mos harroni ta ndani me njerëz tuaj këtë artikull nëse ju pëlqeu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here