Mjekët Zbuluan Listën me Gjërat që Prindërit Rrallë Herë i Bëjnë për Fëmijët

0
70

Masazhi për foshnjat e porsalindura ka provuar të ketë efekte të mrekullueshme, duke ndihmuar foshnjat të largohen nga spitali më shpejt seç pritej. Studimet kanë treguar se foshnjat e sapolindura që morën terapi ditore me masazh u zhvilluan më shpejt, sistemi i tyre imunitar u përmirësua dhe shëndeti i tyre i përgjithshëm u përmirësua.

Por kjo është vetëm një nga praktikat e “të rriturve” që është gjithashtu e dobishme për foshnjat.

Ne përzgjodhëm një numër të gjërave që do të jenë jashtëzakonisht të dobishme për prindërit për të mbështetur sistemin e rritjes dhe shëndetit të foshnjave të tyre.

Refleksologjia për lehtësimin e stresit

 

© depositphotos.com © depositphotos.com

Është pothuajse një veprim instinktiv për disa nëna që të fërkojnë duart ose këmbët e fëmijëve të tyre kur ata nuk janë në terezi. Ajo që mund të mos e dimë se pse është se foshnjat gjithashtu i përgjigjen refleksologjisë. Një masazh i butë në këmbët e tyre mund t’i ndihmojë ata të pushojnë dhe të bien në gjumë më lehtë dhe mund të përdoren si një rutinë e përditshme.

Si ta bëni këtë:

 • Ngrohni zonën duke fërkuar butësisht këmbët e foshnjës tuaj.
 • Filloni të masazhoni zonën pa probleme dhe shihni se si përgjigjet fëmija juaj.
 • Ju mund ta bëni këtë një rutinë të përditshme për të ndihmuar në lehtësimin e fëmijës tuaj nga stresi.

Prekja dhe përkëdhelja për shëndetin mendor

© Ana Tablas / Unsplash

Si prind, ju ka të ngjarë të dëshironi ta përkëdhelni fëmijën tuaj në mënyrë instiktive. Por është vërtetuar gjithashtu shkencërisht se fëmijët që preken dhe ushqehen më shumë nga prindërit e tyre kanë shëndet më të mirë mendor si të rriturit sepse zhvillojnë lidhje neuronale më të forta.

Masazh për relaksim dhe shëndet më të mirë

© Khoa Pham / Unsplash

Masazhi është një formë shumë e njohur për lehtësimin e stresit për të rriturit, por ka të njëjtin efekt edhe tek foshnjat. Masazhimi i foshnjës tuaj i bën ata të ndjehen të sigurt dhe rehat, dhe gjithashtu ndihmojnë foshnjat që përjetojnë gazra, ngërçe, dhimbje barku dhe kapsllëk. Gjithashtu ul nivelet e tyre të stresit.

Për më tepër, hulumtimi ka treguar se një masazhi ditor për bebet e sapolindura ndihmoi në rritjen e tyre dhe zhvillimin e kockave.

Si ta bëni atë:

 • Fërkoni ngadalë dhe butësisht trupin e foshnjës tuaj nga maja e këmbëve ndërsa ato janë të shtrirë në shpinë.
 • Ju mund ta vendosni fëmijën tuaj në bark dhe të përsërisni të njëjtën gjë në shpinë.
 • Gjatë procesit, bisedoni me fëmijën tuaj dhe mbani kontakt me sy. Kjo do t’i ndihmojë ata të pushojnë dhe të ndjehen të sigurt.
 • Ju mund ta përsërisni këtë disa herë në ditë për aq kohë që fëmija juaj e shijon atë. Ju gjithashtu mund të provoni pak vaj esencial ose vaj për fëmijë. Por sigurohuni që të aplikoni një sasi të vogël në lëkurën e foshnjës tuaj paraprakisht për të provuar për reaksionet alergjike ose ndjeshmërinë.

Koha e barkut për muskujt më të fortë

© shutterstock.com

Koha e barkut nuk është vetëm një moment argëtues prind-fëmijë. Duhet të jetë një praktikë e rregullt sepse në të vërtetë ndihmon fëmijën të ndërtojë muskuj më të fortë. Në këtë mënyrë, zvarritja dhe ulja do të jenë shumë më të lehta për foshnjën ndërsa rritet.

Si ta bëni atë:

 • Për fillestarët, mbajeni fëmijën tuaj në gjoks për periudha të shkurtra kohe, edhe menjëherë pas lindjes.
 • Zgjatni në mënyrë progresive kohën kur shtrihen. Sigurohuni që ju të jeni vigjilent gjatë gjithë kohës.
 • Pas një kohe, fëmija do të jetë gati të bëjë të njëjtën gjë në dysheme. Përdorni një peshqir ose një fletë pambuku të palosur për të ngritur kokën lart pasi është e vështirë për foshnjat ta bëjnë këtë vetë.

Vibrimet dhe zhurma e bardhë për të qetësuar fëmijën tuaj

Dridhjet janë vërtetuar se janë një nga mënyrat më të mira për të qetësuar foshnjën tuaj që është duke qarë. Pajisjet e zhurmës së bardhë kanë të njëjtin efekt, plus ato ndihmojnë foshnjat të bien në gjumë dhe të flenë më gjatë.

Tharësja e flokëve ose lavatriçja janë bërë shpëtuese për prindër të rinj të dëshpëruar. Tingujt statikë, thonë ekspertët, janë të ngjashëm me zhurmat e trupit që një fëmijë dëgjon në barkun e nënës.

Si ta bëni atë:

Vendoseni fosnjën në shtrat dhe vendosni në punë një pajisje. Sigurohuni që fëmija të jetë i sigurt në vendin ku po qëndron.
Ndizni pajisjen dhe lërini dridhjet e pajisjes të qetësojnë ngadalë foshnjën tuaj.

Udhëtoni me makinë me fëmijën tuaj për t’i ndihmuar ata të flenë

© depositphotos.com

Duke udhëtuar me makinë me foshnjën tuaj që të flejë në të vërtetë funksionon dhe ekspertët thonë se duhet ta provojmë më shumë. Lëvizja e makinës funksionon si një ninullë për bebet sepse imiton lëvizjen që foshnjat ndjejnë brenda barkut. Kjo i bën ata të ndjehen të sigurt dhe në qetësi si në barkun e nënës së tyre.

Tracy Cassels, një psikolog zhvillimor, tha që “[[Motori i makinës] është një zhurmë e bardhë me të cilën edhe fëmijët janë mësuar. Ky është një lloj tingulli i ngjashëm me atë në barkun e nënës. ”

Përzierje sode buke për kafshimet e mushkonjave dhe insekteve

© depositphotos.com © depositphotos.com

Sidomos gjatë muajve të verës, mushkonjat dhe insektet e tjera mund të jenë të vështira për të vegjlit tanë (dhe edhe për ne). Një pastë natyrale e sode buke dhe uji i çliron nga dhimbja dhe kruajtja. Soda alkaline neutralizon dhe lehtëson ënjtjen acidike.

Si ta bëni atë:

 • Thjesht përzieni një lugë gjelle sodë buke në ujë dhe krijoni një paste të trashë që mund të aplikohet lehtësisht në lëkurë.
 • Aplikoni pastën butësisht në zonën e kafshuar dhe lëreni të bëjë punën.
 • Fshijeni atë me një jastëk të ngrohtë pambuku.

Të ushqyerit me gji nuk është gjithmonë përgjigja për beben që qan.

© shutterstock.com

Kjo është më shumë një “jo-jo” por është një pjesë e këshillave të rëndësishme që vijnë nga ekspertët e Harvardit. Shumica e prindërve kanë tendencë t’i përgjigjen çdo klithme me të ushqyerit.

Kjo është një çështje serioze, thonë mjekët, që mund të çojë që një fëmijë të arrijë në mbipeshë. E qara e një fëmije nuk do të thotë domosdoshmërisht uri, por edhe lodhje, mërzitje ose siklet.

“Nëse çdo herë që një foshnje e shqetësuar ushqehet, pas një kohe ata mund të fillojnë të mendojnë se ushqimi është ajo që u nevojitet … duke krijuar lidhje jo të shëndetshme me ngrënien që është e vështirë për ta shkëputur,” thotë një MD i Harvardit.

Çtfarë të provoni në vend të kësaj:

 • Nëse kohët e fundit e keni ushqyer fëmijën tuaj, mund të provoni të flisni ose të luani me ta.
 • Ju gjithashtu mund të përpiqeni t’i mbani ose t’i fërkoni ata për t’i ndihmuar të pushojnë.
 • Ekziston gjithashtu mundësia që të kërkohet një ndryshim i pelenës.

A keni ndonjë këshillë të veçantë për të shkëmbyer që do të ndihmojë prindërit e rinj me foshnjat e tyre? Mos ngurroni t’i shtoni ato në komentet më poshtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here