Ndryshime Inteligjente për ta Kthyer një Shtëpi të Çrregullt në një Atmosferë të Këndshme

0
8146
©depositphotos

A keni menduar ndonjëherë që shumë pasqyra në dhomën tuaj të gjumit mund të kërkojnë më shumë kohë pastrimi ose që ato hijet e errëta në llambat tuaja mund të rrisin faturën tuaj elektrike? Ka shumë gjëra në shtëpi me të cilat jemi mësuar dhe që mendojmë se janë të dobishme. Por e vërteta është se ato ose na bëjnë të pastrojmë më shpesh ose të krijojmë një atmosferë të pakëndshme.

Ne kemi mbledhur disa këshilla që mund të përdorni posaçërisht nëse planifikoni të ridekoroni shtëpinë ose apartamentin tuaj.

1. Shtrati i divanit

© depositphotos © depositphotos

Nuk ka asnjë arsye të përpiqeni të kurseni vend duke blerë një shtrat divan në vend të një shtrati të rregullt. Vizitorët nuk vijnë kaq shpesh. Transformimi i shtratit çdo ditë dhe duke bërë një gjumë me cilësi të dobët nuk është aspak e mirë. Për më tepër, këto divane kanë më pak hapësirë, kështu që cilësia e gjumit do të jetë më e keqe.

 • Nëse do të blini mobilje të reja, duhet të merrni një shtrat të rregullt me një dyshek të mirë. Kjo pjesë e mobiljeve do të qëndrojë në gjendje të mirë për një kohë shumë më të gjatë se sa një divan që hapet.

2. Mbledhja e qeseve plastike

© @Bbllaaddee/pikabu © depositphotos © depositphotos

Shpesh ne nuk i hedhim qeset plastike sepse mund të na duhen. Por një ditë, kjo do të çojë në një rrëmujë të plotë në raftin tuaj.

 • Është më mirë të mbani qese plastike në një kuti të vogël dhe të kufizosh numrin e çantave. Bleni disa çanta të mëdha për blerje dhe mbajeni njërën prej tyre në çantën tuaj për në kohën kur bëni blerje ushqimore. Dhe në vend që të mbani një numër të madh qesesh plastike, riciklojini ato.

Gjithë ato kuti!

© depositphotos © depositphotos

Është me të vërtetë e përshtatshme për të ruajtur gjërat në kuti. Sidoqoftë, ne shpesh përdorim shumë kuti dhe as nuk mbajmë mend se çfarë kemi vendosur në to. Si rezultat, ju mund të humbni kohën tuaj të çmuar duke kërkuar diçka në të gjithë ato kuti.

 • Rrobat ruhen më mirë në një gardërobë ku mund t’i gjeni më shpejt. Dhe disa kuti të mëdha janë të shkëlqyera për ruajtjen e gjërave që nuk i përdorni shpesh. Shkruani në kuti se çfarë keni vendosur në to.

Raft i mbingarkuar me pallto në korridor

© depositphotos © depositphotos

Raftet për të varur rrobat në korridor janë gjithmonë plot, përveç nëse keni vetëm një pallto për të gjitha stinët. Por është korridori që lën përshtypjen e parë në shtëpinë tuaj. Nëse rafti juaj është i mbingarkuar, shtëpia duket si e çrregullt, kërkon gjithnjë e më shumë kohë për të gjetur një pallto të nevojshme, dhe gjërat shpesh përfundojnë në dysheme.

 • Në mënyrë që të mos vendosni shumë rroba në raft, blini një raft më të vogël! Është kaq e lehtë! Ju mund të vendosni një varëse të veçantë për çanta jo larg derës.

Nuk ka vend për këpucë

© depositphotos © depositphotos

Edhe nëse jeni të kujdesshëm se ku i vendosni këpucët, përfundimisht i gjithë korridori do të duket si një rrëmujë gjithsesi. Gjithashtu, nëse nuk keni mobilje të posaçme për këpucët tuaja, do të ketë shumë papastërti gjatë dimrit. Pastaj, ky pisllëk përhapet në dhoma të tjera dhe ju duhet të shpenzoni gjithnjë e më shumë kohë për pastrim.

 • Ka dollapë shumë të vegjël për këpucë ku ruhen në një pozicion vertikal. Nëse keni një korridor të vogël, mund të blini një nga këto. Problemi i vetëm me këto dollapë është ventilimi i cili mund të zgjidhet duke vendosur një qese livande në një nga raftet.

Pasqyra të mëdha në dhomë

© depositphotos

Pasqyrat e mëdha në dhomat e gjumit shpesh shfaqen aty sepse ato janë të vendosura në dollapë. Ato mund ta bëjnë një dhomë të vogël të duket shumë më e madhe. Sidoqoftë, ato kërkojnë pastrim të rregullt. Nëse bie shumë dritë dielli në dhomë, pluhuri shihet lehtësisht në pasqyra.

 • Në qoftë se nuk doni të pastroni pluhurin disa herë në javë dhe të lani pasqyrat tuaja të mëdha, porosisni një gardërobë me një ose 2 pasqyra në dyer. Dhe në mënyrë që dhoma të duket më e madhe, mund të kombinoni ngjyrën e dollapit me ngjyrën e mureve.

Ngjyra e lehtë e murit në korridor

© depositphotos

Ngjyrat e ndritshme të murit me të vërtetë e bëjnë vendin të duket më i madh, por në fakt, ato vetëm shkaktojnë shumë telashe. Këto mure, veçanërisht në zonën ku njerëzit veshin këpucë dhe pallto, bëhen gri dhe të papastër kur të vjen vera dhe korridori do të duket i çrregullt. Për më tepër, është shumë e vështirë të lani letrën e murit dhe ta mbani të pastër. Do të duhet të kaloni shumë kohë me të, dhe në fund, do të arrini në përfundimin se duhet të ndryshoni letrën e murit.

 • Për të shmangur këtë lloj telashi, zgjidhni ngjyrat që janë më pak të lehta ose mbuloni muret e lehta me një kabinet.

Varëset e telit

© depositphotos

Nëse keni shumë varëse teli, ekziston rreziku i lartë për të dëmtuar rrobat tuaja ndërsa i nxirrni nga dollapi, dhe rrobat prej pëlhure delikate humbasin formën e tyre për shkak të shtrirjes.

 • Zgjidhni varëse prej druri, të cilat duken shumë më mirë.

Raftet e hapura

© depositphotos © depositphotos

Një nga gjërat më të zakonshme që njerëzit kanë në kuzhinat e tyre është rafti i hapur. Fatkeqësisht, ka shumë pluhur në kuzhinë. Dhe shpesh, pluhuri përzihet me yndyrat dhe është i vështirë për tu pastruar.

Këto rafte dhe gjërat mbi to duhet të pastrohen rregullisht, përndryshe pluhuri bëhet me të vërtetë i dukshëm. Një faktor tjetër negativ është domosdoshmëria për ta mbajtur vendin tejet të pastër sepse nuk mund të vendosni gjithçka që dëshironi në këto rafte, përndryshe vendi duket i pastër.

 • Mundësia më e mirë për në kuzhinë janë dollapët e mbyllur. Dollapët me dyer me ngjyra të hapura duken bukur dhe ato e bëjnë vendin të duket më i madh.

Tryeza

© depositphotos © depositphotos

Shumë njerëz kanë tryeza transformuese që mund të bëhen më të gjata në rast se vijnë mysafirë. Por, mysafirët nuk vijnë kaq shpesh dhe edhe pse këto tryeza mund të shndërrohen, ato zënë shumë vend dhe bëhen pis dhe me pluhur. Pra, është një pjesë e mobiljes që përdoret një herë në 6 muaj në një rast të veçantë.

 • Është më mirë të blini një tryezë më të vogël, në formë të rrumbullakët, e cila mund të bëje vend për më shumë vizitorë.

Pasqyrë e madhe në banjë

Një pasqyrë e madhe në banjë që fillon menjëherë mbi lavaman dhe shpejt mbulohet me njolla të ujit. Dhe nuk është shumë e përshtatshme të pastrosh pasqyra disa herë në ditë. Banjo do të duket e çrregullt dhe nuk do ju pëlqejë reflektimi.

 • Nëse po zgjidhni cilën pasqyrë të blini, zgjidhni një pasqyrë të madhësisë së vogël dhe vendoseni atë disa centimetra mbi lavaman. Kjo do t’ju ndihmojë të shmangni pastrimin e banjës gjatë gjithë kohës.

Hije të errëta të llambës

© depositphotos

Hijet e errëta nuk lejojnë që drita të përhapet shumë mirë, kështu që dhoma gjithmonë do të jetë pak e errët. Për të zgjidhur këtë problem, mund të provoni të blini llamba më të mëdha dhe më të forta. Por në këtë rast, ju do të përdorni më shumë energji elektrike dhe do t’ju duhet të paguani më shumë para.

 • Mundësia më e mirë është të ndryshoni ngjyrën e hijeve: pëlhura ose qelqi i një ngjyre të ndritshme do të lejojë që drita të hapet shumë më mirë duke e bërë vendin të duket komod. Dhe nuk do të humbni para në faturat elektrike.

Qilim në apartament

© depositphotos © depositphotos

Qilimi, ndryshe nga një rrugicë e zakonshme, ka një jetëgjatësi të shkurtër. Nëse ka një njollë mbi të, do të duhet të punësoni njerëz të veçantë që mund të përpiqen ta heqin atë. Nëse nuk mund të shpëtoni nga njolla, do të duhet të ndryshoni qilimat ose të mësoheni të jetoni me njollën.

 • Nëse doni që dyshemeja juaj të jetë e ngrohtë dhe komode, blini një rrugicë të zakonshme. Ju gjithmonë mund ta lani atë ose të blini një të ri nëse duhet.

Cilat gjëra të tjera të pakëndshme do të shtonit në këtë listë? Na tregoni në pjesën e komenteve më poshtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here