Nëse Nuk Keni një Mike Dentiste, Këto Këshilla për Dhëmbët Mos i Neglizhoni Asnjëherë

0
65

Është mirë të kesh një mik që është dentist, apo jo? Natyrisht, ata nuk do t’ju trajtojnë falas, por gjithmonë mund t’ju japin disa këshilla të dobishme dhe t’ju tërheqin vërejtjen për rreziqet që mund të mos i keni menduar kurrë. Dhe çuditërisht, shëndeti ynë oral varet edhe nga detajet më të vogla.

Ne nuk e dinim për këto gjëra të vogla. Por tani nuk do të shpenzojmë orë duke pirë një filxhan kafe.

© depositphotos © depositphotos

Është shumë e lehtë për të dëmtuar smaltin tuaj në këtë mënyrë (sidomos nëse përdorni një furçë dhëmbësh të fortë). Ushqimi dhe pijet pengojnë balancën e pH-it në gojë dhe e bëjnë smaltin e dhëmbëve pak më të butë për një kohë të shkurtër. Dentistët rekomandojnë larjen e dhëmbëve të paktën 30-40 minuta pas një vakti.

Vizitorët e pishinave janë në rrezik.

© depositphotos © depositphotos

Sigurisht, askush nuk thotë se noti nuk është i dobishëm për shëndetin tuaj. Por problemi është se kimikatet e përdorura për të dezinfektuar ujin në pishina kanë një efekt të tmerrshëm në dhëmbë.

Në vitet ’80, shkencëtarët amerikanë botuan rezultatet e një studimi që u përqendrua në shëndetin e dhëmbëve të notarëve profesionistë, 40% prej të cilëve vuanin dëmtimin e smaltit të dhëmbëve.

Pra, çfarë duhet të bëni? Mundohuni të mbani ujin e pishinës jashtë gojës tuaj dhe të notoni në ujë të freskët ose të kripur gjatë verës.

Ju duhet të pini kafenë tuaj menjëherë dhe jo gjatë një kohe prej 30 minutash.

© depositphotos © depositphotos

Mendoni për mënyrën si pini çaj ose kafe në punë. Ne e mbushim plot filxhanin e kafesë dhe pimë në gllënjka të vogla, vazhdimisht duke biseduar me kolegun tonë dhe duke iu përgjigjur email-it. Ndërsa ne po bëjmë kët, kafja (sidomos ajo me sheqer) po punon për shkatërrimin e smaltit të dhëmbëve tanë. Pra, është mirë ta pini këtë pije sa më shpejt që të jetë e mundur.

Ka një arsye pse gjinekologët rekomandojnë që dhëmbët të kontrollohen para se të planifikoni një shtatzëni.

© depositphotos

Së pari, një zgavër është një burim i hapur i infeksionit që përhapet nga indet e dhëmbëve deri te mishrat dhe pastaj mund të hyjë në qarkullimin e gjakut dhe të ndikojë në fetus. Kjo mund të çojë në lindje të parakohshme dhe foshnja mund të pësojë sëmundje të rënda kongjenitale.

Së dyti, periodontiti është gjithashtu me të vërtetë i rrezikshëm, sepse mund të zvogëlojë aftësinë riprodhuese për burrat dhe gratë. Dhe edhe nëse shtatzania ndodh, foshnja mund të lindë para kohe ose me një peshë lindje vërtetë të ulët.

Larja e dhëmbëve tuaj në dush ose në tualet nuk është ideja më e mirë.

© depositphotos

Ndërsa kujdeseni për dhëmbët tuaj, është mirë nëse nuk hutoheni nga ndonjë gjë tjetër. Ky është një proces që duhet bërë me shumë vëmendje. Dhe në mënyrë që të mësoni fëmijët tuaj t’i lajnë dhëmbët e tyre për një kohë të caktuar, mjekët rekomandojnë të vendosni këngën e tyre të preferuar. Ajo do t’i tërheqë vëmendjen fëmijës tuaj për 2-3 minuta (kjo është koha që duhet për të hequr pllakën dentare dhe për të hequr qafe bakteret).

Fasulet mund t’i dëmtojnë edhe më shumë dhëmbët e prishur.

© depositphotos

Kush do ta kishte menduar se fasulet mund të dëmtonin dhëmbët? Bëhet fjalë për fitohemagglutinin që përmbajnë, proteina që provokon ndarjen e shpejtë të qelizave. Nëse keni një zgavër në dhëmbë, ngrënia e fasuleve mund të çojë në një granulomë. Sigurisht, rreziku është mjaft i ulët, por është më mirë të siguroheni që nuk keni probleme dentare para se të hani fasule.

Shëndeti oral lidhet me kujtesën tonë

© depositphotos © depositphotos

Shkencëtarët kryen kërkime me 273 vullnetarë të cilët ishin 55 vjeç e lart. Dhe ata arritën në përfundimin se njerëzit që nuk i kanë të gjithë dhëmbët kanë një memorie më të keqe, janë më të irrituar dhe janë më të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të humorit. Si rezultat, ekziston një teori që humbja e dhëmbëve e bën numrin e sinjaleve ndijore që dërgohen në tru më të ulët.

Kjo është arsyeja pse dentistët rekomandojnë përdorimin e çdo mundësi për të ruajtur dhëmbët. Është e mrekullueshme që sot ka edhe teknologji që ju lejojnë të rindërtoni dhëmbin nëse keni vetëm rrënjë.

E kafshuara e një fëmije mund të ndryshojë nga një e ftohur

© depositphotos

Sigurisht, nëse një fëmijë merr një të ftohur një herë ose dy herë në vit, është krejtësisht normale. Por nëse një person merr një të ftohtë shumë shpesh në fëmijërinë e hershme, ata mund të kenë një problem me kafshimin e tyre.

Një person i cili nuk mund të marrë frymë përmes hundës është i detyruar të marrë frymë përmes gojës. Skeleti i fytyrës është i deformuar lehtësisht në këtë moshë dhe kjo mund të shkaktojë që nofulla e poshtme të lëvizë pak përpara.

Në këtë rast, një dentist mund të rekomandojë të shoikoni së pari një specialist për t’u siguruar që hunda është në rregull. Përndryshe, përpjekja për të rregulluar kafshimin mund të jetë e padobishme.

Mos përtypni akull dhe mos e shponi gjuhën

© depositphotos © depositphotos

Nëse e përtypni gjithmonë akullin (ose hani shumë arra), mund të dëmtoni dhëmbët dhe smaltin tuaj të dhëmbëve. Mbushjet tuaja dentare janë gjithashtu në rrezik. E njëjta gjë vlen për piercing në gjuhën tuaj: një copë metalike në gjuhën tuaj është një burim i dëmtimit të mundshëm mekanik në dhëmbët tuaj.

Pra, mos i përdorni dhëmbët tuaj për të hapur paketimet e ushqimit, kanaçet, e kështu me radhë. Është më mirë të kaloni disa sekonda më shumë për ta bërë atë siç duhet dhe për të mos vënë dhëmbët në rrezik.

A keni sekretet tuaja të kujdesit të dhëmbëve? A jeni gati për t’i ndarë ato me ne në seksionin e komenteve më poshtë?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here