Nuk ka si Farat e Kungullit, për Zemrën, Migrenën dhe Gjumin e Mirë…

0
335
(Jirkaejc, Envato Elements)

Ju mund t’i gjeni gjithnjë farat e kungujve në rreshtin e farave të çdo dyqani, por opsioni juaj më i shëndetshëm mund të jetë ai i modës së vjetër: duke i hequr ato nga zorrët e rrëmbyeshme të atij kungullit që ka kohë që është pjekur.

Kjo për shkak se farat e kungullit të blera në dyqane – gjithnjë e më të njohura sepse janë të lehta për tu ngrënë dhe të pasura me lëndë ushqyese – mund të ngarkohen me shumë kripë gjithashtu. Por kur vijnë direkt nga burimi, farat e kungullit janë më të ulëta në natrium dhe kanë më shumë minerale që i bëjnë ato kaq ushqyese, thotë Judith Wylie-Rosett, një profesoreshë dhe drejtuese e sektorit për promovimin e shëndetit dhe hulumtimin e ushqimit në Kolegjin e mjekësisë Albert Einstein të New York-ut.

Sigurisht, blerja e kungujve të tërë vetëm për farërat nuk është saktësisht ekonomike apo praktike. Por ju mund dhe duhet të gjeni atë lloj farash që janë pa kripë, thotë Wylie-Rosett.

“Ne mendojmë se ushqimet e këndshme kanë atë shijen e kripur,” tha ajo. “Ne jemi shumë të ndikueshëm. Nëse hamë më pak kripë, atëherë dëshirojmë më pak kripë, por kjo kërkon shumë punë për disa njerëz.”

Farat e kungullit, mund të konsumohen me ose pa lëvoren e tyre. Pasi t’i keni hequr nga kungulli, është e këshillueshme që t’i zhytni në ujë për disa orë për të ndihmuar në largimin e pulpës nga gëzhoja. (Nuk ka asgjë të keqe në konsumimin e copave prej mishi që janë bashkangjitur në gëzhojë, gjithsesi.)

Një praktikë e zakonshme është të shtoni erëza të lehta dhe të pjekni farat në një letër gatimi në raftin e sipërm të furrës për 15 deri në 20 minuta në 350 gradë.

Konsumimi i gëzhojës vetëm sa shton përmbajtjen e lartë të fibrave në fara, e cila është shoqëruar me një rrezik të zvogëluar të sëmundjeve të zemrës dhe mbipeshes. Farërat e tëra, të kungullit të pjekur në gëzhojat e tyre përmbajnë rreth 5.2 gramë fibra, ndërsa farat vetëm përmbajnë vetëm 1,8 gram.

“Ekziston një paralajmërim për fibrat,” tha Wylie-Rosett. “Nëse dikush nuk ka ngrënë pothuajse aspak fibra, dhe konsumon një sasi të madhe të farave të kungullit … ata mund të përfundojnë duke përjetuar disa shqetësime të traktit digjestiv.”

Farat e kungullit gjithashtu janë të pasura me lëndë ushqyese të tjera, përfshirë magnezin, i cili mund të ndihmojë në shëndetin e zemrës dhe kockave, të ulë presionin e gjakut dhe madje të parandalojë migrenën.

Vetëm një e katërta e farave të kungullit përfshin 42 përqind të konsumit të rekomanduar ditor të magnezit për një person, që është një zgjidhje potencialisht e lehtë për personat që nuk marrin magnez të mjaftueshëm në dietat e tyre.

Si mineral, magnezi ndihmon në të vërtetë me shumë nga funksionet somatike (trupore) të trupit“, tha Wylie-Rosett. “Historikisht kemi ngrënë shumë më tepër magnez, por pasi kemi përpunuar ushqim, ai përpunohet dhe mund të mos zëvendësohet aq shumë.”

Përfitimet e tjera të farave të kungullit përfshijnë:

– Një rast i vetëm i konsumimit të farave përmban rreth 6.6 mg zink, që përbën pothuajse gjysmën e konsumit të rekomanduar ditor. Zinku është i rëndësishëm në dietë sepse është një antioksidant dhe një agjent anti-inflamator që ndihmon gjithashtu procesin metabolik.

– Ato janë burim natyror i triptofanit, i cili mund të ndihmojë në promovimin e gjumit.

– Në studimet laboratorike ato lidhen me një rrezik të zvogëluar të disa llojeve të kancerit, përfshirë kancerin e gjirit dhe prostatës.

– Studimet tek kafshët kanë treguar që vaji i farës së kungullit mund të zvogëlojë kolesterolin dhe presionin e lartë të gjakut.

– Studimet paraprake gjithashtu kanë treguar që farat mund të ndihmojnë në mirëmbajtjen e kontrollit të glicemisë, e cila është e rëndësishme për njerëzit që kanë diabet.

Një shënim paralajmërues: Gjithçka që përmban erëza kungulli gjatë muajve të vjeshtës nuk rekomandohet domosdoshmërisht.

Ato në vetvete përmbajnë vetëm disa kalori për çdo konsumim, por shpesh shfaqen me ushqime dhe pije që nuk janë aq të shëndetshme.

“Njerëzit krijojnë metoda me të cilat e teprojnë konsumimin e tyre dhe të cilat kurrë nuk mund t’i mendoja”, tha ajo. “Kështu që shpesh ne nuk hamë kunguj si perime. Ne i hamë ata si një përbërës në një ëmbëlsirë. Ne i trajtojmë ato si një artikull sezonal.

Dy mundësi të shëndetshme për të ngrënë kunguj pa marrë parasysh stinën janë zierja e kungullit dhe kungulli i pjekur, tha ajo. Recetat për to ofrojnë një mënyrë për të konsumuar mishin e kungullit, i cili është i pasur me karotenoide dhe fibra dhe me pak yndyrë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here