Përfitimet e Ujit me Limon Nuk Kanë të Mbaruar, Shkenca Zbulon të Tjera…

0
238
©Shutterstock

Një pije aq e thjeshtë sa uji me limon ka një sërë përfitimesh shëndetësore, të cilat kurrë nuk do t’i kishit menduar. Ka shumë mënyra sesi uji me limon përmirëson shëndetin tuaj, të gjitha të mbështetura nga shkenca.

Përfitimet e ujit të limonit janë të shumta.

Përmirëson gjendjen tuaj shpirtërore

Uji me limon në të mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen shpirtërore. Shkencëtarët nuk janë të sigurt pse, por ka të ngjarë të lidhet me hidratimin e duhur dhe vitaminat që gjenden natyrshëm në limon. Kjo mund të shërbejë për t’ju bërë të ndjeheni më mirë ose t’ju ndihmojë në luftën kundër sëmundjeve serioze mendore, si depresioni.

Ju mban të hidratuar

Trupi juaj ka nevojë për shumë ujë çdo ditë për të mbijetuar dhe për të qëndruar të shëndetshëm. Dehidratimi mund të shkaktojë nervozizëm, dhimbje koke, marramendje, lëkurë të thatë, dhimbje muskulare madje dhe më shumë.

Nëse nuk ju pëlqen pirja e ujit rregullisht, shtimi i limonit për aromatizim është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u siguruar që merrni lëngjet që ju nevojiten gjatë gjithë ditës.

Ndihmon me tretjen

Uji që përmban limon ndihmon në promovimin e një sistemi tretës të shëndetshëm. Mund të lehtësojë fryrjet për t’ju bërë të ndiheni më mirë gjatë gjithë ditës, si dhe të mbani lëvizjet e zorrëve, natyrale dhe të rregullta.

Funksionon si një diuretik natyral.

Forcon sistemin imunitar

Një nga përfitimet më domethënëse të ujit me limon është se forcon sistemin imunitar. Kjo për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të vitaminës C, si dhe vitaminave të tjera, të cilat ndihmojnë trupin tuaj të ndalojë infeksionet.

Pirja e ujit me limon të shtuar në të do ta bëjë më të vështirë sëmurjen dhe do ta shpejtojë kohën e rikuperimit.

Zvogëlon dhimbjen e muskujve dhe nyjeve

Vitamina C që gjendet tek limoni vepron si një qetësues natyral i dhimbjes, veçanërisht në këmbë dhe gjunjë. Kjo është e dobishme për secilin prej nesh që përjetojmë dhimbje kyçesh nga artriti, mbipesha ose ndonjë numër shkaqesh të tjera.

Mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e dhimbjes së muskujve pas një stërvitje të gjatë.

Përmirëson shëndetin e lëkurës

Vitamina C që gjendet tek limoni po ashtu mund të zvogëlojë rrudhat dhe tharjen e lëkurës, dhe uji natyrisht e mban lëkurën të hidratuar, të shëndetshëm dhe pa shenja të plakjes.

Përveç konsumimit, uji me limon përdoret gjithashtu direkt në lëkurë për të trajtuar një numër problemesh, duke përfshirë skuqjet, puçrrat, njollat e errëta, etj.

Ndihmon me dhimbjet e fytit

Limoni funksionon si një substancë natyrale anti-inflamatore. Ai është shumë i dobishëm nëse përfundoni me ftohje.

Uji i ngrohtë me pak limon njihet për mundësinë e qetësimit të një fyti që dhemb. Provojeni herën tjetër kur të keni ftohje për t’u lehtësuar.

Pastrimi i mëlçisë

Mëlçia ka shumë përfitime të konsumit të ujit me limon sepse kjo pije bën që mëlçia të prodhojë më shumë lëngun bilar. E bën këtë sepse acidi në limon është shumë i ngjashëm me acidin e stomakut tuaj.

Funksionet e mëlçisë mbrohen dhe optimizohen më mirë në këtë mënyrë për t’ju mbajtur të shëndetshëm.

Ndihmon Shëndetin Oral

Limoni funksionon si një pastrues natyral, së bashku me ujin, për të ndihmuar në parandalimin e inflamacionit të mishrave të dhëmbëve dhe lehtësimin e dhimbjes së dhëmbëve.

Kini kujdes që të mos e teproni, pasi limoni është gjithashtu acid që mund të veshë smaltin e dhëmbëve tuaj.

Përveç përmirësimit të shëndetit të dhëmbëve, uji me limon gjithashtu ju mban të freskët frymëmarrjen duke vrarë bakteret në gojën tuaj.

Ndihmon në parandalimin dhe trajtimin e gurëve në veshka

Një tjetër përfitim i ujit me limon është ndikimi i tij pozitiv në gurët në veshka. Limoni është i pasur me një përbërës të njohur si citrat, i cili përdoret për të thyer gurët në veshka.

Shtimi i limonit në ujin që konsumoni, mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të gurëve në veshka, si dhe t’i ndihmojë ata të dalin kur formohen. E bën këtë duke parandaluar që kalciumi të lidhet me substanca të tjera për të krijuar gurë në urinën tuaj.

Ndihmon në humbjen e peshës

Ka një numër arsyesh se përse pirja e ujit me limon rezulton në humbje peshe. Uji nuk ka kalori, ndryshe nga pijet me sheqer që shumica e të rinjve konsumojnë rregullisht.

Limoni nuk shton shumë kalori shtesë, duke e bërë atë një pije aromatike që mund ta shijoni pa shtuar cm në belin tuaj. Një nga përfitimet që limoni ka në sistemin e tretjes është rritja e metabolizmit, që gjithashtu ndihmon në humbje peshe.

Zëvendësoni pijet e gatshme dhe lëngjet e tjera me ujë e limon dhe do ta ndihmoni trupin tuaj që të humbë peshë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here