“Të Gjithë i Dallojnë Gabim!”/Llojet e Pickimeve që Duhet t’i Njihni Përpara se të Dhembin

0
482
©shutterstock

Shumë pak njerëz arrijnë t’i shpëtojnë pickimit të insekteve. Kjo gjë bëhet edhe më problem në verë e ndonjëherë është mjaft e vështirë për të identifikuar se çfarë pikërisht ju ka pickuar.

Pickimi mund të të dhembë, të të shkaktojë të kruara apo edhe enjtje. Ka shumë insekte të ndryshme dhe të gjitha transmetojnë sëmundje të ndryshme, prandaj është shumë e rëndësishme që të identifikoni saktësisht se çfarë ju pickon.

Më poshtë gjeni një udhëzues të vogël që do t’ju ndihmojë të identifikoni se cili insekt ju ka pickuar.

Grerëz 1

© depositphotos © depositphotos

Zona që pickohet nga një grerëz bëhet e kuqe dhe fryhet seriozisht shumë. Mund të shfaqen flluskat. Viktima më pas ndjen dhimbje shumë të keqe, edhe më keq se dhimbja nga thumbimi fillestar i grerëzës.

Helmi i grerëzës është edhe më toksik sepse vetë insekti është i madh. Helmi përmban histaminë dhe acetilkolinë.

Nëse viktima ndien të ftohtë në gjymtyrë, veshët dhe buzët e tij ose të saj bëhen blu ose fillojnë probleme të frymëmarrjes, viktima duhet të kontrollohet nga një mjek.

Bletë

© depositphotos © depositphotos

Ju duhet të hiqni thumbin që mund të jetë ende në vendin e pickuar. Lëkura bëhet e kuqe dhe fryhet. Personi ndjen djegie, një dhimbje të mprehtë dhe një kruarje të rëndë që duket pak më vonë.

Nëse nuk jeni alergjik, atëherë nuk është problem. Megjithatë, nëse një person është alergjik ndaj helmit të bletëve, ai ose ajo mund të ketë probleme me frymëmarrjen, gjë që është një shqetësim serioz.

Grerëz 2

© depositphotos © depositphotos

Simptomat e pickimit nga kjo lloj grerëze janë si ato të një blete. Zona e pickuar bëhet e kuqe dhe e fryrë, viktima ndjen dhimbje, djegie dhe kruarja e tmerrshme vjen më vonë.

Mund të ketë edhe një hemorragji në lëkurë. Një grerëz e tillë mund të pickojë disa herë. Ashtu si me një sulm bletësh, është shumë e rëndësishme të dini nëse jeni alergjik pasi mund të shkaktojë një shok anafilaktik.

Mushkonja

© depositphotos © depositphotos

Pickimet e mushkonjave duken si njolla të kuqe të fryra të madhësisë së një kokrre. Më shpesh ato shfaqen në zona të hapura të trupit. Mushkonjat pickojnë zonat ku lëkura është shumë e hollë dhe është e lehtë për të arritur në enët e gjakut.

Kur pickojnë, ato e injektojnë lëngun e tyre në plagë. Lënda përmban antikoagulantë që e bëjnë gjakun të hollë. Ajo bën që lëkura të bëhet e kuqe, të kruhet dhe të fryhet.

Këpushë

© depositphotos © depositphotos

Reagimi i trupit ndaj pickimit të këpushës është një njollë e kuqe. Insektet mund të qëndrojnë tek viktima për një kohë të gjatë, duke u rritur më shumë dhe duke pirë gjak.

Gjëja më e keqe është që këpushat infektojnë njerëzit me encefalit, borreliosis dhe shumë sëmundje të tjera. Nëse e hiqni insektin nga trupi juaj, por pika e kuqe nuk shuhet dhe vazhdon të rritet, duhet të kontrolloheni tek një mjek sa më shpejt që të jetë e mundur.

Pleshti

© depositphotos © depositphotos

Pickimet e pleshtave lehtësisht mund të ngatërrohen me alergji ose pickime të mushkonjave, sepse vendet e pickuara gjithashtu duken të kuqe dhe të fryra. Megjithatë, ndryshe nga mushkonjat, këto pickime të insekteve janë shumë të dhimbshme dhe kruarja është shumë më e keqe.

Ato zakonisht sulmojnë këmbët dhe natën kur personat bien në gjumë. Një insekt i tillë mund të pickojë disa herë, kështu që distanca ndërmjet njollave të kuqe zakonisht është nga 1 deri në 2 cm. Pleshti transmeton shumë infeksione serioze.

Milingonë

© depositphotos © depositphotos

Shumica e milingonave nuk paraqesin ndonjë rrezik për njerëzit. Sidoqoftë, milingona e kuqe zjarr mund të shkaktojnë shumë telashe. Puçrra shfaqen në pikat e kafshuara që më vonë do të kthehen në plagë.

Helmi i milingonave përmbajnë toksina, kështu që viktima mund të ketë një reaksion alergjik ose një goditje anafilaktike. Një pickim i milingonës së kashtës është më pak e rrezikshme. Ngjan shumë si pickimi i mushkonjave.

Një njollë rozë shfaqet në zonën e pickuar që kruhet për një kohë të gjatë. Në momentin e kafshimit, viktima ndjen një dhimbje djegëse.

Zekthi

© depositphotos © depositphotos

Një zekth duket si një flutur e madhe. Ndryshe nga mizat, ato pickojnë me shumë dhimbje dhe pijnë gjakun e njeriut. Në fillim, një pikë e vogël e kuqe duket jo më shumë se 1 mm e gjerë.

Pastaj ajo fryhet dhe fillon të kruhet. Ato transmetojnë sëmundje të ndryshme si tularemia dhe antraksi, por shumicën e kohës ata sulmojnë kafshët në vend të njerëzve.

Morri

© depositphotos © depositphotos

Nëse vëreni pika të vogla të kuqe që duken si pickime të mushkonjave në vendet ku flokët rriten, në kokën tuaj, në qafën tuaj dhe në veshët tuaj, kjo do të thotë se ju jeni kafshuar nga morrat e kokës.

Pickimet janë disa centimetra larg nga njëri-tjetri dhe lëkura duket sikur është shpuar. Morrat transmetojnë sëmundje shumë serioze si ethe dhe tifo.

Çimkat

© depositphotos © depositphotos

Në pamje të parë, kafshimet e çimkave duket si pickimet e pleshtit ose mushkonjave ose si një reaksion alergjik. Lëkura bëhet e kuqe, e fryrë dhe fillon të kruhet.

Megjithatë, ekziston një mënyrë për të njohur “punën e çimkave”. Pickimet janë shumë afër njëri-tjetrit dhe duken si rrugë të vogla në lëkurë.

Pickimet e çimkave janë më të dhimbshme se sa të mushkonjave. Shenjat e shumta si rrugë mund të vërehen në mëngjes, ndërkohë që çimkat sulmojnë përgjithësisht natën.

Mos harroni të ndani artikullin me të afërmit tuaj!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here