Truri juaj fillon të tkurret nga stresi, por ju keni fuqinë ta ndaloni atë…

0
2766
©shutterstock

“Ajo që nuk të vret të bën më të fortë” ka për qëllim t’ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në trurin tuaj, kjo nuk është aspak e vërtetë. Ju mund të mos jeni pronë e stresit, por fjalë për fjalë mund t’ju bëjë më të dobët. Shëndeti juaj është në rrezik deri në atë pikë sa edhe truri juaj mund të zvogëlohet nëse jeni të stresuar shumicën e kohës. Por të mos i humbim shpresat, sepse ju akoma mund të parandaloni stresin që të mos pushtojë trupin tuaj.

Ne donim të zbulonim mënyrat se si stresi mund ta zvogëlojë trurin tuaj në madhësi nëse e lejoni këtë të ndodhë dhe çfarë mun dtë bëni për ta marrë situatën nën kontroll.

Stresi është mik dhe armik.

© AP/Associated Press/East News © depositphotos.com

Stresi nuk është edhe aq i keq. Në të vërtetë është eirëndësishme për ne, për shembull, kur kemi nevojë për atë përqendrim dhe energji shtesë për të na ndihmuar kur jemi në një konkurs ose flasim në publik.

Por kur është i tepërt, si në rastet kur jeni të mbingarkuar ose keni një luftë të madhe përpara, me të vërtetë mund të ndryshojë trurin tuaj në një mënyrë të tmerrshme.

Duke u stresuar gjithmonë mund të rezultojë në dhimbje koke, dhimbje stomaku, presion të lartë të gjakut, dhimbje në gjoks dhe pagjumësi.

Stresi i tepërt mund ta bëjë trurin tuaj më të vogël.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Një studim i vitit 2018 i botuar në revistën Neurology tregoi se ata njerëz me nivele të larta stresi u bënë më keq në testet e kujtesës dhe truri i tyre u zvogëlua më shumë se i atyre me nivele më të ulëta të stresit.

Kjo tkurrje e trurit ndikon në pjesën e trurit që është përgjegjëse për kujtesën dhe mësimin, kështu që sa më kronik të jetë stresi, aq më shumë të ngjarë të keni një kujtesë të dëmtuar dhe ta keni të vështirë të mësoni gjëra të reja.

Këto lloj efektesh mund të lidhen me një rrezik më të lartë të demencës 10-20 vjet më vonë, tha Dr. Sudha Seshadri, një nga autorët e studimit. Mund të çojë gjithashtu në probleme serioze mendore si depresioni.

Por ju mund ta mbani nën kontroll nivelin e stresit.

© depositphotos.com

Levizni trupin. Ushtrimi i rregullt aerobik mund të përmirësojë funksionin e kujtesës dhe të ruajë shëndetin e trurit ndërsa ne plakemi, sipas një studimi të udhëhequr nga Australia. Përpunimi do të çlirojë endorfinën, kimikatin që ju jep një ndjenjë pozitive në trup.

© depositphotos.com

Bëni gjumë të mjaftueshëm. Trupi shërohet dhe restaurohet kur jeni në gjumë. Nëse ju mungojnë disa orë gjumë, rreziqet e shëndetit tuaj rriten dhe kjo mund të kontribuojë në stres.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Kujdesuni për atë që hani. Ushqimi mirë mund të ndikojë në dhumorin tuaj dhe madje edhe jashtë niveleve të stresit. Konsumimi i rregullt i ushqimeve të shëndetshme dhe ulja e konsumit tuaj të kafeinës gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e stresit.

© depositphotos.com

Jini rreth të dashurve tuaj. Të kesh një sistem të mirë mbështetës është gjithmonë e dobishme për të luftuar stresin. Shoqërimime miqtë dhe familjen prodhon hormonin “e të ndjerit mirë” të quajtur oksitocinë që mund të zvogëlojë ankthin.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Bëni pushim. Bëni ushtrime yoga ose meditimi, bëni një masazh ose bëni një ecje të shkurtër për t’ju ndihmuar të relaksoheni dhe të keni pak kohë për veten tuaj. Të marrësh ca kohë larg nga ngutja e jetës suaj të përditshme mund t’ju japë paqen e mendjes që ju nevojitet.

Disa thonë se stresi nuk është fajtor.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Megjithëse gjetjet janë të thella, doktor Sudha Seshadri paralajmëroi se megjithëse duket se ekziston një lidhje midis stresit dhe tkurrjes së trurit, nuk mund të jetë rasti që stresi në të vërtetë bën që truri të tkurret. Studimi përdori nivele të kortizolit për të matur nivelet e stresit sepse truri prodhon kortizol kur jemi të stresuar.

Sidoqoftë, kortizoli mund të prodhohet edhe nga inflamacioni, tha Bruce McEwen, një neuroshkencëtar në Universitetin The Rockefeller në New York, i cili nuk ishte i përfshirë në studim. Kështu që nivelet e kortizolit në studim mund të mos jenë 100% të shkaktuara nga stresi.

A ju bëri ky studim të mendoni se sa të stresuar jeni në këtë moment? A mendoni se mbani një nivel të shëndetshëm stresi?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here