12 Arsye Pse është më Mirë të Pastroni më Rrallë

0
4743

Sipas statistikave 94% e njerëzve në botë besojnë se është shumë e rëndësishme të ruani pastërtinë në shtëpinë tuaj. Por rezulton se ju mund të shpëtoni nga një pjesë e kësaj pune të bezdisshme.

Ne iu drejtuam kërkimeve shkencore dhe lajmi i mirë është se është mirë të përjashtoni disa punët e shtëpisë nga lista e gjërave që duhet të bëhen çdo javë.

Është e dëmshme për të hekurosur disa gjëra.

© Atit Phetmuangtong / EyeEm / gettyimages

Hekurosja e çarçafëve është një aktivitet i mundimshëm dhe shkencëtarët pretendojnë se është e panevojshme të harxhoni kohën dhe energjinë tuaj me të. Çarçafët dhe mbulesat që janë hekurosur nuk thithin lagështi gjithashtu dhe marrin frymë gjithashtu. Arsyeja është sepse hekurosja ndryshon strukturën e copës. Larja liron fijet, dhe presioni i hekurit i kompreson ato në temperatura të larta. Si rezultat, një person nuk fle edhe aq mirë në mbulesa shtrati të hekurta.

Tifozët e frikshëm të rregullit priren të hekurosin edhe peshqirët. Ju gjithashtu mund ta anashkaloni këtë marifet nga lista juaj. Nëse e bëni për të vrarë bakteret, është më mirë që thjesht të lani peshqirët në temperatura të larta. Mos harroni të qëndroni larg nga zbutësi i rrobave – peshqirët kanë tendencë të thithin ujin më keq pasi të lahen me të.

Ende ka shumë debate nëse ka nevojë të hekurosni rrobat e bebeve në temperatura të larta. Nënat e reja janë mbështetësit kryesorë në këto mosmarrëveshje. Sidoqoftë, të dy mbështetësit dhe kundërshtarët kanë argumentet e tyre. Avulli është në gjendje të vrasë bakteret, por foshnja nuk ka nevojë për sterilitet të tepërt. Ju mund të hekurosni rrobat e bebeve gjatë dy muajve të parë pas lindjes, por nuk është e nevojshme për fëmijët e moshave më të mëdha.

Një pastrim shumë i plotë mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin tuaj.

Duke u përpjekur të pastroni shtëpinë tuaj dhe ta bëni atë më të pastër, jo vetëm që harxhoni energjinë tuaj, por dëmtoni edhe shëndetin e banorëve të shtëpisë, veçanërisht fëmijëve. Një numër i caktuar i mikroorganizmave janë të domosdoshëm që të formohet imuniteti. Që kur janë shfaqur pastruesit e shtëpisë në jetën tonë, diagnozat e alergjisë kanë ecur përpara.

Ju nuk keni nevojë të patroni kudo. Kontrolloni nëse pastruesi që do të përdorni përmban triklosan. Është e ndaluar në disa vende sepse ekziston rreziku i shfaqjes së çrregullimeve hormonale dhe alergjive.

Shumë njerëz janë mësuar të mendojnë se tualeti është vendi më i papastër në shtëpi. Në fakt, kjo nuk është e vërtetë – mjafton ta lani me një dezinfektues vetëm një herë në javë. Është më mirë të kaloni kohën duke fshirë dorezat e rubinetave të kuzhinës suaj: ato kanë 44 herë më shumë mikrobe.

Nëse jeni duke larë vazhdimisht apartamentin dhe enët mund të përfundoni duke marrë dermatit kontakti. Ky acarim i lëkurës është një reagim ndaj ujit dhe elementëve kimikë që përmbajnë pastrues të ndryshëm. Është plotësisht mirë të ndjeheni pak dembel për pastrimin për hir të shëndetit tuaj.

Bëni më pak nga ato që kërkojnë ushtrime serioze fizike.

© Downton Abbey / Carnival Film & Television

Pozicionet e pakëndshme që mund të merrni ndërsa përpiqeni të pastroni vendet që nuk mund të arrihen janë një faktor rreziku për ata që kanë probleme me presionin e gjakut. Kjo është veçanërisht e vërtetë për punët e shtëpisë, në të cilat gjaku nxiton drejt kokës.

A e lani dyshemenë me duart tuaja ndërsa zvarriteni në gjunjë? Hiqni dorë nga ky zakon i keq. Mund të çojë në probleme me nyjet.

Ata që kanë probleme me shikimin duhet të mendojnë të heqin dorë edhe nga larja e dyshemesë. Mjekët nuk rekomandojnë që ata që kanë shikim të shkurtër të bëjnë gjëra ku duhet të përkulen. Përndryshe, ata mund të përfundonin me pasoja të rënda siç është shkëputja e retinës.

Ndani detyrat.

© PeopleImages / gettyimages

Nëse jetoni me partnerin, ndajini detyrat shtëpiake me ta pa asnjë hezitim. Kërkimet tregojnë se burrat ende bëjnë më pak punë shtëpiake sesa gratë. Në të njëjtën kohë, ndarja e detyrave ndikon në mënyrë të barabartë në jetën familjare në një mënyrë pozitive. Ju nuk duhet të bëni më shumë se 60% të detyrave.

Është e dëmshme të kombinoni karrierën dhe koprracinë shtëpiake. Ndërsa shqetësoheni për të arritur në dyqan për të blerë produkte pas punës, gatimin e darkës dhe pastrimin e shtëpisë, presioni i gjakut rritet dhe trupi juaj reagon ndaj këtij stresi. Prandaj, lini mënjanë mendimet e pakëndshme dhe lini lodrat e shpërndara të fëmijëve atje ku janë, dhe qëndroni në një humor të mirë.

Ecni mbi rrugët me gjethet e vjeshtës në vend që t’i pastroni.

© Autumn in New York / Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Nëse keni planifikuar të pastroni shtëpinë tuaj në fshat gjatë fundjavës, hidheni poshtë idenë e mbledhjes së gjetheve të vjeshtës në oborrin tuaj. Vitet e fundit, ka pasur shumë bisedime në lidhje me dobinë dhe aspektet pozitive ekologjike për mbajtjen e gjetheve në tokë. Duke u kalbur, ato e bëjnë tokën më të frytshme. Për më tepër, një shtresë e trashë gjethesh mbron disa bimë dhe insekte të dobishme gjatë kohërave të ftohta.

Tashmë ne po mendojmë se si do ta shpenzojmë kohën tonë pa pastrim. E vetmja gjë që mbetet për të vendosur është në çfarë moshe duhet të ndalojmë hekurosjen e rrobave për fëmijë. Kur ju dhe miqtë tuaj pushuan së hekurosuri rrobat e fëmijës?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here