9 Mënyra për t’u Shtuar Volumin Flokëve të Hollë

0
800

Flokët tanë, si çdo pjesë e trupit tonë, kanë nevojë për kujdes dhe vëmendje të veçantë. Të kesh flokë të hollë dhe të dëmtuar mund të zbulojë shumë për shëndetin, nga kushtet mjekësore deri tek zakonet e dobëta dietike. Ka disa mënyra për të shtuar vëllimin dhe, më e rëndësishmja, për t’i ndihmuar flokët të rriten të shëndetshëm dhe të shkëlqyeshëm.

Ne do ju tregojmë për mënyrat më efektive për të arritur flokë më të trashë me vëllim në stilin Hollywood.

Përziejini xhelatinën me vaj esencial për të rritur vëllimin

Një gjë që mund të mos e keni kuptuar në lidhje me xhelatinën është se është një burim i pasur me proteina. Ajo siguron gati 2 gram proteina për gjysmën e filxhanit. Kështu, është përbërësi më i mirë për një maskë flokësh të trashë dhe forcon flokët e hollë dhe të dëmtuar. Përzieni ujë, xhelatinë dhe disa pika vaj esencial, më pas aplikojeni përzierjen në flokët tuaj dhe masazhojeni. Prisni disa minuta dhe shpërlajeni me ujë të freskët.

Krijoni maskën tuaj të flokëve me vezë dhe kos grek.

© moonlustre / reddit

Vezët janë të pasura me proteina, biotinë dhe vitaminë B12, të gjitha janë thelbësore për të forcuar flokët e hollë dhe të vajisur. Ideja e larjes së flokëve tuaj me vezë mund të duket e pakëndshme në fillim, por përfitimet e saj do t’ju habisin edhe pas përdorimit të parë. Merrni disa vezë dhe përzierni ato me kos grek, aplikojeni përzierjen në flokët tuaj dhe lëreni të qëndrojë për një orë ose më shumë. Më pas mund t’i lani flokët, t’i thani me një peshqir mikrofibri dhe të shijoni rezultatet.

Flini me flokët e kapur.

© depositphotos.com © shutterstock.com

Një nga mënyrat më të lehta për t’i dhënë vëllim flokëve tuaj mund të veprojë ndërsa jeni në gjumë. Lani flokët pak para se të shkoni në shtrat dhe tërhiqni flokët tuaj të lagur lart për t’i lidhur. Në këtë mënyrë, flokët tuaj do të thahen gjatë natës dhe kur të ngriheni në mëngjes, do të vini re dyfishin e vëllimit dhe formave. Ju gjithashtu mund të provoni të kapni dy bishta për një pamje ndryshe. Një gjë për të kujtuar është se kaçurrelat gjithmonë u japin një kthesë natyrale dhe cilësi të flokëve tuaj.

Masazhoni kokën tuaj me një vaj të lehtë para se të lani kokën.

© BSIP / Getty Images

Një studim tregoi se masazhimi i kokës mund të ndihmojë në rritjen e flokëve dhe të trashë flokët tuaj. Masazhi ndihmon në qarkullimin e gjakut. Provoni butësisht të masazhoni kokën tuaj me një lëvizje rrethore përpara se të hidhni shampon. Përdorni një vaj për trajtimin e flokëve ose disa pika vaj kokosi, të cilat janë jashtëzakonisht të dobishme për flokët e fryrë dhe të dëmtuar.

Përfshini më shumë perime, fruta dhe proteina në dietën tuaj.

© shutterstock.com

Të keni flokë të hollë nuk ndikon vetëm në vëllimin e flokëve tuaj, por edhe në prishjen e tyre. Nëse dëshironi flokë të fortë dhe të shëndetshëm, patjetër që duhet të përfshini zarzavate dhe fruta në dietën tuaj. Flokët tanë kanë nevojë për hekur, biotinë dhe vitamina për tu rritur të shëndetshëm. Shumë perime, përfshirë spinaqin dhe fasulet, janë të pasura me hekur dhe, natyrisht, frutat janë gjithashtu burim i shkëlqyeshëm i vitaminave.

Gjithashtu, bananet, kikirikët dhe lulelakrat përmbajnë biotinë. Për flokë të trashë, proteina është gjithashtu e nevojshme. Drithërat e integruara dhe soja janë burim i shkëlqyeshëm i proteinave.

Vizitoni mjekun tuaj për një kontroll.

© sefa ozel / Getty Images

Edhe pse nuk është shumë e zakonshme, ekziston mundësia që një gjendje mjekësore të fshihet pas rënies së flokëve dhe flokëve të hollë. Situatat më të zakonshme të lidhura janë keqfunksionimet e tiroides, mungesa e vitaminës ose hekurit, anemia dhe problemet e hormoneve. Ekziston edhe një gjendje e quajtur alopecia androgjenike, e cila është gjenetike dhe mund të fillojë në të njëzetat ose pas menopauzës. Pra, një kontroll është gjithmonë një vend i mirë për të filluar.

Zvogëloni nxehtësinë dhe provoni bigudina.

© shutterstock.com © Amir Mukhtar / Getty Images

Nxehtësia nuk është mik i flokëve të fortë dhe të trashë, sepse mund të çojë në këputje. Pasi të keni përfunduar larjen e flokëve, përpiquni t’i thani butësisht me një peshqir dhe më pas përdorni një tharëse në nxehtësi të ulët. Në vend që të përdorni një mashë, vendosni një seri bigudinash në flokët tuaj. Ndani flokët tuaj në seksione, rrokullisni secilën, prisni 20 minuta deri në gjysmë ore, dhe pastaj hiqini.

Përdorni një maskë me avokado dhe vezë një herë në javë.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Hoàng Khuê (@khueallforlove) in data:

Ju nuk keni nevojë për produkte kimike për vëllim. Përbërësit natyral mund të bëjnë shumë punë. Përzieni avokadon, e cila është e pasur me proteina, dhe vezët, për shkëlqim dhe trashësi, me vaj ulliri ose argani, dhe një lugë gjelle mjaltë për të krijuar një maskë super ushqyese për flokët tuaj. Masën mund ta aplikoni në flokë të thatë ose të lagur, të prisni 20 minuta dhe t’i lani. Përdorini rregullisht dhe do të vini re shpejt një ndryshim.

Provoni llak me ngjyra për flokët për të shtuar vëllimin.

© shutterstock.com

Shtimi i ngjyrës së flokëve me një llak është si të përdorni kozmetikë në fytyrën tuaj. Nëse e vendosni në vendet e duhura mund të ndryshoni plotësisht stilin dhe pamjen e flokëve tuaj për tu dukur edhe më të plotë. Për flokë të errët, përpiquni të përqendroheni në rrënjët e flokëve, ku kontrasti është më i qartë. Me ndihmën e një floktari, ju gjithashtu mund të krijoni pamje përmes përzierjes së 2 ose 3 ngjyrave menjëherë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here