Cila është Sëmundja Pilonidale që Prek të Rinjtë dhe si të Shpëtoni Prej Saj

0
645

Çdo vit, 3 nga 10,000 njerëz vuajnë nga sëmundja pilonidale. Edhe pse burrat kanë më shumë të ngjarë ta kenë atë, kjo sëmundje mund të prekë këdo. Dhe është mjaft serioze sepse shpesh mund të kërkojë ndërhyrje kirurgjikale. Duket si një puçërr, por sjell shumë më tepër probleme.

Ne duam të flasim më shumë për atë se çfarë është kjo sëmundje dhe si ta shmangim atë.

Çfarë është sëmundja pilonidale?

Është një kist që shfaqet në pjesën e sipërme të mollaqeve afër shiritit të bishtit. Mund të qëndrojë në gjendje të mirë ose mund të infektohet. Ka disa arsye pse kjo ndodh. Kjo mund të shkaktohet nga trauma në këtë zonë e cila mund të çojë në krijimin e një kisti. Mund të shkaktohet edhe nga rritja e brendshme e qimeve.

Si ta dini nëse e keni atë

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Ky kist zakonisht duket si një puçërr e madhe. Ju mund të ndjeni siklet në shtyllën kurrizore ndërsa bëni aktivitete të ndryshme. Kisti dhemb, kthehet në ngjyrë të kuqe dhe bymehet. Nëse infektohet, krijon qelb apo edhe gjakoset mund të lëshojë dhe një erë e pakëndshme mund të vërehet.

Si mund ta trajtoni

Nëse vëreni një kist pilonid, duhet të shihni një mjek. Vetë-trajtimi nuk do të ndihmojë në këtë rast. Mjeku do të ekzaminojë zonën dhe do të vendosë për trajtimin e mëtutjeshëm. Zakonisht, kisti hiqet me operacion dhe mjeku do të zgjedhë se cila metodë është e përshtatshme për ju. Në rastin e një infeksioni, do t’ju duhet të kaloni një kurs antibiotikësh.

Kush është në rrezik

Njerëzit që rrinë shumë ulur dhe kanë një mënyrë jetese joaktive mund të vuajnë nga një kist pilonid.

© Shutterstock.com
  • Qimet e tepërta të trupit dhe mbipesha gjithashtu mund të çojnë në zhvillimin e kësaj sëmundje.
  • Zakonisht ndodh tek burrat në pubertet dhe nën moshën 35 vjeç.

Si mund ta shmangni atë

© Björn Antonissen / Unsplash © Jenny Hill / Unsplash

Ju mund të ndryshoni stilin e jetës tuaj dhe të humbni peshë nëse është e nevojshme. Kujdesuni për këtë zonë dhe sigurohuni që keni higjenë të mirë. Ju gjithashtu mund të hiqni qimet afër fundshpinës tuaj për të parandaluar formimin e një kisti pilonid.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here