Gabimet që i Bëjmë Përditë dhe Rëndojnë Tejmase Pamjen Tonë

0
4402

Mendoni se sa e sa veprime bëjmë ne gjatë ditës rëndom dhe mekanikisht. Për fat të keq, disa nga këto veprime mund të ndikojnë në bukurinë dhe shëndetin tonë.

Në shikim të parë, ato mund të mos duken të dëmshme, por ndikimi i tyre negativ akumulohet ditë pas dite.

Ja se për cilat gabime po flasim:

Prekja e fytyrës dhe mjekrës ndërsa jeni të ulur para një kompjuteri

© depositphotos © depositphotos

Ne kalojmë shumë kohë para kompjuterëve tanë gjatë gjithë ditës dhe shpesh prekim fytyrën tonë me duart tona pa e menduar dy herë.

Mbështetja e mjekrës me krahun tuaj zhvendos gradualisht kockën në formë U-je dhe çrregullon qarkullimin e gjakut. Kjo mund të rezultojë në shfaqjen e mjekrës së dyfishtë dhe plakjen e lëkurës tuaj më shpejt.

Prekja e fytyrës me duart e pista mund të çojë në probleme të lëkurës, veçanërisht nëse lëkura juaj është e prirur për puçrra dhe acarim. Pikat e zeza gjithashtu shfaqen në fytyrën tuaj.

Kryqëzimi i këmbëve

© depositphotos © depositphotos

Ky pozicion mund të jetë mjaft i dëmshëm për ata që vuajnë nga venat me variçe ose janë në rrezik shfaqjeje. Rrjedhja e gjakut është përçarë dhe problemet shëndetësore mund të shfaqen shumë shpejt.

Problemet e tjera përfshijnë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe madje edhe organet gjenitale. Dhimbja shkaktohet nga pozicionimi i gabuar i shpinës, gjë që rezulton në presion në pjesën e poshtme të shpinës.

Krehja e flokëve pas dushit

Krehja e flokëve tuaj pas dushit është një nga veprimet më të zakonshme dhe pothuajse instinktive, por është shumë e dëmshme për flokët tuaj.

Arsyeja është se flokët e lagur janë shumë më të dobët se flokët e thatë dhe krehja i dëmton ato. Ndaj, flokët tuaj në mënyrë të pashmangshme do të bëhen të brishtë.

Për të ruajtur bukurinë e flokëve tuaj, përdorni një peshqir për t’i mbështjellë butësisht e t’i lini të thahen, në vend që t’i fërkoni dhe t’i lini të thahen natyrshëm.

Pasi flokët tuaj të jenë tharë plotësisht, filloni krehjen nga fundi, pavarësisht nga gjatësia.

Rreziku i “serialeve dhe telenovelave”

© depositphotos

“Edhe një episod tjetër dhe do të fle”!

Shkencëtarët kanë kohë që flasin për rrezikun e “dritës blu”, i cili vjen nga ekranet televizive dhe pajisjet mobile. Ajo kalon nëpër shtresat e thella të lëkurës dhe aktivizon radikalet e lira, të cilat detyrojnë qelizat e lëkurës për të prodhuar enzima që shkatërrojnë kolagjenin.

Pasojat e kësaj janë plakja e hershme e lëkurës dhe hiperpigmentimi.

Dermatologët shpesh përmendin gjendjen e dobët të lëkurës së “adhuruesve të serialeve dhe telenovelave” dhe madje këshillojnë që të përdorin një krem me një filtër ultravioletë nëse doni të shpenzoni shumë kohë me to.

Të tjerë argumentojnë se drita blu është e një spektri krejtësisht të ndryshëm dhe kremi nuk do të ndihmojë.

Zgjidhja e vetme është që të minimizoni kontaktin me pajisjet elektronike sa më shumë që mundeni.

Përdorni smartphone-t tuaj përpara se të flini

© depositphotos

Dria blu gjithashtu shtyp ndrydh prodhimin e melatoninës, gjë që mund të pengojë orarin tuaj të brendshëm të gjumit.

Ne nuk mund të mos e vërejmë privimin tonë të gjumit, por trupi ynë, po! Për më tepër, përveç problemeve “të vogla” kozmetike, sistemet imunitare dhe endokrine gjithashtu mund të preken seriozisht.

Vëreni në provë vullnetin tuaj dhe lërini mënjanë smartphone-t tanë të paktën një orë përpara gjumit.

Vendosja e kremit mbrojtës ndaj diellit vetëm në fytyrë

© depositphotos © depositphotos

Të gjitha zonjat e bukura e kanë mësuar tashmë se lëkura e tyre duhet të mbrohet nga dielli kudo dhe në çdo kohë.

Megjithatë, disa nuk janë në dijeni të faktit se duhet të aplikoni kremin jo vetëm në fytyrë, por edhe në qafën tuaj, gjoksin dhe duart. Sa më shumë që rritemi në moshë, aq më të ndjeshëm bëhemi ndaj dëmtimit të lëkurës të shkaktuar nga ekspozimi i diellit.

Dhe, natyrisht, duhet t’ju kujtojmë që të kujdeseni për gjoksin dhe qafën ashtu siç kujdeseni për fytyrën, sa i përket hidratimit dhe ushqyerjes së lëkurës.

Pastrimi i vetullave dhe menjëherë aplikimi i makijazhit

© depositphotos © depositphotos

Çdo lëvizje e piskatores është një mikrotraumë dhe një mënyrë që infeksioni të hyjë brenda në lëkurë. Ia vlen ta kujtoni këtë dhe të mos e aplikoni makijazhin menjëherë pas heqjes së vetullave.

Do të ishte më mirë të pastroni lëkurën me një dezinfektues të lehtë. Është një ide e mirë që t’i pastroni dhe lani furçat e kozmetikës përafërsisht çdo 2 javë.

Rreziku i infektimit vjen gjithashtu nga piskatoret e pista. Prandaj, ato gjithashtu duhet të dezinfektohen rregullisht.

Mbulimi i lëkurës së yndyrshme me pudër

© depositphotos © depositphotos

Zona T ju shndrin nga yndyra? Le ta mbulojmë me pudër!

Jo, mos e bëni këtë, nëse nuk doni që poret tuaja të bllokohen dhe puçrrat të shfaqen më shpesh.

Së pari, është e nevojshme të hiqni çdo yndyrë të tepërt me një letër të veçantë thithëse dhe vetëm atëherë ju mund të filloni të aplikoni pudrën.

Nëse nuk e pastroni fytyrën tuaj para se të aplikoni pudrën, të gjitha papastërtitë dhe yndrnat do të mbeten nën shtresën e re të makijazhit. Kjo nuk e bën lëkurën tuaj të duket mirë dhe mund të shkaktojë bllokim të poreve, shpërthim të puçrrave dhe acarim.

Përdorimi i skrubeve

© depositphotos © depositphotos

Skrubet tona të preferuara aromatike nuk janë fort të miratuara nga shumica e kozmetologëve. Abuzimi me eksfolimin çon në një rritje të prodhimit të vajrave të lëkurës, duke bërë që lëkura të mbetet e dehidratuar.

Një zgjidhje e mirë do të ishte të zëvendësoni skrubet me pastrime me bazë acid laktik ose glikolik.

Çamçakëzat

© depositphotos © depositphotos

Kemi disa lajme të këqija për tifozët e çamçakëzave!

Përtypja e vazhdueshme mund të bëjë që nofullat tuaja të marrin forma të ndryshme. Kjo mund të sjellë herët ose vonë ndryshime, të tilla si rrudhat rreth qosheve të gojës tuaj, të cilat janë shumë të vështira për t’u larguar.

Joel Schlessinger, një dermatolog i mirënjohur, propozon zëvendësimin e çamçakëzave tuaj të preferuar me një freskues të ndryshëm, të tillë si shiritat për frymëmarrje të freskët, karamele ose pastrues gargarë.

Larja në ujë të nxehtë

© depositphotos

Një banjë ose dush shumë i nxehtë mund të jetë mjeti më i mirë i relaksimit për dikë. Megjithatë, këto “përcëllime” të rregullta nuk i bëjnë mirë lëkurës tuaj.

Efekti që ato kanë në lëkurë është i ngjashëm me djegien nga dielli dhe ekuilibri natyral mund të prishet. Prisni acarim, thatësi, infeksion dhe kruajtje.

Dermatologët këshillojnë uljen e temperaturës së ujit, duke zvogëluar sasinë e kohës së shpenzuar në ujë, duke ju kujtuar përdorimin e një hidratuesi pas dushit dhe duke zgjedhur një “dush” të butë pa aroma, parabene ose copëza agresive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here