Ja Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Nëse Hani Fara Chia Çdo Ditë

0
537
©shutterstock

Ishin Aztekët dhe Maianët ata që përshkruanin së pari rëndësinë e farave chia, megjithatë, bota moderne vetëm kohët e fundit i ka njohur këto fara si një superushim. Këto fara të vockla janë shumë të pasura me lëndë ushqyese dhe, falë shijes së tyre neutrale, ato mund të shtohen potencialisht në çdo recetë.

Ne përpiqemi t’i përmbahemi një diete të shëndetshme, kjo është arsyeja pse ne vendosëm të hedhim dritë në këto fara magjike dhe të zbulojmë se cilat përfitime sjellin ato në trupin tonë.

Ato promovojnë një shëndet më të mirë të kockave.

© sasimoto / Shutterstock © depositphotos.com

Farat Chia janë të pasura me minerale të ndryshme që janë të njohura për rolin e tyre në shëndetin e kockave, dhe kalciumin në veçanti. 25 g chia përmban 157 mg kalcium, që është më shumë se sasia e kalciumit në 100 ml qumësht.

Ato i mbajnë dhëmbët tuaj të shëndetshëm.

© Wanwisspaul / Shutterstock

Është kalciumi që luan rolin kryesor dhe ndihmon kockat të qëndrojnë të forta që mbajnë shëndet të mirë të dhëmbëve. Për më tepër, duke qenë një lëndë ushqyese themelore, bori që përmbajnë këto fara promovon metabolizimin e magnezit, fosforit dhe manganit për rritjen e dhëmbëve të fortë.

Ato zvogëlojnë rrezikun e diabetit.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Yndyrnat, fibrat dhe proteinat e pangopura dihet që të gjithë janë rregullatorë të mirë të niveleve të sheqerit në gjak. Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara i konsideron farat chia një nga ushqimet më të dobishme që mund të përdorni për të trajtuar diabetin.

Ato ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut.

© Irina Shumikhina / Shutterstock

Farat Chia janë të pasura me fibra, të cilat kontribuojnë në përmirësimin e tretjes. Për më tepër, falë fibrës së patretshme që përmbajnë farat chia, ato bëhen një xhel kur bien në kontakt me ujin. Kjo substancë përmirëson lëvizjen e zorrëve, duke parandaluar kështu kapsllëkun.

Ato forcojnë metabolizmin.

© depositphotos.com

Duke qenë të pasura me vitaminë B, farat chia ndihmojnë në shpejtimin e metabolizmit. Për më tepër, duke qenë të pasura me omega-6, ato ndihmojnë trupin të thithë vitamina të ndryshme të tretshme në yndyrë që kontribuojnë në humbjen e peshës.

Ato ndihmojnë në përmirësimin e gjumit.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Serotonina dhe melatonina janë 2 hormone që janë përgjegjëse për gjumin e mirë. Ato prodhohen nga triptofani (një aminoacid) dhe pasi farat chia përmbajnë triptofan, ato promovojnë gjumë dhe relaksim më të mirë.

Ato mbrojnë shëndetin e zemrës

© depositphotos.com

Omega-3 dhe Omega-6 që farat chia përmbajnë ulin kolesterolin në gjak, ulin inflamacionin dhe ulin presionin e gjakut. Të gjitha këto gjëra kontribuojnë dhe ndihmojnë në mirëmbajtjen e shëndetit të zemrës.

 Ato nxisin energjinë tuaj.

© magic pictures / Shutterstock © depositphotos.com

Vitamina B, hekuri, zinku dhe magnezi janë gjërat në farat chia që ndihmojnë në forcimin e energjisë tuaj. Thjesht shtoni këto fara në mjaltin tuaj për të shijuar një ditë plot energji.

Ato ngadalësojnë plakjen.

© depositphotos.com

Duke qenë të pasura me antioksidantë, farat chia ndihmojnë në riparimin e lëkurës më shpejt, si dhe pengojnë çdo dëmtim. Përveç kësaj, vitamina E që ato përmbajnë kontribuon në ngadalësimin e plakjes.

Ato stimulojnë humbjen e peshës.

 

Është e njëjta përmbajtje në farat chia-s që u jep njerëzve ndjesinë e ngopjes për një kohë të gjatë. Kjo ndihmon në uljen e oreksit dhe me humbjen e peshës. Përveç kësaj, këto fara zgjerohen kur thithin ujë, gjë që kontribuon në uljen e oreksit. Thjesht shtoni 1 ose 2 lugë fara të papërpunuara chia në një gotë ujë, përzieni mirë dhe pijini shpejt. Farat Chia janë gjithashtu të afta për të djegur dhjamin e barkut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here