Këshilla Inteligjente për ta Pastruar Kuzhinën Tuaj në më Pak se 10 Minuta

0
156

Pastrimi i kuzhinës mund të jetë zhgënjyes, veçanërisht kur jeni një person i zënë ose prind dhe fëmijët vazhdojnë të bëjnë rrëmujë. Nëse dëshironi një kuzhinë të pastër dhe të freskët në minutë, keni ardhur në vendin e duhur.

Ne bëmë një listë të këshillave sanitare që do ta bëjnë jetën tuaj në kuzhinë më të lehtë. Tani mund të shijoni gatimin pa menduar për barrën e pastrimit që do të pasojë.

Ziejeni një limon në ujë për të pastruar mikrovalën tuaj.

©pexels

Si ta bëni atë:

 • Shtoni lëngun e një limoni në një gotë ujë, së bashku me lëvozhgën.
 • Vendoseni në një tas në mikrovalë për 5 minuta me fuqi të lartë.
 • Lëreni aty për 15 minuta. Avulli do të bëjë punën e vështirë dhe ju me lehtësi mund të hiqni papastërtitë duke e fshirë më pas atë me një leckë.

Ziejini fetat e portokallit me erëza për të larguar çdo erë.

©pexels

Si ta bëni atë:

 • Pritini një portokall në feta dhe vendosini në një tenxhere me ujë. Mos harroni se uji duhet të mbulojë portokallet.
 • Vendoseni tenxheren në sobë dhe shtoni erëzat tuaja të preferuara. Kanellë ose arrëmyshk dhe karafil janë ndoshta ato më efektive.
 • Ndizni sobën dhe lëreni të ziejë për aq kohë sa dëshironi. Në vetëm 5 minuta do të filloni të nuhatni aromën në ajër. Ju mund të rimbushni dhe ta përdorni përzierjen më shumë se një herë.

Përzieni pastruesin e dollapëve të drurit me vajin e limonit dhe uthullën.

©pexels

Si ta bëni atë:

 • Mbushni gjysmën e një shishe me llak me vaj limoni dhe gjysmën tjetër me uthull të bardhë.
 • Spërkateni këtë përzierje dhe fshijini të gjitha sipërfaqet prej druri me një peshqir me mikrofibër të thatë. Dollapët tuaj do të shkëlqejnë. Nëse nuk keni një peshqir të mikrofibrit, mund të përdorni edhe një peshqir letre.

Spërkatni pluhur kafeje turke në enët e palara për të shmangur erën e mbetur.

©pexels

Si ta bëni atë:

 • Vendosni enët e pista, mundësisht të thata në lavaman dhe spërkatni sipër disa lugë pluhur kafeje.
 • Prisni disa sekonda dhe më pas filloni t’i lani pa shpëlarjen e pluhurit të kafesë.
 • Shpëlajini me ujë të ngrohtë dhe nuk do të keni enët me shkëlqim të ëmbël me erë të këndshme menjëherë.

Lyeni grirësen me gjysmë limoni.

 

Si ta bëni atë:

 • Pritini një limon në gjysmë dhe fërkoni graterin duke përdorur anën e lëngut.
 • Pasi të keni mbaruar, lajeni enën me ujë të ngrohtë dhe ja ku e keni. Si e re!

Kripa do t’ju ndihmojë me papastërtinë mbi furrë.

©pexels

Si duhet ta bëni:

 • Kur të keni pjekjur, ndërsa furra është ende e nxehtë, spërkatni kripë në krye.
 • Prisni disa minuta. Kripa do të kthehet hiri dhe ky është momenti i përsosur që ju të fshini rrëmujën e nxehtë.

Përdorni lëkurë limoni për të pastruar dhe mprehur brisqet e blenderit.

Si ta bëni atë:

 • Pritini një ose 2 limonë në të katërtat dhe ngrini feta.
 • Hidhni pykat brenda dhe fillojeni blenderin, duke e mbajtur atë për 1 deri në 3 minuta.
 • Lani me ujë dhe briskat do të jenë me shkëlqim dhe të mprehtë, siç ishin kur sapo e keni blerë.

Provoni uthull për të pastruar dhe pastruar pjatalarësen

© The Park at Westpointe Apartments / facebook

Si ta bëni atë:

 • Mbushni një tas qelqi ose një enë Pyrex me 2 gota uthull.
 • Drejtojeni atë në ciklin e nxehtë, pa asnjë enë tjetër dhe thjesht lini që uthulla të bëjë punën e saj.

Përdorni letër alumini dhe uthull molle për të hequr njollat ​​e ujit të fortë nga tenxherja dhe tigani.

©pexels

Si ta bëni:

 • Në një tigan të thatë hidhni pak uthull molle dhe pastroni pjesën e brendshme me një copë letër alumini.
 • Pas pastrimit për disa sekonda, ju do të vini re një ngjyrë të zezë, e cila është absolutisht normale për shkak të reagimit kimik. Lani me pak ujë dhe detergjent për larjen e enëve dhe admironi tiganin tuaj që duket “si i ri”.
 • Gjithashtu, mos u shqetësoni për fletën metalike prej alumini që gërvisht inoksin. Kjo nuk do të ndodhë pasi nuk është aq i fortë sa çeliku.
 • Pastrimi dhe rregullimi i shtëpisë tuaj sigurisht që kërkon shumë nga koha juaj e çmuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here